תרופות סבתא

מנגוסטין

מנגוסטין, פרי טרופי שגדל בדרום מזרח אסיה זכה לכינוי "מלך הפירות" בשל יכולותיו לרפא מגוון רחב של בעיות רפואיות החל מדלקות פרקים, עבור במחלות כמו פרקינסון ואלצהיימר, וכלה בסרטן מסוגים שונים. יש המכנים אותו מרפא-כל. האם כצעקתה?

מנגוסטין מרפא סרטן?

תושבי בורמה סין קמבודיה והפיליפינים השתמשו זה מאות שנים בקליפת פרי המנגוסטין וייחסו לה סגולות רפואיות גם בהקשר של בעיות עור, פצעים, שלשולים וצרות רפואיות אחרות.

מנגוסטין עתיר בנוגד חימצון עוצמתי : קסנטון

כאשר מאוחר יותר במערב חקרו את קליפת הפרי מנגוסטין התברר שזו מכילה כ 200 סוגים שונים של קסנטונים. קסנטון הוא אנטי אוקסידנט עוצמתי שיודע לסלק מן הגוף רדיקלים חופשיים, להקל על כאבי פרקים, להוריד רמות כולסטרול , לסייע לחולי סכרת, לחולי פיברומילגיה ולאנשים שסובלים מCFS –( עייפות כרונית) . הממצא המדהים ביותר היה האפקט של מנגוסטין על סרטן מסוגים שונים.

מנגוסטין וסרטן

מנגוסטין הוכיח את עצמו במעבדה על תרביות של תאי סרטן ריאות, סרטן שד, סרטן כבד, ותאי סרטן הדם (לוקמיה). מעבר לאפקט האנטי חיידקי, אנטי פטריתי , והאנטי היסטמיני (נוגד אלרגיות) של המנגוסטין יש לו גם סגולות אנטי גידוליות. מסתבר שקליפת המנגוסטין מונעת את התרבות התאים הסרטניים וגם מעודדת אותם להתאבד (אפופטוזה).

מנגוסטין לדלקות, בעיות שלד , שרירים , ודלקות גידים

ישנה עדות של אשה אשר סבלה במשך שנים מדלקת בשורש כף היד (תסמונת המנהרה הקרפלית


) – עברה ניתוח ונותרה עם פגיעה עצבית של התכוויות לא רצוניות בכף היד. אחרי נטילת מנגוסטין על בסיס יומי ההתכווצויות הללו נעלמה – ומשאזל המנגוסטין והיא הפסיקה לקחת אותו ההתכווצויות חזרו- סיפור אמיתי מעניין שמלמד על האפקט האנטי דלקתי של הקסנטונים בפרי המנגוסטין.

מנגוסטין: אלו מינונים מומלצים?

מנגוסטין מגיע כמיץ, או במיצוי אלכוהולי (5-25%) והמינון המומלץ הוא בהתאם לחומרת הבעיה. במקרים של סרטן ההמלצה היא לשתות 240 מיליליטר 3 פעמים ביום. במקרים קלים יותר כמו פיברומיאלגיה, ודלקות פרקים ההמלצה היא ללכת על רבע מן המינון הזה ובמקרים של אלרגיות קלות על שמינית מן המינון הנ"ל. יש לקחת בחשבון כי כמו כל מזון אחר הוא עלול לייצר אלרגיות כמו פריחה או גרד. ואולם כאשר הוא "עובד" ומטהר את הגוף ייתכנו תסמינים חיוביים כמו כאבי ראש וצואה רכה המעידים על התנקות הגוף (משבר ריפוי).

למי אסור לקחת מנגוסטין?

מנגוסטין לא מומלץ לילדים, נשים הרות או מניקות, לאנשים שנוטלים מדללי דם כמו קומדין, לחולי סרטן שעוברים טיפול כימותרפי, ולסובלים מייצור מוגזם של תאי דם אדומים (פוליציטמיה רוברה ורה).

קסנטונים: אלו מקורות מזון נוספים מכילים את האנטיאוקסידט קסנטון?

מלבד מנגוסטין תמצאו קסנטונים באוכמניות, פרי האסאי, קקאו ותות עץ. יחד עם זאת, במנגוסטין קיים המגוון הגדול ביותר של קסנטונים מן הטבע.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • השקעה בידע- תמיד נותנת את הריבית הטובה ביותר שניתן להשיג , בנג'מין פרנקלין