תרופות סבתא

מהי בריחת סידן / אוסאופורוזיס?

אוסטיאופורוזיס היא מחלת שלד המאופיינת בירידה בחוזק עצם ובסיכון מוגבר לשברים. מקור המילה ביוונית- "עצם מחוררת". חוזק העצם מהווה שילוב של צפיפות עצם ואיכות עצם.

מה קורה שם? תהליכים של עליה בפעילות תאים מפרקי עצם, לצד ירידה בפעילות תאים בוני עצם.

ישנן תרופות שונות לטיפול באוסטיאופורוזיס, אולם תכופות הן מלוות בתופעות לוואי (סרטן הוושט, המעי הגס...). כאמור, 100 קילו מאמץ של טיפול יכול להימנע ע"י גרם של מניעה! ויפה שעה אחת קודם.

מזונות עתירי סידן קריטיים בגיל הצעיר כאשר מסת העצמות נמצאת בבנייה.

בשני העשורים הראשונים של חיינו, נבנת צפיפות העצמות. לצורך כך, יש להקפיד על צריכת סידן נבונה ונאותה. רמת סידן נאותה בגיל ההתבגרות תקבע את כמות השיא של הסידן בבגרות! התחלה טובה במסת העצם מאפשרת איבוד כמות מסוימת מהעצמות ללא כל נזק.

בשל העובדה שבפרק זמן זה מתרחשת עלייה ספונטנית ניכרת בצפיפות העצם, יש חשיבות אף בפעילות גופנית להגביר בניית עצם - במיוחד בילדים ובמתבגרים.יתרה מכך, יש בדבר לבנות דפוסי פעילות גופנית הנקבעים לגילאים מבוגרים יותר, מה שימנע בעתיד מגוון מחלות עצם, ובכללן אוסטאופורוזיס.

גורמים משפיעים על אוסטאופורוזיס:

§ נטייה גנטית

§ פעילות גופנית

§ דיאטה עשירה בסידן

§ מאזן הורמונלי תקין

בנוסף: שבר קודם, היסטוריה משפחתית של מחלת האוסטיאופורוזיס, מבנה גוף רזה, שימוש ממושך ב: סטרואידים (מעל 3 חודשים), תרופות פוגעות עצם כנוגדי קרישה, אנטי אפילפטיות תרופות מעכבות ארומטאז, מחלות (פעילות יתר של בלוטת התריס, ראומטואיד ארתריטיס, מחלות מעי דלקתיות, צליאק, ציסטיק פיברוזיס, היפרקלציאוריה סכרת (בשל צריכת האינסולין) ועוד.

דמיינו קיר. עכשיו תוציאו ממנו את המלט...

כך הסידןהוא חומר הבניין לעצמות ולשיניים! שמירת רמת הסידן בדם חשובה וחיונית בביצוע כל הפעילות החיונית והתקינה.

צריכת סידן יומית מומלצת: 1500 מ"ג

צריכה יומית של סידן מקטינה אך איננה עוצרת את הירידה בצפיפות העצם. אנו סופגים בממוצע 10% מתוך כמות הסידן שאנו נוטלים בצורת תוספים.

להגברת יעילות הספיגה: ויטמין D (30 דקות בשמש מדי יום), K, ויטמין C או משהו חומצי, שורה שלמה של מינרלים אשר עובדים יחד: מגנזיום, אבץ, נחושת, מנגן, בורון!


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • בריאות טובה היא הנכס הכי גדול שלך. פושט יד תפרן עדיף על מלך חולה

    אייזק ביקרסטף, מחזאי אירי