תרופות סבתא

הכל על תזונה וניקוי רעלים בשיטת האיורוודה

כשישראלי טיפוסי שומע את המושג איורוודה האסוסציאציה הראשונה שעולה במוחו היא עיסוי מפנק בשמן שומשום, טיפול שנחשב לאחד היקרים יותר ברשימת הטיפולים של מכוני הספא. לא הרבה יודעים כי המונח אוצר בתוכו דרך חיים שלמה לשימור הבריאות ולמניעת מחלות.

איורוודה מדע החיים

לידה של האיורוודה, תורת רפואה ובריאות בת אלפי שנים, בהרי ההימלאיה שבצפון הודו. למרות היותה תורת הרפואה העתיקה ביותר בעולם -היא חיה, פועלת ומיושמת מאז ועד היום. איורוודה הינה מילה בשפה הסנסקריט העתיקה ופירושה "מדע החיים". "איור" פירושו "חיים" ו"וודה" פירושו "מדע" או "ידע". האיורוודה מתווה דרך לחיים ארוכים ובריאים, היא אחות משלימה ליוגה ומקורה באותם כתבים קדומים. עורכות הדין עינת עמשלום ואירית צדוק מנהלות שותפוה של מרכז mv-ayurveda בצהלה , עשו שינוי משמעותי בחייהן כאשר ויתרו על תפקיד יוקרתי ובטחון כלכלי כאשר החליטו להתמחות באיורוודה ולהקדיש את חייהן המקצועיים לנוששא ולהחדרתו בארץ. השתיים מסבירות את הבחירה המקצועית שעשו.

איורוודה כדרך חיים

"הדבר שכל כך קסם לי באיורוודה" מסבירה עמשלום", הוא היותה של האיורוודה דרך חיים ולא רק עוד סוג של רפואה משלימה לריפוי מחלות. האיורוודה עוסקת כמובן במתן מענה רפואי לקשת רחבה ביותר של מחלות אך מה שקסם לי באופן אישי הינו התחום המרתק של הרפואה המונעת שהוא בעצם ה Rejuvenation-. גם ברפואה המערבית מתחילים להבין היום את חשיבות הרפואה המונעת. מרכז הבוטיק שלנו, מרכז MV Ayurveda, הינו מרכז Rejuvenation , בחרנו להשתמש במילה הלועזית, היות והתרגום העברי שלה "חידוש נעורים" אינו מייצג. אין עוסקים כאן במרדף אחר נעורים אבודים אלא דווקא מקבלים את הגיל, וגורסים כי באמצעות טיפולי ה- Rejuvenation יכול כל אדם להיראות ולהרגיש בשיאו בכל גיל. ה- Rejuvenation הינו האמצעי לשימור וטיפוח הבריאות, המראה, היופי וההרגשה. כאשר המפתח לכל הוא ניקויי רעלים טבעיים כחלק מאורח החיים בריא המשלב תזונה, פעילות גופנית והרגלי יומיום"

איורודה: אורח חיים גמיש

"מה שמשך אאותי לשיטה", מוסיפה צדוק, "היתה ההבנה שאורח החיים האיורוודי אינו נוקשה וניתן לשלבו בכל שגרת חיים. שמירה קבועה על אורח חיים איורוודי, מאפשרת בהתאם גם לסטות מעת לעת מהכלל, מבלי לפגוע בבריאות ובאיזון הפיזי והנפשי. ייחודה של האיורוודה בכך שהיא מסייעת לבריאים לשמר את בריאותם ולהרגיש בשיאם בכל הרמות: פיזית, נפשית ורוחנית, בכל עת ובכל גיל. וכמובן, פועלת בריפויים של חולים במטרה להביאם לכדי בריאות. על פי האיורוודה, חיים בריאים וארוכים יושגו באמצעות שמירה על האיזון העדין בין 3 כוחות בסיסיים הנקראים בסנסקריט "דושות". כוחות אלו נקראים וטה (רוח), פיתה (אש) וקאפה (אדמה). דושות אלה מצויות ופועלות בכל אדם באופן אינדיבידואלי ורמתן והיחס ביניהן משתנים מאדם לאדם. אגב, גם האיזון הבסיסי של הכוחות משתנה מעת לעת אצל אותו אדם עצמו בהתאם לגורמים שונים, כגון תזונה, עונות השנה, השעה ביום, הרגלים יומיומיים ועוד".

