תרופות סבתא

סיפורי החלמה מכל העולם

אוסף של סיפורי החלמה מכל העולם של אנשים מעוררי השראה שריפאו את עצמם ממחלות כרוניות הנחשבות בלתי ניתנות לריפוי- תמצאו כאן

howtheyhealed.gufnaki.com

אוסטיאופורוזיס בגיל צעיר

אחד המיתוסים השגויים על אוסטיאופורוזיס ואוסטאופניה הוא כי מדובר במחלה של זקנים בעיקר מחלה של נשים בגיל המעבר. בפועל גם צעירות וצעירים לוקים בדלדול עצם כאשר אח הסימנים המוקדמים שיכולים להתריע על כך הוא הופעתם של שברי מאמץ.  מה ניתן לעשות?

עצמות זקנות בגוף צעיר – איך זה קורה ?

היום ידוע כי לשני אחוז מן הסטודנטיות יש כבר אוסטיאופורוזיס ו 15% מהן נמצאות בתהליך של התדרדרות, בריחת סידן ודלדול עצם. כדי לטפל בתופעה של אוסטיאופורוזיס בגיל צעיר יש להבין לפני הכל את הסיבות שגורמות למצב הזה ואז לנקוט באמצעים של מניעה.

אוסטיאופורוזיס בגיל צעיר בגלל רמות אסטרוגן נמוכות.

אוסטיאופורוזיס מתרחש כאשר רמת האסטרוגן צונחת בדם. אצל נשים מבוגרות זה קורה באופן טבעי בגיל המעבר ואילו אצל צעירות- רמות האסטרוגן הנמוכות יכולות לנבוע ממחזור חודשי לא מוסדר או כאשר הווסת מפסיקה להופיע בגיל צעיר מדי (אמנוריאה). למה חלים בכלל שיבושים במחזור החודשי? בין השאר בגלל דיאטה נוקשה, אובדן שומן, התעמלות יתר, ובעיקר בגלל אנורקסיה ובולימיה שתורמות למשקל נמוך (אסטרוגן נוצר לא רק בשחלות אלא גם בתאי השומן).

אוסטיאופורוזיס בגיל צעיר בגלל תזונה לקויה

חוסר מודעות לצרכים של הגוף בסידן בכמויות היומיות הנכונות עלולה להוביל לצריכה נמוכה של סידן וכאשר המינרל החיוני הזה חסר בדם , הוא נשאב מן העצמות וגורם להתפוררותן. נשים צעירות 1000-1500 מ"ג ביום. ישנם הרבה מזונות עתירי סידן ואולם צריך לתת את הדעת על איסוף מספיק של הרמה היומית הזו.

אוסטיאופורוזיס בגיל צעיר בגלל מחסור בויטמין D:

תוכלו לקחת את כל הסידן שבעולם אבל הוא לא ייספג מן המעיים אל זרם הדם ללא נוכחות של ויטמין D בצורתו הפעילה. יש להתאים את המינונים של ויטמין D בהתאם לגיל ולפעילות הגופנית אבל השיטה הטובה ביותר לקבל אותו היא מחשיפה מבוקרת בשעות הצהריים לשמש 15-20 דקות לפחות. כדי שתהליך ביוכמי זה יתרחש מן האור- חייבת להיות בגוף כמות מספקת של כולסטרול. אנשים שלוקחים תרופות להורדת כולסטרול (סטטינים) לוקים במחסור בויטמיןם די ובהגדלת הסיכויים לאוסטאופניה / אוסטאופורוזיס

אוסטיאופורוזיס בגיל צעיר בגלל מחלות או תרופות הורסות עצם.

אנשים צעירים שלוקים בטרשת נפוצה, זאבת, אמפיזמה, דלקת מפרקים שגרונית, או אסטמה נוטים לקחת סטרואידים ואלו משפיעים באופן דרמטי לרעה על חוזקה של העצם וצפיפותה. גם עודף פעילות של בלוטת הפארתאירואיד או סכרת עלולים לגרום לאוסטיאופורוזיס. תרופות אחרות שעלולות לשבש את ספיגת הסידן הם סטטינים (תרופות להורדת כולסטרול גבוה) .

אוסטיאופורוזיס בגיל צעיר בגלל אורח חיים לא בריא

רביצה בכורסא מול הטלוויזיה, עישון, צריכה מוגזמת של קופאין ואלכוהול והעדר פעילות גופנית ראויה שכוללת פעילות אירובית ותרגילי סיבולת שרירים עלולים גם הם לחולל אוסטיאופורוזיס בגיל צעיר.

איך תדעו אם אתם מועדים לפתח אוסטיאופורוזיס בגיל צעיר?

החדשות הטובות הן שלאוסטיאופורוזיס בגיל צעיר יש סימנים מוקדמים כבר בילדות. ילדים כאלו נוטים לסבול מכאבים בגפיים התחתונות, בכפות הרגליים ובגב התחתון, הם נוטים לאבד גובה לסבול משברי מאמץ, ובעיקר מקיפוזיס (גב עליון כפוף). חוויתם אחד מן הסימנים הללו בילדות? אתם עלולים למצוא את עצמכם בגיל 30 פלוס עם מספר חוליות שבורות אלא אם כן תנקטו בפעולות למניעת התפתחות אוסטיאופורוזיס.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • אני מחזיקה ברעיון שעלי להיות אותנטית. הפנים שלי צריכות להיראות בדיוק כמו שאני מרגישה !

    דיאן קיטון, שחקנית, מתנגדת לניתוחים פלסטיים ומוחה נגדם