תרופות סבתא

פוליקוסנול

סובלים מכולסטרול גבוה ולא רוצים להכניס תרופות מרשם לגוף? – אחת ההבטחות להורדת כולסטרול גבוה מגיע בדמותו של פוליקוסנול – תוסף תזונה שהפך פופולארי מאוד בשנים האחרונות. האם הוא אכן אפקטיבי להורדת כולסטרול גבוה בדם?

סובלים מכולסטרול גבוה ולא רוצים להכניס תרופות מרשם לגוף? – אחת ההבטחות להורדת כולסטרול גבוה מגיע בדמותו של פוליקוסנול – תוסף תזונה שהפך פופולארי מאוד בשנים האחרונות. האם הוא אכן אפקטיבי להורדת כולסטרול גבוה בדם?

מהו פוליקוסנול?

פוליקוסנול הוא סוכר שמופק מקנה סוכר ושעוות דבורים כאשר הרכיב הדומיננטי שבו נקרא אוקטקוסנול. לפי מספר מחקרים וניסויים קלינייים לפוליקוסנול יש השפעה מיטיבה על בריאות הלב בשני כיוונים: ראשית הוא מוריד את רמות השומנים (כולסטרול כללי, טריגליצרידים וכולסטרול רע בדם) ושנית הוא מונע הווצרות של קרישי דם והצרות עורקים שגורמים להתקפי לב.

האם פוליקוסנול יעיל כתחליף לסטטינים?

הקהילה הרפואית חלוקה בשאלה הזו ואולם מחקר רציני שנערך בקובה על הנושא הראה כי נטילת 20 מיליגרם פוליקוסנול במשך חצי שנה מבלי לשנות הרגלי תזונה ואורח חיים- הביאה לביצועים מרשימים: רמת הLDL (הכולסטרול הרע) ירדה ב27 אחוזים, רמת הכולסטרול הכוללת ירדה ב15 אחוז, רמת הכולסטרול הטוב (HDL) עלתה ב17 אחוז ורמת הטריגליצרידים ירדה ב12 אחוז.

ביצועי פוליקוסנול להורדת כולסטרול טובים יותר מסטטינים!

החוקרים הסיקו כי ביצועי הפוליקוסנול היו טובים יותר מסטטינים וללא תופעות הלוואי שלהם כמו פגיעה בשרירים, נזק לכבד, חולשה ועייפות. יש לציין כי מחקר גרמני שנערך ב2006 על פוליקוסנול הראה כי לסוכר הזה לא היה אפקט מרשים על הורדת רמות הכולסטרול, ואולם עדויות מהשטח של אנשים שנוטלים על בסיס קבוע פוליקוסנול (לאחר ששינויי דיאטה ואורח חיים לא סייעו להם) מראות שפוליקוסנול אכן אפקטיבי להורדת רמות השומנים בדם.

מהם המינונים המומלצים של פוליקוסנול להוןרדת כולסטרול?

מלבד תופעות לוואי קלות כמו אובדן משקל (תופעת לוואי רצויה להרבה אנשים) וכאבי ראש קלים הרי שלפי שעה לא נרשמו תופעות לוואי מיוחדות לפוליקוסנול (מדובר בתכשיר חדש יחסית) אבל המלצה הכללית היא לא לעבור רמות של 20 מיליגרם ליום. יחד עם זאת ישנם עדויות של בעלי כולסטרול גבוה שנטלו 20 מיליגרם מבלי שחלה ירידה ברמות הכולסטרול ורק נטילה במינון כפול של 40 ! מיליגרם פוליקוסנול עשתה את השינוי המיוחל . מכל מקום אין ליטול פוליקוסנול אם אתם חולי המופיליה או אם אתם אלרגיים לשעוות דבורים. פוליקוסנול גם אסור לנשים בהריון ולנשים מניקות.

איזה סוג של פוליקוסנול כדאי לקנות?

בשל חילוקי הדעות על יעילותו של פוליקוסנול כדאי להקפיד שהתכשיר שאתם רוכשים מכיל אוקטקוסנול ולא בטא-סיסטוסטרול (רכיב שמתאים יותר לטיפול בערמונית מוגדלת אבל לא לטיפול בהורדת כולסטרול). שנית כיוון שיש על התכשיר הזה חילוקי דעות מומלץ לא להסתמך עליו בלבד כתרופת פלא יחידה להורדת כולסטרול אלא לשלב אותו גם עם אורח חיים נכון התעמלות, דיאטה נטולת שומן טרנס, וכן לשלבו עם תוספי תזונה נוספים כמו זרעי פסיליום, כורכום, שום, שמן דגים, פקטין מאשכוליות ואורז שמרים אדומים אשר מפחית את ייצור הכולסטרול בכבד בדרך טבעית.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם