תרופות סבתא

אורז שמרים אדום red yeast rice

אורז שמרים אדום ה red yeast rice  מוכר למערב מן המטבח הסיני וכן מן הרפואה הסינית שם משתמשים בתכשירים להנעת הדם, לשיפור מחזור הם ולהורדת כולסטרול גבוה. האם הוא מומלץ במקום סטטינים- תרופות המרשם להורדת כולסטרול גבוה?

אורז שמרים אדומים דומה בפעולתו לסטטינים

מדובר באורז שהותסס בתוך שמרים אדומים מסוג Monascus purpureus והוכח כתכשיר יעיל להפחתת כולסטרול גבוה. למעשה מבנה המולקולה שלו מאד דומה לתרופה מבקור, אחת מתרופות הסטטינים השכיחות יותר לטיפול בכולסטרול גבוה, וגם מנגנון הפעולה של אורז שמרים אדום דומה מאד לסטטינים: הוא פשוט מעכב את הייצור של כולסטרול בגוף.

איך התגלה התוסף אורז שמרים אדום כיעיל לכולסטרול?

בקרב קבוצת אנשים בעלי כולסטרול גבוה שלקחו סטטינים ונאלצו להפסיק את התרופה עקב כאבי שרירים עזים- נעשה נסיון: במשך 24 שבועות ניתן להם אורז שמרים אדום לצד הקפדה על תזונה ואורח חיים בריא. התוצאה היתה מפתיעה: ירידה חדה בשיעורי הכולסטרול ללא כאבי שרירים העזים שאופייניים לסטטינים עם פעילותם הטוקסית. יתר על כן בניסוי אחר שנערך על בעלי כולסטרול גבוה שלקחו אורז שמרים אדומים יחד עם שמן דגים- הצניחה בשיעור הכולסטרול השיגה תוצאות הרבה יותר טובות מאשר עם עם תרופת הסטטינים: זוקור (סימבסטטין)

האם לאורז שמרים אדום יש תופעות לוואי?

בהחלט. זה שהתרופה טבעית לא הופך אותה חופשית מתופעות לוואי. בדומה לסטטינים גם הם מכלים את המלאי של קו אנזים קיו 10 בגוף ועל כן חייבים לקחת איתם משלים תזונה כזה (מאד יקר). נרשמו גם תופעות לוואי קלות של בחילה, אובדן תיאבון, נפיחות, פריחה וקוצר ראיה זמני. אז למה בכל זאת שווה לבוק את התוסף הזה לכולסטרול גבוה ולהורדת טריגליצרידים בדם? כיון שמאד תלוי באיזה דגם של תוסף אתם בוחרים.

איך לבחור אורז שמרים אדום?

זוהי שאלת המפתח כיון שבחירה צרכנית נבונה של המותג הנכון – יעשה לכם את העבודה של הורדת כולסטרול וטריגליצרידים בצורה הטובה ביותר. הכלל הראשון הוא "בלי ציטרינין" – ודאו שעל האריזה רשום שרכיב הציטרנין (הרעיל) הוסר. בנוסף יש לודא שהתוסף מכיל גם קואנזיום קיו 10, פוליקוסנול , תמצית שום, תמצית גוגול או תמצית ארטישוק . רצוי שהתוסף יכיל גם חומצה פולית המפחיתה את רמות ההומוציסטאין בדם (גורם הסיכון הראשי לטרשת עורקים).

מהו המינון המומלץ ליום של אורז שמרים אדומים ועל מי הוא אסור?

המינון היומי של אורז שמרים אדומים עומד על 1200 מיליגרם כאשר אלו מחולקים למספר מנות במהלך היום. לא מומלץ לקחת את התוסף אם אתם חולי כבד, חולי כליות או אנשים עם הפרעות בבלוטת התריס או סובלים מבעיות בשרירים ובעצמות. בנוסף, בדומה לסטטינים- גם כאן אסור לשתות מיץ אשכוליות או לאכול אשכוליות במהלך התקופה של נטילת התוסף.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם