תרופות סבתא

אוסטאופורוזיס וגלוטן

הגיל של מופעי אוסטאופניה ואוסטיאופורוזיס יורד כאשר היום גם אנשים צעירים בני 20-30 מאובחנים כסובלים מבריחת סידן. כיצד קורה שאנשים צעירים כל כך לוקים במחלה של זקנים (דלדול עצם)? אחת הסיבות המרכזיות והפחות ידועות לציבור היא גלוטן ורגישות אליו.

מה הקשר בין גלוטן ובין התפתחות אוסטיאופורוזיס?

רופאים המתמחים בתחום הבחינו בקבוצות חולים צעירים שעשו הכול נכון ולפי הספר: הם קיבלו סידן בכמויות הנכונות, ספגו ויטמין D מהשמש, התעמלו בהתעמלות בונת עצם, הרימו משקולות לקחו סטרונציום (פרוטלוס) מגנזיום ואשלגן כדי לתגבר את ספיגת הסידן ובכל זאת תוצאות המבדקים הראו כי הם לוקים בדלדול עצם משמעותי.

החוליה החסרה: רגישות לגלוטן ודלדול עצם

הדבר שהיה משותף לקבוצת החולים הזו היא רגישות לגלוטן. מסתבר שנוכחות של מחלה אוטואימונית אחת בגוף כמו רגישות לגלוטן מעוררת גם מחלות אחרות ובניהם דלקת מפרקים שגרוניים (ra) פיברומיאלגיה ותת משקל- אבל גם מופעים כמו חורים בעצמות (אוסטאופורוזיס). ההסבר הגיוני: רגישות לגלוטן הורסת את הציפוי הפנימי של המעיים ואז גם אם תקחו את כל הסידן שבעולם מדי יום וכל היום - הוא לא ייספג ולא יגיע לשלד.

לפני שאתם מנסים אקטונל, מוקסיבון ופוסאלן: נסו דיאטה נטולת גלוטן.

אם אובחנתם כלוקים בדלדול עצם אל תמהרו ליטול זריקות או תרופות בעלות תופעות לוואי כמו אקטונל ופוסלן. האסטרטגיה הראשונה שלכם צריכה להיות דיאטה נטולת גלוטן. יש מספר לא קטן של עדויות על חולי אסטאופניה או אוסטיאופורוזיס שהתנזרו לחלוטין מלחם/מוצרי גלוטן אחרים ואחרי מספר חודשים בלבד שיפרו באופן דרמטי את צפיפות העצם.

יש לי אוסטיאופורוזיס: איך אפשר בלי לחם/גלוטן?

אכן, לא פשוט להתרגל לדיאטה נטולת גלוטן אבל אם אחרי מספר שבועות היא הופכת לטבע שני. נסו להתנזר מלחם וחיטה וזכרו שגם מוצרים שעשויים משעורה, שיפון או קמח כוסמין (לפעמים גם שיבולת שועל) יכולים להחריף תסמינים של אוסטיאופורוזיס. דיאטת נטולת גלוטן כוללת פירות וירקות טריים, אגוזים, יוגורט, בשר, דוחן, אורז וקינואה. עדיין שווה לכם לנסות טיפול טבעי כזה מאשר להיות נתון לחסדים של רופאים ותרופות עם תופעות לוואי - לעיתים קשות.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם