תרופות סבתא

מהן הסיבות לאובדן שמיעה?

אובדן שמיעה היא בעיה מוכרת וכואבת  בעיקר בקרב בני הגיל השלישי כאשר בעיה בריאותית זו משפיעה מאוד על איכות החיים של הפציינט הסובל ממנה באופן דרמטי.  לא תמיד הבעיה הזו מאובחנת בזמן ומטופלת בזמןף וההידרדרות בשמיעה ממשיכה עם הגיל. למה אנשים מאבדים את חדות השמיעה עם הגיל ואיך ניתן למנוע אובדן שמיעה?

מהם הסיבות האפשריות לאובדן שמיעה?

הבעיה היא שעם הזמן אובדן השמיע עלול לגרום לבעיות בתקשורת שמובילה לבידוד, דיכאון ואפילו לירידה ביכולות הקוגניטיביות. זיהום רעש –הוא הסיבה המקובלת השכיחה ביותר לצפצופים באוזניים וירידה בשמיעה – זיהום רעש הוא חשיפה לרעשים בעוצמות של בין 120 עד 150 דציבלים ויותר. אבל באופן מעניין גם לחוש הראיה וגם לחוש השמיעה יש כמה גורמי סיכון משותפים כמו גיל, עישון סיגריות, טרשת עורקים, סכרת וצריכה מוגזמת של מלח.

אלכוהול, טינטון, ואובדן שמיעה

אלכוהול יכול לגרום לאובדן שמיעה זמני- בעיקר ליכולת שלכם להבדיל בדקויות של צלילים. תופעה זו קשורה עם עוצמת השתייה , הכמות של האלכוהול והיא מתבטאת יותר בגיל המבוגר או במיוחד באנשים עם היסטוריה של שתייה כבדה. מסתבר שאלכוהול עלול להזיק לעצבי השמיעה או להשפיע על עיבוד הקול שעושה המח ואם כי מדובר באובדן שמיעה זמני, הרי ששתיית אלכוהול ממושכת עלולה לגרום בסופו של יום לאובדן שמיעה כרוני ולהתחרשות מלאה או חלקית.

אלו מחלות גורמות טינטון ואובדן שמיעה?

- מספר מחלות כרוניות מפריעות לזרימת הדם אל האוזן התיכונה או אל המח וגורמות לאובדן שמיעה. מחלות כאלו כוללות בין השאר שבץ מוחי, לחץ דם גבוה, מחלות לב, סכרת, מחלות אוטואימוניות (כמו למשל דלקת מפרקים שגרונית גם היא קשורה לאובדן שמיעה). כמובן שגם גידולים במח אחראים לחלק מן המקרים של אובדן שמיעה או טינטון וצלילת אזניים.

מהן התרופות שגורמות לאובדן שמיעה וטינטון?

התרופות המפורסמות שגורמות לאובדן שמיעה ולטיניטוס הן תרופות ממשפחת 'האנטי דלקתיים לא סטרואידים' כמו למשל אספירין. גם אנטיביוטיקה ממשפחת האמינו גליקוזידים ותרופות כימותרפיות מזיקים לשערות באוזן הפנימית מה שמתבטא מאוחר יותר בליקויי שמיעה. אחת הדרכים להתגונן מפני הרעילות של התרופות הללו על תאי האוזן היא להשתמש בתכשירים אנטיאוקסידנטים ולהציף בהם את הגוף.

משככי כאבים מעלים את הסיכון ללקות באובדן שמיעה

תרופות ללא מרשם רופא לשיכוך כאבים מעלים את הסיכון שלכם בכ-66 אחוז ללקות באובדן שמיעה. הימנעו מהן כמה שיותר וחפשו חלופות טבעיות.

הורמונים ואובדן שמיעה: כיצד פרוגסטין תורם לאובדן שמיעה?

פרוגסטין הוא רכיב הורמונאלי בתחליפים לאסטרוגן אשר ניתנים לנשים בגיל המעבר (טיפול הורמונלי חלופי). מעבר לתופעות לוואי קשות שתכשירים אלו יוצרים (בעיקר סרטן באיברי המין הנשיים) - תכשירים הורמונליים אלו משבשים גם את האיזון הטבעי של המערכת האנדוקרינולוגית בגוף ומורידים את רגישות השמיעה.

האם פעילויות ספורט יכולות לגרום לטנטון ואובדן שמיעה?

כן! פעילויות ספורט מסוימות כמו צלילה או ריקוד / קיקבוקסינג במועדוני כושר עם עוצמות קול חזקות - עלולים לגרום לאובדן שמיעה במיוחד כאשר החשיפה לרעשים שמעל 90 דציבל נעשית לאורך זמן וללא הפוגות.

תוספי תזונה מסוימים עשויים לסייע להעלאת איכות השמיעה

חומצות שומן אומגה שלוש שנלקחות על בסיס קבוע משפרות ככל הנראה את הבעיה של אובדן שמיעה על רקע גיל. גם חומצה פולית מאטה את אובדן השמיעה וניתן לקבלה מתפוזים ומירקות עליים ירוקים. שווה לשקול גם נטילת NADH- תוצר של ויטמין B3 ניאצין המחזק את הפעילויות המנטאליות של המח, מעניק אנרגיה ומשפר את הרגישות לצלילים. ולבסוף שקלו גם נטילת פרגנלולון: אצל אנשים מסוימים ההורמון הטבעי הזה משפר גם ראיה גם שמיעה גם זכרון וגם חדות מנטלית.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • אלהים מכניס אותנו לעיתים לתוך צרות, מחלות, ומים סוערים- לא כדי להטביע אותנו - אלא כדי לנקותנו

    אנונימי