תרופות סבתא

תלתן אדום

תלתן אדום, צמח רב שנתי אשר גדל בר גם בארץ,  נחשב לאחד התכשירים הטבעיים היעילים לטיפול בנשירת שיער, לעיבוי השיער ולהצמחתו. כיצד פועל תלתן אדום על עור הקרקפת ומדוע הוא מזרז צמיחת שיער זוהר?

גיל המעבר, התקרחות ותלתן אדום

מעבר לכך שתלתן אדום מכיל מינרלים חשובים לגוף כמו זרחן, כרום, סידן, מגנזיום, ויטמין D וויטמין C, הרי שהוא מהווה גם סוג של פיטו-אסטרוגן. פיטואסטרוגן הוא בעצם אסטרוגן צמחי שמהווה תחליף לאסטרוגן שהולך ומדלדל בגיל המעבר וכתוצאה מכך חלה נשירה.

תלתן אדום במקום תחליפי אסטרוגן?

נשים בגיל המעבר חוות מגוון רחב של מצוקות בגלל הירידה ברמות האסטרוגן: הפרעות שינה, גלי חום, הזעות לילה, חרדה, דיכאון, יובש בריריות, שיעור במקומות לא רצויים וגם נשירת שיער עד התקרחות חלקית בקרקפת. כיוון שתלתן אדום מכיל חומרים שפועלים כמו אסטרוגן (איזופלבונים) הרי שהוא מעכב את נשירת השיער אצל נשים ואף ידוע כתכשיר שיכול להפוך את השיער סמיך מלא זוהר ואיכותי יותר. לאילו שימושים רפואיים נוספים יעיל הצמח תלתן אדום?

בעיות נשימה ותלתן אדום

שיעול יבש, אסטמה, ברונכיט, ואמפיזמה: במקרים אלו חולטים תה של תלתן אדום יחד עם דבש ומים חמים. הצמח מכייח ומרגיע את הריריות והעוויתות של דרכי הנשימה העליונות.

השפעת תלתן אדום על בריאות הלב וכלי הדם

בכוחו של תלתן אדום להעלות את הכולסטרול הטוב בעיקר אצל נשים בגיל המעבר. תלתן אדום מחזק את דפנות העורקים, מפחית טריגליצרידים, משפר את זרימת הדם וממזער את הסיכונים למחלות לב בגיל המעבר.

תלתן אדום לטיפול בסרטן

בפרוטוקול של האחות רנה קייסי אשר המציאה את פורמולת תה אסיאק לריפוי סרטן - מצוי גם הצמח תלתן אדום. על פי מספר מחקרים אותם איזופלבונים מסוגלים להכחיד תאי סרטן מסוימים בעיקר סרטן של איברי המין הנשיים כמו סרטן השחלות, סרטן הרחם, סרטן צוואר הרחם וסרטן השד. איך זה קורה? הנחת העבודה היא כי אותם פיטואסטרוגנים הנמצאים בתלתן אדום נקשרים עם קולטני האסטרוגן על התאים, חוסמים את האסטרוגן האמיתי לחדור לתא הגבוהות ומצמצמים את הסיכון לסרטן שד.

תלתן אדום ואוסטיאופורוזיס

גם אוסטיאופורוזיס, הידלדלות העצם שנובעת מהירידה באסטרוגן בגיל המעבר תקבל מענה הולם על ידי תלתן אדום. ישנם מחקרים שמראים כי תלתן אדום מעלה את צפיפות העצם אחרי גיל הבלות ומאט את התהליך של דלדול העצם באופן משמעותי.

תלתן אדום לבעיות עור

תלתן אדום נחשב לאחד הצמחים היעילים ביותר לבעיות של עור מגורה כמו אקזמה. במקום להשתמש בסטרואידים מוטב למרוח משחות מתלתן אדום או להניח רטיות שהוטבלו בתה מתלתן אדום על עור מגורה. בנוסף לכך לתלתן אדום יש יכולת לטפל בפצעי עור שהזדהמו ויצרו דלקת.

תלתן אדום ברפואה הסינית

ברפואה הסינית המסורתית מתייחסים אל תלתן האדום כאל תכשיר אנטי פטרייתי ואנטי ויראלי חזק שניתן גם כאשר חלים תסמינים של שפעת או הצטננות שכן הוא ידוע כמחזק את מערכת החיסון.

איך להשתמש בתלתן אדום?

אפשר לשתות תלתן אדום כתה צמחים: חלטו שתי כפות של פרחי תלתן אדום מיובשים בתוך כוס מים חמים למשך מספר דקות ושתו תה כזה שלוש פעמים ביום. ניתן לקבל גם תלתן אדום כתוסף תזונה בכמוסות של עד 3 גרם. ברפואה העממית מבשלים את הפרחים למשך יומיים , כדי למצות את החומרים הפעילים ומייצרים מהם משחה בעיקר לטיפול בבעיות עור.

תופעות לוואי של תלתן אדום

כיוון שצמח המרפא תלתן אדום מרחיב את כלי הדם הוא עלול להגביר את השפעתם של נוגדי קרישה כמו וורפרין, קומדין או אספירין ולכן אם אתם כבר נוטלים מדללי דם - הימנעו מחליטות תה תלתן אדום. גם נשים שכבר חולות בסרטן שד, סרטן רחם או בסרטן שחלות צריכות להימנע מתלתן אדום שכן הוא מגביר את האפקט האסטרוגני שגורם למחלה. יש גם מקרים נדירים יותר שבמסגרתם אנשים מפתחים אלרגיה לעלי תלתן אדום ואז הם יחוו פריחה, קשיי נשימה או נפיחות באיברי גוף שונים.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • אחד הסימנים הוודאיים שאתה מתקרב להתמוטטות עצבים היא כאשר אתה מאמין שהעבודה שלך "מאד מאד חשובה"

    ברטרנד ראסל, פילוסוף בריטי