תרופות סבתא

קרנוזין

קרנוזין למראה צעיר: תוסף התזונה קרנוזין הינו מולקולה קטנה המורכבת משתי חומצות אמינו אלנין והיסטידין. קרנוזין נמצא באופן טבעי בריכוזים גבוהים ברקמות הגוף בעיקר בלב, בעור, בשרירים, בקיבה, במערכת העצבים ובמוח

מהו תפקידו הבילוגי של קרנוזין?

אף אחד לא יודע במדויק אבל הרבה מחקרים קושרים אותו עם הארכת תוחלת החיים ועם עיכוב תהליכי זקנה (אנטי-איי'ינג).

תועלות רפואיות של קרנוזין

  • קרנוזין מוריד את רמות הסוכר בדם, מגביר את הרגישות לאינסולין ומסייע לחולי סוכרת מסוג 2.
  • קרנוזין מגן על הגוף מפני הכולסטרול הרע (LDL) ומונע הצטברות של פלאק על דפנות העורקים וכך מונע טרשת עורקים ומחלות לב.
  • קרנוזין מעכב את הפעילות של המערכת הסימפטטית וגורם להורדה בלחץ הדם.
  • קרנוזין שומר על הDNA בגרעין ומגן עליו מפני נזקים שעלולים להוביל למוטציות ומחלת סרטן.

קרנוזין ואלצהיימר

מחקר משנת 2004 הראה כי לקרנוזין יש פוטנציאל לטפל במחלת האלצהיימר : ישנה הוכחה כי הוא מונע אוקסידציה וגליקציה בתאי העצב – אותו תהליך מסוכן שגורם להיווצרות העמילואידים במוח וליצירת אלצהיימר.

קרנוזין ואוטיזם

לרפואה המודרנית יש מעט להציע לילדים הסובלים מאוטיזם אבל תוספי תזונה כמו קרנוזין עשויים להיות יעילים: מחקר שנערך במרכז המתמחה באוטיזם באילינוי גילה כי ילדים אוטיסטים שקיבלו 800 מיליגרם קרנוזין ליום הראו שיפורים משמעותיים בהתנהגותם ובתקשורת שלהם כבר אחרי חודשיים.

קרנוזין לראייה טובה

קיימות היום בשוק טיפות עיניים המבוססות על קרנוזין שמטרתן לשמש אנטיאוקסידנט המפחית ליקויי ראייה כמו קוצר ראיה, רוחק ראייה או בעיות בראיית לילה. ישנם מחקרים שמראים גם כי טיפות אן- אצטיל-קרנוזין יכולות למנוע קטראקט (ירוד) בגיל השלישי.

איך לקבל קרנוזין מהמזון?

מדובר באנטי אוקסידנט חזק שתפקידו לחדש את התאים ולמנוע את הזדקנותם הנגרמת מרדיקלים חופשיים. קרנוזין נמצא בעיקר במוצרי בשר ועוף, וכן בדגים ומוצרי חלב ועל כן טבעוניים עלולים לחוות מחסור ממנו ויזדקקו לתוסף תזונה.

מהן המינונים המומלצים של קרנוזין?

קרנוזין מגיע לרוב במינונים של 500 מיליגרם אבל מומלץ להתחיל בשיעורים קטנים יותר של 100-200 מיליגרם ולקחת כדור אחד לפני ארוחת בוקר מספר פעמים בשבוע (לא כל יום).

תופעות לוואי של קרנוזין

קרנוזין הוא חומר בטוח יחסית לשימוש עם מעט מאוד תופעות לוואי בפרט כאשר הוא נלקח במינונים הנכונים. כשמפריזים בנטילחת קרנוזין - הוא עלול לגרום להיפראקטיביות וכיון שהנושא לא נבדק עד הסוף בבני אדם - הרי שבכל מקרה גם אם תופעות הלוואי שלו מינוריות -יש להימנע ממנו בהריון או בהנקה.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • הפסקתי לרשום תרופות לפציינטים שלי כאשר בחנתי מחדש את התובנה שהטבע הוא המרפא היחידי האמיתי כיון שהוא עושה שימוש במנגנוני ההגנה הטבעיים של הגוף. תפקיד הרופא הוא לשתף פעולה עם תהליך הריפוי של הטבע ולא "להחליף" אותו. והטבע?- מרפא לאט לאט ובמתינות (ממש כמו שעצים גדלים לאט ובהדרגה)- ולא ב"מהירות הבזק" מהיום להיום -  כפי שחלק מיצרני התרופות מבטיחים.

    הנרי ביילר, רופא