ואטה , פיתה וקאפה: מה מאפיין כל אחד מן הכוחות הללו על פי האיורוודה?

עמשלום: וטה הוא הכוח האחראי על התנועה בגוף, תנועה מוטורית, תנועת המחשבות, התנועה במערכת הדם, הנשימה, העיכול ועוד. פיתה הוא הכוח האחראי על החום, הכוח המעכל הן פיזית של מזון וכד' והן נפשית של מחשבות, רגשות ועוד. קאפה הוא הכוח המחבר, אחראי על החומר, על היציבות ועל מאזן הנוזלים בגוף. באבחון האיורוודי מאובחן הטיפוס אליו משתייך האדם וכמו כן מצב הכוחות בזמן האבחון. על פי מצב הכוחות לכל אדם מותאם אורח חיים ייחודי הנחוץ לשמירה על אותו האיזון החל מתזונה נכונה, פעילות גופנית, סדר יום, שינה והרגלי יומיום.

טיפוס ווטה

יש להקפיד במיוחד בתקופות סתיו-חורף. לשמור על חום, באוכל, בסביבה, באווירה, ביחסים עם אנשים. להעדיף מזון מחמם (גם תבלינים) ומבושל. להפחית צריכת מזון חי, כולל ירקות. חשוב לשמור על אווירה וסביבה רגועה, בטוחה. להימנע מצום, להקפיד על זמני ארוחות, לישון מוקדם, לשבת ולאכול בנינוחות, להפחית טיסות, נסיעות וכו'. מומלץ לשמן ולעסות את העור כל יום. פעילות גופנית: להימנע מפעילות יתר. מתאים: יוגה, אירובי קל, הליכה, שחיה, טאי-צ'י, רכיבה קלה על אופניים, טניס שולחן, גולף, ריקוד, כדורסל.
מאפייני יציאה מאיזון: גזים, נפיחות בבטן, עצירות, חולשה, עור יבש, רעידות, כאבים מסוגים שונים, PMS, נדודי שינה, חוסר מנוחה של הנפש, היפראקטיביות, חרדות וחוסר ביטחון.

טיפוס פיתה

יש להקפיד במיוחד בתקופת אביב חם וקיץ. בקיץ להעדיף אוכל מקרר, ירקות חיים. לשמור על סביבה קרירה מאווררת. להימנע ממזון שמן, טיגון עמוק, קופאין, מלח, אלכוהול, בשר אדום ותבלינים חמים. להימנע מאוכל חריף. להימנע מעישון. להימנע מחשיפת יתר לשמש בייחוד על הראש. להפחית מצבי כעס. פעילות גופנית מתאימה: הליכה/ריצה, טניס, יוגה, ספורט ימי, כדורגל, כדורסל, רולרבליידס, רכיבה על אופניים, משקולות. מאפייני יציאה מאיזון: רעב יתר צמא חזק, תחושת שריפה בגוף, בעור, גירודים, אודם בעור שלפוחיות כמו פריחה, נטיה לדימום, נימים על העור, ריח פה רע, נטייה לדלקות, טחורים , חום גוף גבוה, צרבת, שלשולים, עודף זיעה. ביקורתיות יתר, עצבנות, תחרותיות, אגרסיביות.

טיפוס קאפה

יש להקפיד במיוחד בתקופת אביב, חורף, סתיו. מומלץ להימנע משיגרה. להימנע משמן, אוכל שמן, אוכל מטוגן. להימנע מאוכל קר, קפוא, שתיה קרה, מזון מתוק ומצריכה מוגזמת של לחם. להעדיף מזון חם, יבש וקל להרבות בירקות, תבלינים. להימנע משינה במשך היום. להעדיף מקומות חמים ויבשים. להימנע מקינוחים במיוחד קרים. להימנע מעבודה סטטית. פעילות גופנית מתאימה: להרבות. אירובי, רכיבה על אופניים, כדורגל, כדורסל, ריצה, טניס, הליכה/ריצה למרחקים ארוכים, חתירה, רולרבליידס.
מאפייני יציאה מאיזון: עיכול איטי, חילוף חומרים איטי, בחילה, עייפות, כבדות, שיעול, קושי בנשימה, עודף ליחה, סינוסיטיס, בצקות, השמנה. התקשרות יתר לדברים, שינה יתרה, דיכאון. עצלות.

מהם בעצם אותם רעלים שאת מדברת עליהם, האם לכל אחד יש רעלים בגוף?

עמשלום: לכל אחד נצברים רעלים בגוף. הכמות כמובן משתנה וככל שמקפידים פחות על אורח חיים בריא מכל הבחינות כך כמות הרעלים בגוף עולה. הרעלים מגיעים לגוף בעיקר דרך מערכת העיכול מתזונה לא בריאה, לא מתאימה, בעיתוי לא נכון לגוף. רעלים מצטברים כאשר העיכול לא פועל באופן תקין. ממערכת העיכול הרעלים מגיעים לגוף ואצל כל אחד הם מצטברים במקום שנחשב אצלו חלש יותר, למשל ברקמות שומן, במערכת העצבים, במפרקים, במערכת הנשימה וכד'. כמובן שהרעלים מגיעים לגופינו גם מהסביבה בה אנו חיים, מזיהום אויר, מים. סטרס ולחצים מצטברים אף הם בגוף והם חלק אינטגראלי מחייהם של מרבית האנשים אם לא כולם. רעלים שמצטברים גורמים עם הזמן ליציאה מהאיזון הבריא של הגוף ולתופעות ותסמינים שונים כגון השמנה, ריח רע מהפה, עייפות, חולשה, כאבים שונים, עיכול לא תקין, עצירות ועוד. השלב הבא בהצטברות הרעלים הוא הופעתן של מחלות. אין ספק שכל אחד חייב לתת את תשומת הלב הראויה לגופו ונפשו ולנקותם מרעלים אלו אחת לתקופה, כשם שכל אחד מקפיד על ניקיון מכוניתו על מנת שתשרת אותו נאמנה וניקיון ביתו שיתאים למגורים.

איך האיורוודה מסייעת לסילוק הרעלים, ומה זה דורש מהמטופל?

עמשלום: כל תהליך טיפולי באיורוודה מבוסס על אבחון איורוודי מקיף, שכולל תשאול יסודי, בדיקת דופק, לשון, עיניים ועוד. התהליך שמבוצע במרכז מתאים לאנשים בריאים באופן כללי, להוציא תופעות האופייניות להצטברות רעלים וכדומה. הן בגיל עשרים פלוס (להפחתה במשקל, כהכנה לחתונה, ועוד), והחל מגיל 30 ועד גילאי 60 פלוס פלוס, ולעיתים אף לאחר מכן לעיכוב תהליך ההזדקנות ו-Rejuvenation בכל הרמות. לאורך כל תקופת הניקוי יש לעקוב אחר הנחיות ברורות של תזונה (בעיקר מזון מבושל וחם ושתייה חמה, עם הגבלות מסוימות) ולאחר מספר ימים של התזונה ותוסף טבעי הגוף מתחיל לפרק את הרעלים מכל הרקמות ומכל התאים ולנייד אותם חזרה למערכת העיכול (שם בהמשך נסייע להם לצאת החוצה). התהליך כולל מספר ימים (מינימום 3) של טיפולים יומיומיים רצופים הכוללים עיסויי Rejuvenation בשמן חם ואיכותי עם צמחים, טיפולים בתיבת אדי צמחים, טיפולים לניקוי דרכי האף והסינוסים, ניסוך שמן חם על המצח (shirodhara) או חלב חם, טיפול ייחודי בכריות בד חמות הממולאות אורז ונטבלות בחלב וצמחים (panda sweda), מקלחת בחליטת צמחים וטיפולים לניקוי הרעלים שחזרו למערכת העיכול ביניהם שני סוגי חוקנים טבעיים ועדינים (שמהווים חוויה מתקנת לכל מי שנרתע או חושש מחוקן). חלק מן הרעלים יוצא כמובן אף דרך העור במהלך הטיפולים. לאחר סיום התהליך חשובה ביותר החזרה ההדרגתית והאיטית לשגרה. וכמובן ההעדפה היא כי תהיה זו שגרה בריאה על פי ההמלצות בסיום האבחון.

למה צריך לצפות לאחר שעוברים תהליך של ניקוי רעלים, מהן התוצאות בעצם?

עמשלום: הניקוי הוא פיזי, נפשי ורוחני. התהליך מביא לעיכוב תהליך ההזדקנות (אנטי-אייג'ינג), ירידה במשקל, במסת השומן ובהיקפים, מרענן ומחדש את עור הפנים והגוף, משפר ומחזק את מערכת העיכול וחילוף החומרים (דבר התורם לירידה במשקל עודף לאחר התהליך), מחזק את המערכת החיסונית, מפרק מתחים ומשרה רגיעה, מגביר רעננות וחיוניות, מחזק את מערכות הגוף השונות. כמו כן כל החושים מתחדדים, האדם מודע יותר לסובב אותו, מלא אנרגיות ודרוך. האדם קורן מבפנים וזוהר כך שלא ניתן להתעלם מכך. לאחר שמנקים את הגוף מרעלים חשוב לשמר את ההישגים אליהם מגיעים ולעקוב אחר ההמלצות הניתנות לגבי תזונה מתאימה, פעילות, הרגלי יומיום, טיפולים משמרים ועוד.

למה בארץ לא יודעים על איורוודה מספיק?

צדוק: אין ספק כי להודים יש בעיה של יחסי ציבור טובים להבדיל מהסינים למשל. האיורוודה פרצה את גבולות הודו בעיקר בשני העשורים האחרונים, כאשר בעשר שנים האחרונות היא נפוצה בעולם והגיעה למרכזים יוקרתיים ברחבי ארה"ב ואירופה. והגיע הזמן שגם בישראל יוכלו להנות מיתרונותיה ולא רק כעיסוי בספא.

מה כל כך מיוחד בעיסוי האיורוודי לעומת עיסויים אחרים?

העיסוי האיורוודי הטיפולי הינו עיסוי rejuvenation ארוך, נמרץ, עמוק ומלא של כל הגוף, מראש ועד כף רגל. עיסוי בשמן טיפולי איכותי חם שננסך בכמות גדולה על איברי הגוף נספג ונטמע בו. השמן מזין את הגוף ומאפשר לו לשחרר רעלים האצורים בו. להשלמת העיסוי ולהגברת השפעותיו יושבים במשך כרבע שעה בתיבה המלאה באדי צמחים חמים. הגוף בלבד נמצא בתוך התיבה והראש נותר מחוץ לה ולא מתחמם, כך שכל הגוף אפוף אדי צמחים חמים אשר חודרים פנימה להזעה, רגיעה וניקוי רעלים מבלי שנוצר stress.עיסוי מפנק זה מביא לאיזון גוף ונפש וגורם לעיכוב תהליך ההזדקנות (אנטי-אייג'ינג). בנוסף, מייפה את עור הפנים והגוף מבחינת מרקם ,תחושה ומראה, מעודד יצירת סרוטונין ומלטונין לתחושת שמחה ורגיעה ,משחרר מלחצים, מגביר רעננות וחיוניות, מחזק רקמות, משפר את זרימת הדם וממריץ את מערכת הלימפה ,מחזק שרירים ומשחרר אזורים תפוסים ופועל לניקוי רעלים מן הגוף.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם