תרופות סבתא

אשווגנדה (ויתניה משכרת)

שיח האשווגנדה נמצא בשימוש שכיח ברפואה האיורוודית למגוון רחב של בעיות בריאות כמו שיפור זיכרון, שיפור מצב רוח, הפחתת חרדה, טיפול בהפרעות קשב וריכוז, חיזוק המערכת החיסונית, הורדת כולסטרול ומניעת גידולים סרטניים, כמו גם לטיפול בגברים הסובלים מחרדת ביצוע

שיח האשווגנדה נמצא בשימוש שכיח ברפואה האיורוודית למגוון רחב של בעיות בריאות כמו שיפור זיכרון, שיפור מצב רוח, הפחתת חרדה, טיפול בהפרעות קשב וריכוז, חיזוק המערכת החיסונית, הורדת כולסטרול ומניעת גידולים סרטניים, כמו גם לטיפול בגברים הסובלים מחרדת ביצוע

אשווגנדה היא הגינסנג ההודי

ההודים מפיקים משורשי הצמח ומן העלים שלו תכשיר רפואי שניתן כטיפול לבעיות במערכות הגוף השונות : גם להורדת גלוקוז בדם בחולי סכרת מבוגרים, וגם להורדת כולסטרול גבוה וטריגליצרידים. צריך לדעת שאם כי לאשווגנדה יש אפקט מרגיע – הרי שלפני שהיא מרגיעה היא גם מעוררת ולכן לא מומלץ לקחתה ממש לפני השינה. ספיגת התכשיר תמיד תהיה טובה יותר בבוקר ורצוי על בטן ריקה.

אשווגנדה: לפרקינסון, אלצהיימר ועוד בעיות מח

אשווגנדה הוא צמח שהוכח כמגדיל את רמות האנטיאוקסידנטים במח. בעיקר הוא מגדיל את האנטיאוקסינדט הכי חשוב בגוף: גלותתיון (חסר אצל חולי פרקינסון). עוד התברר שהצמח הזה מעלה את רמות האצילכולין במוח (הנוירוטרנסמיטר של המערכת הפרה-סימפתתית שאחראית על הפרשות מהבלוטות, רגיעה, ועיכול המזון), מגדיל את כמות הדנדריטים (את השבילים וההסתעפויות של תאי העצב במח) ועל כן משפר משמעותית את החדות המנטאלית. מסיבה זו אשווגנדה תמיד מומלצתלאנשים עם בעיות של אובדן זיכרון, קשיי ריכוז ודריכות. היופי של אשווגנדה הוא שכבר במינונים מאוד נמוכים הצמח מצליח להפחית את רמות החרדה ולשפר את מצב הרוח.

אשווגנדה טובה לזוגיות

הצמח מוזכר כבר בכתבים ההודים כאפרודיזיאק. הצמח משרה בגוף תחושת רוגע ומחקרים קליניים הראו שהוא אכן מרחיב את כלי הדם אצל גברים ונשים

אשווגנדה כתכשיר לסרטן (אנטי סרטני)

שיח האשווגנדה מכיל ויתפרין איי – חומר פעיל שמעכב גדילת כלי דם סביב גידולים ועל כן עוצר את הגידול ומונע התפשטותו. בתרביות תאים הוכח כי תאי סרטן מעי,סרטן שד וסרטן ריאות הפסיקו לגדול בהשראת צמח האשווגנדה.

אשוונגדה: תופעות לוואי? אשווגנדה לנשים- האם מותר?

תופעות הלוואי שנרשמו באשווגנדה אינן משמעותיות: בעיקר השפעות קלות על מערכת העיכול. יחד עם זאת עדיין לא כדאי לקחת מן התכשיר הזה יותר משלוש עד ארבע פעמים בשבוע וכן מומלץ לעשות בכל חודש הפסקה של שבוע עם נטילת התכשיר. ישנו מקרה אחד שמתועד על פגיעה בבלוטת התריס והיום השימוש בצמח הזה אסור בהריון, אסור לנשים מניקות אסור לאנשים שסובלים מכיבים במערכת העיכול. כמו כן הואלא מומלץ במחלות אוטואימוניות כמו טרשת נפוצה, זאבת, דלקת מפרקים ראומטית, אטופיק דרמטיטיס וכו' בשל העובדה שאשווגנדה מחזק את מערכת החיסון.

אשווגנדה: מינונים מומלצים?

כיצד להשתמש באשווגנדה ובאילו מינונים? התשובה מאוד תלויה בצרכים של האדם: בד"כ ניתן להשיג את הצמח הזה בקפסולות של 500מיליגרם אבל ההמלצה היא תמיד להתחיל באופן הדרגתי ולהעלות את המינונים באופן מתון. כאשר אתם לוקחים מאבקת השורש אשווגנדה אורגנית - קחו חצי כפית ובדקו את ההשפעה לפני שאתם ממשיכים. כאשר התכשיר מגיע במיצוי המינונים המקובלים הם בין 250 ל500 מיליגרם.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • בריאות טובה היא הנכס הכי גדול שלך. פושט יד תפרן עדיף על מלך חולה

    אייזק ביקרסטף, מחזאי אירי