תרופות סבתא

מה אתם צריכים לדעת על פינסריד, פרוסקר, פרופסיה לטיפול בנשירת שיער?

פינסטריד שנמצא גם בתרופה 'פרוסקאר' לטיפול בפרוסטטה מוגדלת ותחת השם 'פרופסיה' לטיפול בהתקרחות- הוא חומר שיכול לעודד צמיחת שיער במקרים של נשירת שיער מוגזמת. מה אתם חייבים לדעת  לפני שאתם מתחילים לקחת פרופסיה נגד נשירת שיער?

עודפי טסטוטרון = פרוסטטה מוגדלת, התקרחות ושיעור יתר (לא בקרקפת)

צורות מסוימות של התקרחות נובעות מהפיכת ההורמון הגברי טסטוסטרון לחומר DHT (די הידרוקסי טסטוסטרון) אשר גורם להתקרחות בקרקפת. פינסטריד מונע את הפיכת הטסטוסטרון ל dht וכך מעכב את נשירת השיער. בדרך כלל הפינסטריד ניתן לטיפול בבלוטת ערמונית מוגדלת שפירה (BTH), וכיון שהוא מוריד את רמות ההורמון הגברי – הוא מסייע – גם לבעית הערמונית, גם להתקרחות גברית, גם להתקרחות נשית וגם נגד שיעור יתר בחלקים אחרים של הגוף , חלקי עור שאינם שאינם עור הקרקפת.

כיצד פינסטריד מונע נשירת שיער והתקרחות גברית ?

יש לציין כי ההורמון הגברי טסטוסטרון לא מייצר באופן ישיר נשירת שיער והתקרחות אלא רק לאחר שעבד עליו אנזים (5 אלפא רדוקטאז) שהופך אותו לדי הידרוקסי טסטוסטרון (DHT). רק המינונים המוגברים של די הידרוקסי טסטוסטרון (לא הטסטוסטרון הטהור) גורמים לבלוטת ערמונית מוגדלת ולהתקרחות גברית בעיקר בחלק הקדמי של הראש. כיון שפינסטריד מעכב את פעולת האנזים – נמנעות גם ההתקרחות וגם הגידול בבלוטת הערמונית.

תופעות לוואי של פינסטריד

אצל גברים פינסטריד הנמצא בתרופות כמו פרוסקאר או פרופסיה עלול לגרום לירידה בחשק המיני, ירידה בחיוניות, לירידה בספירת הזרע - וכן לגרום לדיכאון, עייפות, ישנוניות, וכאבי שרירים. אנשים שלוקחים פרופסיה או פרוסקאר אשר מכילים פינסטריד יקבלו אמנם שיער סמיך יותר בקרקפת אבל הם עלולים לחוות אימפוטנציה וירידה בליבידו. במקרים נדירים יותר פינסטריד עלול לגרום גם לבעיות שרירים, לכאבי ראש, לגודש באף, לכאבי גב, לשלשולים ולצניחה בלחץ הדם. אצל גברים חלה גם ירידה בשיער הגוף בשיעור של כ50 אחוז (פתאום הם נהיים חלקים) – וכן חלה צניחה בספירת הזרע ב25 אחוז- מה שעלול לגרום לבעיות פריון קשות.

מהם המינונים המומלצים של פינסטריד לטיפול בערמונית מוגדלת או להתקרחות?

פרופסיה מכילה 1מ"ג של פיטנסטריד. פרוסקאר לטיפול בערמונית מוגדלת מכיל 5 מ"ג של פינסטריד.

למי אסור להשתמש בפינסטריד (פרוסקר / פרופסיה)?

נשים בגיל הפריון חייבות להימנע מתרופות המכילות פינסטריד כיוון שחומר זה עלול לגרום למומים מולדים בעובר- במיוחד למומים קשים באיברי המין של העובר. גם נשים בהריון או נשים שעומדות להרות חייבות להמנע מתכשירים למניעת הדלדלות שיער כמו פרופסיה כדי למנוע אפשרות לעיוותים באיברי המין של העובר לעתיד לבוא. לנשים בגיל המעבר פינסטריד בתוך פרופסיה מותר לשימוש ואף יש לו תופעת לוואי חיובית: מניעת שיעור יתר במקומות לא רצויים בגוף (סנטר, שפה עליונה, צוואר, שוקיים ועוד).

פינסטריד יעיל גם לטיפול בפצעי בגרות

רמות גבוהות של טסטוסטרון עלולות לגרום לפצעי בגרות ועל כן פינסטריד עלול להיטיב עם הסובלים מהבעיה. הפינסטריד מעכב את האנזים 5 אלפא רדוקטז ולכן גם מונע אקנה (פצעי בגרות)

אזהרה: לאנשים עם בעיות בתפקודי כבד אסור לקחת פינסטריד
אולי יעניין אותך גם