תרופות סבתא

תופעות לוואי של ליריקה

ליריקה (pregabalin ) תרופה שניתנת גם לחולי סכרת שסובלים מכאבים בעצבים ההיקפיים (נוירופתיה) וכן לחולי אפילפסיה הסובלים מפרכוסים- היא התרופה המרכזית שניתנת היום לחולי פיברומיאלגיה הסובלים מכאבים מפושטים בכל הגוף. מהי ליריקה ומהן תופעות הלוואי של התרופה ליריקה ?

אחת ההשערות היא שתאי העצב בחולי פיברומיאלגיה "יורים" יותר מדי סיגנלים של כאב כך שאותו גירוי חיצוני קל שעובר בשלום אצל מרבית האוכלוסייה, מייצר רגישות וכאבים עזים בחולי פיברומיאלגיה. ליריקה יודעת למתן את התגובה המוגזמת הזאת של הנוירונים ויש חולי פיברומיאלגיה שמדווחים על הקלה מיידית בעוצמת הכאב לאחר נטילת ליריקה. יחד עם זאת ישנן מספר עובדות חשובות שאתם חייבים לדעת על ליריקה לפני שאתם שוקלים לקחת בכלל את התרופה.

תופעות לוואי שכיחות של ליריקה

ליריקה שנקראת גם pregabalin פראגאבלין) מהיא תרופה סימפטומטית בלבד שלא מטפלת בשורש הבעיה (הגורמים לפיברומיאלגיה). יתר על כן היא לא מסייעת לכל חולי הפיברומיאלגיה אבל מייצרת שורה רחבה של תופעות לוואי שליליות כמו

  • ישנוניות ,
  • עלייה במשקל,
  • יובש בפה,
  • סחרחורות,
  • חשיבה מעורפלת,
  • תגובות אלרגיות שמתבטאות בהתנפחות חלק מאיברי הגוף
  • עליה במשקל

תופעות הלוואי הללו עלולות להחמיר כאשר הן נלקחות במקביל עם תרופות מרשם אחרות כמו תרופות לסוכרת, תרופות להורדת לחץ דם או תרופות נוגדות דיכאון. אם אתם כבר לוקחים אחת מן התרופות הללו דווחו על כך לרופא ובקשו ממנו לבדוק את ההתנגשות בינן ובין ליריקה.

תסמונת גמילה מליריקה

יתר על כן, ליריקה היא תרופה מורכבת שקשה להפסיק איתה בבת אחת. אם תפסיקו את התרופה ליריקה אתם עלולים לחוות סימני גמילה קשים כמו שלשולים, קיבה עצבנית, כאבי ראש חזקים ונדודי שינה קשים.

ליריקה מייצרת עליה מהירה במשקל

אתם לוקחים ליריקה ומגלים שצברתם שומנים מיותרים? כדאי לדעת: ליריקה מייצרת תשוקה בלתי נשלטת לאוכל ועליה מהירה במשקל גם אם צורכים כמויות מזון רגילות ובכמויות סבירות. הרבה מאוד חולי פיברומיאלגיה שלקחו את התרופה (ליריקה) מדווחים על תחושת רעב תמידית, השתוקקות לסוכרים שלא יודעת שובעה, ודפוסי אכילה שגרמו להם לעלות במשקל כמו גם על השלכות רפואיות שלילות אחרות ובינהן נפיחות בצקות ואגירת נוזלים בגוף.

ליריקה עלולה להעצים את תחושת העצב והדיכאון

ליריקה מייצרת תופעות לוואי גם במישור הנפשי. הרבה חולי פיברומיאלגיה שלקחו את התרופה מדווחים על שינויים שליליים במצב הרוח כמו דיכאון, מחשבות אובססיביות, בלבול (מוח מעורפל) , נוקשות מחשבתית, ועייפות. היטיבה לומר זאת חולת פיברומיאלגיה "הליריקה אמנם שיפרה אצלי את כאבי הברכיים ואת הכאבים במפרקים האחרים. יכולתי לחזור ללכת, אבל לא הייתה לי כבר שמחה בלב לעשות את זה".

ליריקה לפיברומיאלגיה עלולה לגרום לירידה בליבידו (החשק המיני)

לא רק שמרבית האנשים שנוטלים ליריקה מרגישים רעב תמידי , לא רק שהם עולים משמעותית במשקל יש גם מי שמדווח על טשטוש בראיה וכן על אובדן חשק מיני וליקויים אחרים בתפקוד המיני.

ליריקה לא עוזרת לכל חולי הפיברומיאלגיה

כאמור ליריקה ניתנת גם לחולי סוכרת וגם לחולי אפילפסיה. ישנם אמנם חולי פיברומיאלגיה שמדווחים על הקלה בעוצמת הכאב אך מנגד יש גם חולים שהתרופה לא משפיעה עליהם בכלל. את הטיפול הנכון כדאי לחפש בשורש הבעיה אם כי פיברומיאלגיה היא מחלה מסתורית שלא ברור מה בדיוק גורם לה. היום כבר מצטברות בעולם הרפואי עדויות כי תמיד יושב מאחורי פיברומיאלגיה רכיב נפשי טראומטי מן העבר. כיון שכך מוטב "לחפור" ולעקור את הבעיה מהשורש. למשל לטיפול בטראומה נפשית, יש פתרונות אלטרנטיביים שנמצאו יעילים ופשוטים כמו למשל שיטת ה EFT או שיטות כמו EMDR.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • אהב הרבה דברים. מה שנעשה באהבה - נעשה היטב

    וינסנט ואן גוך