תרופות סבתא

גלוטן ודלקת פרקים

אם יש לכם  כאבי פרקים, דלקות פרקים או דלקות בגידים יכול להיות שאתם סובלים מאי סבילות לגלוטן. גלוטן הוא חלבון שנמצא בכל הדגנים למעט כוסמת, אורז, תירס, ודוחן. מדוע אכילת לחם ומוצרי מאפה אחרים שמכילים  גלוטן גורמת לדלקת מפרקים ואיך הימנעות מגלוטן בתפריט שלכם - היא היא התרופה הטבעית לדלקת פרקים ?

כאשר אתם אוכלים מזון שמייצר בגוף אלרגיות (וגלוטן הוא אלרגן מובהק) מערכת החיסון מגיבה כאילו האוכל היה גורם זר ומזיק: מיד מתעוררת תגובה חיסונית שפוגעת במעיים, מפריעה לספיגת מזון, גורמת לתת תזונה וכן לתסמונת המעי הדולף שמובילה לכאבי פרקים.

מה הקשר בין תסמונת המעי הדולף רגישות לגלוטן וכאבים במפרקים?

כאשר יש לכם רגישות לגלוטן, אתם עלולים לפתח את תסמונת המעי הדולףואז חלקיקי מזון מעוכלים חלקית מגיעים למחזור הדם ומשם לרקמות הגוף לרבות המפרקים.כיון שמדובר בחומרים "זרים" לרקמה - המערכת החיסונית מגיבה בהתקפה על החלקיקים הללו במפרקים ועל הדרך פוגעת גם בהם. למעשה תזונה עתירת גלוטן מחבלת במפרק, עלולה לשחוק את הסחוס ועלולה לגרום להקטנת טווח התנועה של הגוף.

כאבי פרקים וגלוטן – תופעה שכיחה אצל בוגרים

כאבי פרקים או דלקות פרקים על רקע של אי סבילות לגלוטן שכיחה יותר בקרב מבוגרים.ילדים שרגישים לגלוטן בדרך כלל חווים תסמינים במערכת העיכול כמו נפיחות, בחילה, ושלשול.מבוגרים לעומתם –חווים כתוצאה מן הרגישות לגלוטן כאבי פרקים, דלקות גידים, כאבי עצמות, איבוד מסת העצם, ואוסטאופורוזיס, מצב המאופיין בעצמות פריכות ושבירות.בנוסף, על רקע של אי סבילות לגלוטן מבוגרים יכולים גם לחוש עייפות דיכאון וחרדה או תסמינים אחרים שמאפיינים פיברומיאלגיה.

איך קשור צליאק לכאבי פרקים ?

מחלת הצליאק או אי סבילות לגלוטן, היא מחלה אוטואימונית המשפיעה על המעי הדק. התסמינים של מחלת הצליאק עשויים להחמיר דלקת פרקים שגרונית או דלקת מפרקים ניוונית (אוסטאוארתריטיס) שכבר קיימת. גם דלקת מפרקים שגרונית היא מחלה אוטואימונית שמאותתת לכם כי אתם בסיכון גבוה יותר למחלת הצליאק.

איך תדעו אם אתם רגישים לגלוטן?

בדיקות למחלת הצליאק כוללת בדיקות דם של נוגדנים נגד גליאדין, כמו גם ביופסיות שמטרתן לקבוע אם יש נזק לרירית המעי הדק.נוגדנים אלה מיוצרים בתגובה לחיטה וכן בתגובה למקורות אחרים של גלוטן כמו שעורה, שיפון כוסמין ועוד.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • "עליך להוציא מכל פירור  מזון את טעמו עד תומו- אם אתה רוצה שהוא יגרום לגופך טובה אמיתית"

    אפיקורוס, פילוסוף יווני