תרופות סבתא

אפימידיום (עשב התיש החרמן)

לא ברור מנין הגיע השם העממי עשב התיש החרמן  horny goat weed)  לצמח האפימדיום אולם דבר אחד ברור:  פעילותו המרכזית נקשרת עם טיפול באימפוטנציה ושיפור האון הגברי- גם ברפואה הסינית המסורתית וגם בנטורופתיה.

אפימידיום, הצמח שגדל בסין ובקוריאה נמצא בשימוש מאות שנים במזרח לשיפור פעילות מינית ולפריון הגבר- כאשר מחקר אחר הראה כי שילוב הצמח אפימדיום עם צמחי מרפא נוספים משקם בעיות של אוסטאופניה ואוסטיאופורוזיס הנובעים משימוש בסטרואידים (קורטיזול / קורטיזון גורמים להתפרקות רקמת העצם). לאלו מצבים רפואיים כדאי לקחת אפימדיום?

מנגנון הפעולה של אפימדיום

בצמח האפימדיום יש פלבונואידים אשר מדכאים את התכונות אסטרוגניות בגוף ובאופן יחסי חושפים את הגוף לרמות טסטוסטרון גבוהות. מכאן כבר עולה הדרייב המיני (הליבידו) ספירת הזרע, והשיפור בביצועים המיניים.

אפימדיום : ויאגרה טבעית מעולה לסובלים מאימפוטנציה (חוסר כוח גברא)

ישנם מספר מחקרים המראים קשר מובהק בין נטילת אפימדיום, שיפור הביצועים המיניים, וחיזוק הליבידו אבל אפימידיום משפר גם את ספירת הזרע ואיכותו - ומעלה את רמת הפריון של גברים.

אפימדיום וטרשת עורקים

אפימידיום ניחן בתכונות אנטי דלקתיות, הוא מסוגל להפחית את רמות הכולסטרול הגבוהות בדם וכן למנוע יצירת משקעים בדפנות העורקים. לפיכך אפימדיום ניתן גם לאנשים עם נטייה להתקשחות העורקים, במיוחד לאנשים המחלימים ממחלת לב. הצמח הזה בפירוש מגמיש את דפנות העורקים ומקל על הסימפטומים של טרשת עורקים.

אפימידיום , משפיע לטובה על אוסטיאופורוזיס וסרטן

פלבונואיד אחר בצמח האפימידיום בשם איקרין ICARIIN - מעודד את התאים בוני העצם (אוסטיאובלסטים) מונע אוסטיאופורוזיס, או לפחות מעכב את התפתחות המחלה. בנוסף לכך, מיצוי של הצמח הוכיח את עצמו כמדכא גדילת כלי דם – תהליך שנחוץ לגדילת תאים סרטניים - ועל כן אפימידיום ניתן לעיתים כתכשיר אלטרנטיבי ניתן לאנשים הסובלים מסרטן. עוד הוכח כי איקרין אותו פלבונואיד שמונע אוסטיאופורוזיס הינו חומר אפקטיבי גם בהפיכתם של תאים סרטניים לתאים נורמליים !

מהם המינונים המומלצים של אפימדיום?

מקובל לקחת 5 גרם (ככפית אחת של עלים) בתוך חליטת מים רותחים המושרים למשך רבע שעה שלוש פעמים ביום.

תופעות לוואי של אפימדיום

כיוון שהצמח מחזק 'יאנג' (כלומר מגביר את האפקט הגברי של מערכות הגוף)- הוא עלול לגרום במקביל גם לאגרסיות, עצבנות, חום , פצעי בגרות וקצב לב מהיר. בשימוש לאורך זמן אפימידיום גם עלול לגרום לבעיות בלוטת התריס, צמא כרוני , פה יבש, וסחרחורת. בכל מקרה אין ליטול את הצמח הזה אם אתם לוקחים מדללי דם או תרופות ממשפחת הNSAID כמו אספירין.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • "אנחנו יוצרים את עצמנו כל הזמן. אף פעם לא מאוחר ליצור את הגוף שאתה רוצה- במקום לחשוב שאתה תקוע עם מה שיש"

    דיפאק צ'ופרה