תרופות סבתא

גלוקומנן קונגא'ק

גלוקומנן, הוא אחד מהסיבים התזונתיים הפופולריים במערב על אף שאנשי מזרח אסיה עשו בו שימוש במשך יותר מאלף שנים למספר בעיות רפואיות כמו השמנה סכרת וכולסטרול גבוה. מה צריך לדעת עליו לפני שמשתמשים בו?

גלוקומנן, הוא אחד מהסיבים התזונתיים הפופולריים במערב על אף שאנשי מזרח אסיה עשו בו שימוש במשך יותר מאלף שנים למספר בעיות רפואיות כמו השמנה סכרת וכולסטרול גבוה. מה צריך לדעת עליו לפני שמשתמשים בו?

מהו גלוקומנן?

גלוקומנן הוא פוליסכריד מסיס וצמיג המורכב מגלוקוז ודי-מנוז והוא מופק משורשי הצמח האסייתי קונג'ק. בשל צמיגותו הוא מייצר תחושת שובע מוקדמת, ניתן לטיפול בהשמנה, מגדיל את נפח הצואה, פועל נגד עצירות וכמו כן תורם להורדת רמת הכולסטרול בדם. יש וויכוח בקהילה הרפואית האם גלוקומנן מהווה גלולה אידאלית לדיאטת הרזיה אבל דבר אחד בטוח: תוספת גלוקומנן יומית כן מייצרת תחושת שובע - מה גם שיש לחומר יתרונות בריאותיים אחרים.

יתרונות גלוקומנן לבריאות

  • מוריד כולסטרול גבוה
  • עוזר להרזיה אצל אנשים במשקל יתר (זכה לשם דיאטת קונגא'ק)
  • מווסת את רמות הגלוקוז בדם אצל אנשים עם תנגודת לאינסולין
  • פותר בעיות עצירות

גלוקומנן : מהם המינונים המומלצים ?

למבוגרים שרוצים לרזות יש ליטול 3-4 גרם ליום. בקרב ילדים ובני נוער המינון של גלוקומנן עומד על כ 2 גרם ליום. גלוקומנן טוב גם לעצירות אצל ילדים: לפחות מחקר אחד מראה כי גלוקומנן מסייעת להקלה על עצירות בילדים מבלי לגרום לתופעות לוואי.

תופעות לוואי של גלוקומנן ( Glucomannan )

תופעות לוואי של גלוקומנן כמעט ולא קיימות. במינונים גבוהים מאוד הוא עשוי ליצור גזים, לגרום לכאבי בטן או להפריע לספיגה של רכיבים תזונתיים או תרופות מן המעיים לזרם הדם.

גלוקומנן: למי אסור לקחת את תוסף התזונה?

אם כי תופעות הלוואי לא שכיחות והן מינוריות- הרי שעדיין מומלץ לנשים מניקות או הרות להימנע מגלוקומנן – כמו גם לאנשים שעומדים לעבור ניתוח. הסיבה לכך שהיא שגלוקומנן עלול להתערב ולהפריע לספיגת חומרים/תכשירים או תרופות אחרות שנחוצות למטופל.

גלוקומנן: זהירות לחולי סוכרת שנוטלים תרופות או אינסולין

גלוקומנן פועל גם כמוריד רמות גלוקוז בדם ולכאורה הוא יפה לחולי סוכרת אבל אם אתם נוטלים אינסולין או תרופות סוכרת אחרות כמו גלוקופג'– יש להתייעץ תחילה עם מומחה לפני נטילת הגלוקומנן כדי לא להגיע להיפוגליקמיה.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • כדי להימנע ממחלות- אכול פחות,

    כדי להאריך את חייך - דאג פחות

    אמרה סינגפורית