תרופות סבתא

איך למנוע אובדן שמיעה עם העליה בגיל?

האוזניים שלנו הם אחד האיברים הכי הכי עדינים בגוף.  הבעיה היא שחוש השמיעה  עלול להיפגע בקלות ובאופן פתאומי  עם חשיפה לרעשים צפויים או רעשים לא צפויים. די בחשיפה של רעש חזק של מעל 90 דציבל למשך 15 דקות בלבד  כדי לגרום לאובדן שמיעה בלתי הפיך.

תקשיבו טוב: איך למנוע אובדן שמיעה עם העליה בגיל?

היום 20% מבני הנוער סובלים מאובדן שמיעה חלקי עקב החשיפה לשיחות ממושכות בסלולר, בילוי במועדונים רועשים, במועדוני כושר עם ווליום מטורף (במיוחד בשיעורי קיקבוקסינג), והאזנה ממושכת למוסיקה עם אוזניות. גם 20% מן המבוגרים מעל גיל 48 סובלים כבר מאובדן שמיעה כך שגיל ההתחרשות (או גיל ההתחרשות החלקית) ירד כתוצאה מסגנון החיים המודרניים. האסטרטגיה הכי טובה שלכם בהקשר של שמירה על השמיעה היא מניעה. איך להגן על האוזניים ולמנוע התחרשות עם הגיל?

צמצמו ככל שניתן את החשיפה לרעשים גבוהים

הנמיכו את הרדיו, את הטלויזיה את הווליום של הנגן והתרחקו מרמקולים של חדרי כושר/ חתונות ומועדוני לילה. (עוצמות ווליום מטורפות במקומות אלו נובעות מן ההתחרשות ההדרגתית של המתקלטים או מדריכי הכושר). למעשה למקומות הללו אל תגיעו בלי אטמי אוזניים טובים (הסבר בהמשך), ואם אתם שוהים שם למשך פרק זמן ממושך- נטרלו מאוחר יותר את הנזקים שנוצרו ע"י שהיה בסביבה שקטה ככל שניתן.

אל תכניסו שום חפץ לאוזן – גם לא למטרות ניקוי

לעולם אל תחדירו לאוזן מקלות ניקוי, צמר גפן, או אצבע כדי לנקות את השעווה שמצטברת שם. פעולה זו עלולה לדחוף את השעווה עוד יותר פנימה ולהזיק לעור התוף.

אל תשוחחו הרבה זמן בטלפון – והכוונה היא גם לטלפון נייח רגיל

האם ידעתם ששיחה ממושכת בטלפון קוי רגיל מייצרת רעש בעוצמה של 70 דציבל? הסף שממנו נוצרים נזקי שמיעה הוא 80-90 דציבל. מסיבה זו אנשים שעובדים כמוקדנים, טלפנים, טלמרקטרים חשופים יותר לפגיעה בחוש השמיעה. צמצמו את השיחה בטלפון ככל שניתן או השתמשו בדיבורית (בעוצמת קול לא גבוהה).

נחשפתם לרעש חזק? קחו מגנזים וכן תוסף תזונה אצטיל ציסטאין

מחקרים שנערכו בצבא האמריקני וגם בצהל על חיילים שחשופים לרעש מטווחים וקולות הדף הראה כי נטילה של n acetil cysteine במינונים של כ 1 גרם ליום 3 פעמים ביום עם הארוחה – עשוי להפוך את הנזק להפיך. גם נטילת מגזניום במינון של כ150 גרם אחרי חשיפה לרעש קיצוני – עשויה למנוע התקבעות של הנזק בתאי השערה של האוזן

מהן דרגות הרעש בדציבלים בחיי היומיום?

  • חדר שקט: 40 דציבל
  • שיחה עם אנשים אחרים: 60 דציבל
  • שיחה בטלפון קוי 60-70 דציבל
  • רעש של שואב אבק: 70 דציבל
  • רעש משאיות, סטרטר של אופנועים : 90-100 דציבל
  • מועדוני כושר / מועדוני לילה / חתונות / סירנות של אמבולנסים: 125 דציבל
  • פיצוצים / יריות/ רעש מנוע מטוסים: 140 דציבל

אל תשהו למשך זמן ממושך בסביבה שדרגת הרעש בה הינה מעל 85 דציבל

אם כבר נחשפת לסביבה רועשת התיקון שלכם הוא לאפשר לאוזניים לשהות בסביבה שקטה ככל שניתן מייד לאחר הרעש. צריך להבין שאובדן שמיעה הוא למעשה תהליך דלקתי על תאי השערה באוזן (התאים שממירים גלי קול לסיגנל חשמלי במוח). הרעש החזק מייצר רדיקלים חופשיים באיזור, פוגע בתאי השערה העדינים באוזן עד כדי יצירת דלקת. הוכח כי שהיה במקום שקט מייד לאחר החשיפה לרעשה מאפשרת לדלקת להתפוגג באופן עצמוני (באופן עצמי ספונטני). אם אתם נאלצים לשהות בסביבה רועשת – הקפידו לקחת ממנה הפסקות כדי לאפשר את תהליך התיקון הטבעי הזה בגוף ולמנוע אובדן שמיעה.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • אמנם איננו יכולים לשלוט על מה שקורה לנו אבל אפשר לשלוט על מה שקורה בתוכנו

    בנג'מין פרנקלין