תרופות סבתא

הופרזין A

הופרזין A, תכשיר שנמצא בשימוש נרחב ברפואה הסינית- כמוריד חום ונוגד עוויתות- הפך להיות פופולרי במערב לטיפול בתסמיני אלצהיימר, דמנציה או אובדן זיכרון

מהו הופרזין A?

הופרזין איי הינו אלקלואיד המופק מטחב בשם Huperzia serrata (ליקופודיום סרטום). במערב הפך הופרזין לפופולרי בטיפול במחלות כמו אלצהיימר ודמנציה כיון שביכולתו לעכב את האנזים אצטיל כולין-אסטרז, אותו אנזים שמפרק אצטיל כולין (הורמון שנחוץ לשמירה על זכרון בריא וחזק).

אלצהיימר ומחסור בנוירוטרסמיטור אצטיל כולין

אצטיל כולין, הנוירוטרנסמיטור של המערכת הפרה-סימפתית בגוף נמצא בחסר אצל חולי אצלהיימר או אנשים שלוקים באובדן זיכרון. הופרזין איי מעכב את האנזים שמפרק את האצטיל כולין, הופך אותו זמין יותר במח, מעלה את המינונים של האנזים למוח ומשפר באופן משמעותי את הזכרון והכישורים הקוגניטיביים.

ההבדל בין הופרזין A וגלנטמין (רמיניל)

גלנטמין חומר אחר המופק מפקעות נרקיסים (נקרא גם רזדין או רימניל בשם התרופה היותר מוכרת) עושה פעולה דומה להופרזין A ואולם האפקט של גלנטאמין קצר יותר. הופרזין איי גם חודר טוב יותר את המחסום הדם מח ומעניק לחולה אימפקט ממושך ואפקטיבי יותר יחסית לגלנטמין.

האם מותר לקחת הופרזין איי יחד עם תרופות אחרות לאלצהיימר?

שאלה טובה. ההמלצה היא לא ליטול הופרזין איי אם אתם כבר לוקחים תרופות אחרות שמעכבות את האנזים כולין אסטרז (תרופות כמו אריספט, ריבטיגמין, או אקסלון) כיון ששילוב של השניים עלול לגרום לתופעות לוואי, כמו בחילות, הקאות, סחרחורות, שלשולים, והתכווצויות שרירים.

מינונים מומלצים של הופרזין A

קחו בשלב ראשון 1/2 כמוסה של 50 מיקרוגרם huperzine בבוקר ועקבו אחר התוצאות. למרות שמדובר בתרופה ללא מרשם רופא אל תקחו אותו ברציפות למשך יותר משבוע. למה? כיון שלהופרזין יש 'זמן מחצית חיים' ארוך ובמילים אחרות יש לו נטיה להצטבר במח. הדרך הטובה ביותר לקבוע את המינון האידיאלי היא לקחת Huperzine כל כמה ימים לסירוגין, להתבונן על ההשפעות ולפי התוצאות להחליט מתי לקחת פסקי זמן. במילים אחרות המינונים של הופרזין נקבעים לפי ניסוי וטעיה: – אם הגעתם למצב של בחילה, הזעה, סחרחורת, וכו' – זה הזמן ליטול הפסקה.

צמחי מרפא ותוספי תזונה אחרים לאלצהיימר

· גינקו בילובה

· Fo ti צמח סיני אחר שיפה גם לשיפור פעילות מוחית וגם לחיזוק שיער

· מוקונה פרורינס – שעועית הודית המסוגלת למלא מחסור בדופמין

· רודיולה (צמח שניתן גם לחולי סרטן)

· קרנוזין

· כולין

· גוטו קולה

· גינסנג

· אינוזיטול

· חומצה פנטותנית

· אל אצטיל קרניטין

· ויטמין בי 12

הופרזין A : מהן תופעות הלוואי של הופרזין לאלצהיימר

שימוש רצוף או מינונים גבוהים - כמו 100 מק"ג או יותר של הופרזין - עלולים להיות רעילים ולגרום לתגובה כולינרגית חמורה כמו הזעה, בחילות, הקאות, סחרחורות, כאבי שרירים ועוד. מדובר בתכשיר שעובד ישירות על מערכת העצבים ולכן יש להיזהר מאד עם המינונים ולא להגזים גם כאשר התוצאות המושגות על תסמיני האלצהיימר משביעות רצון.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • היעד שלנו אף פעם אינו  "מקום חדש" אלא  דרך חדשה לראות את הדברים

    הנרי מילר