תרופות סבתא

גלוטתיון, גלוטטיון

גלותטיון נקרא גם ה"מאסטר –של האנטיאוקסידנטים"  ולא בכדי.  למה הוא בחסר אצל חולי פרקינסון?  כיצד הוא מסייע לחולי פרקינסון להרגיש בריאים והאם הוא מומלץ  בטבליות , כתוסף תזונה או בזריקה?

גלוטתיון לטיפול בחולי פרקינסון

גלוטטיון הוא אנטי אוקסידנט עוצמתי שנמצא בכל תא ומשחק תפקיד מפתח מרכזי גם בביטוי גנים גם בפעולת המיטוכונדריה, גם בסינטזת חלבונים , גם בגדילה תאית וגם משפיע על התגובה החיסונית. הגלותתיון שמנטרל את המתח החימצוני על התאים, נמצא בחסר אצל חולי פרקינסון – בין השאר עקב נטילה ממושכת של משככי כאבים בעבר והרס הכבד.

ייצור גלותתיון יורד עם ההזדקנות: למה ומה ניתן לעשות בנידון?

גלותטיון הוא אנטיאוקסידנט טבעי שנוצר בתוך כל תא ותא בגוף ומגיע לרמת השיא שלו בגיל 25. מאז, כל כל 10 שנים רמת היצור של הגלוטתיון בתאי הגוף צונחת בכ10% ומכאן גם נובעות מחלות זקנה כמו אלצהיימר, הפטיטיס, סכרת, ופרקינסון- אבל גם מחלות אחרות המשקפות "היעדר כח" או ליתר דיוק חוסר באנרגיה של תאים. התסמינים של המצב הזה מתבאים למשל בעייפות כרונית, פיברומיאלגיה, איידס, אנמיה חרמשית, ציסטיק פיברוזיס ועוד.

האם תוסף תזונה של גלוטתיון יכול לסייע לחולי פרקינסון?

כנראה שלא. טבליה של גלותתיון בנטילה דרך הפה - כך משערים החוקרים - לא צולחת את חומציות הקיבה ולא חודרת אל ממברנת התא. יש מי שסבור כי טבלית גלותתיון גם לא חודרת את מחסום –דם – מוח. כלומר גם הזרקה של גלותטיון לתוך הוריד – (אחד הטיפולים האלטרנטיביים לחולי פרקינסון) - לא מבטיחה שהחומר יחדור את המחסום ואכן יגיע לתאי המח. מה עושים? האסטרטגיה הנבונה יותר תהיה לקחת תוספי תזונה אחרים אשר מגבירים את היצור של הגלותטיון הטבעי בתוך הגוף.

מה מסייע לייצור גלותטיון בגוף?

  • אצטיל ציסטאין הוא חומר המוצא של גלותטיון: אם תתגברו את כמותו בגוף, ממילא יגבר גם ייצור הגלותטיון, רמתו תעלה בתוך התא ונראה ירידה בסימני מחלת הפרקינסון
  • סלניום-זהו מינרל קורט שנמצא בשפע באגוזי ברזיל והוכח במחקרים כמשפיע לטובה על יצור גלותטיון.
  • אלפה ליפואיק אסיד :(תוסף מעולה גם לסכרת) שבנוכחותו עולה רמת הייצור של גלותטיון בתא
  • פיקנוגנול וויטמין בי 12 – בנוכחותם והבשראתם התאים מייצרים יותר גלותטיון, וזוהי הסיבה שלאנשים בעלי מחסור בויטמין בי 12 - יש רמות נמוכות יותר של אנרגיה

תזונה וגלותתיון: אלו מזונות משפיעים לטובה על ייצור גלותטיון בגוף?

  • ירקות משפחת המצליבים : ירקות ממשפחת המצליבים כמו כרוב, ברוקולי, כרוב ניצנים, רוקט, קולורבי וכרובית: באלו יש חומר בשם – ציאנו הידרוקסי בוטן שהוכח כבעל יכולת להעלות את רמות הגלותטיון בגוף.
  • תבלינים: הל כורכום קינמון: התבלינים הל (קרדמון), קינמון וכורכום - כולם אגב תבלינים מן המטבח ההודי הוכחו כמחדשים רמות גלותטיון שיורדות בגלל גיל או בגלל השפעות חיצוניות (כדורי אקמול ונגזרותיו).
  • פירות: אבוקדו עשיר מאד בגלותתיון (30 מג בכל 100 גרם אבוקדו) אבל גם גם אספרגוס, תות שדה , אבטיחים, אגוזי מלך, מלונים ופירות הדר. כל אלו מהווים מקור טוב לגלותתיון מן המזון

מה מכסח את רמות הגלותטיון בגוף?- זהירות: אקמול !

חד משמעית: אקמול שנלקח תקופות ארוכות וממושכות. אנשים רבים מדי לא מבינים את הנזק העצום של התרופה הזו. לרופאים רבים מדי יש יד קלה על ההדק כאשר הם ממהרים לרשום לפציינטים שלהם אקמול. כאשר רמות הגלותטיון צונחות חלה פגיעה בתאי העצב ומות הדרגתי שלהם. בהמשך זה עלול להוביל למחלות עצבים קשות כמו מחלת פרקינסון.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם