תרופות סבתא

טיפול בעצמות בשיטת דורן

שיטת דורן, שיטה טיפולית שמגיעה מדרום גרמניה טוענת להצלחות מיידיות עם כאבים אורתופדיים וכן עם מחלות פנימיות. הנחת המוצא היא המקור למחלות השונות ולליקויי הגוף נובע ממנח עצמות האגן, עצם  העצה (הסאקרום) ומפרקי הירכיים. מנח לא נכון כזה גורר אחריו עיוותים בגו ובפלג הגוף העליון, ממש כמו בנין לגו שמתעוות למעלה כשהבסיס מתערער.

הגוף כבניין לגו

מרטינה מייסברגר, ישראלית מומחית לשיטת דורן מסבירה: עצמות האגן זזות ממקומם הטבעי הרצוי בגלל שלל תנועות ופעולות יומיומיות. והנפוצות? ישיבה ממושכת, נהיגה, ישיבת רגל על רגל (גורמת לשמיטת מפרק הירך), הליכה בנעליים שלא תואמות את המבנה הטבעי ועוד. גם נפילות, תרגילי ספורט מופרזים, תאונות, חבלות ואפילו הריון ולידה גורמים לאגן לזוז ממקומו הטבעי ולכן משנות את מנח הירכיים והרגליים ואת המפרקים שלאורכם. תופעה שכיחה שנוצרת מכך היא הבדלי אורך בין שתי הרגליים, משיכת רגל אחת כלפי מעלה או לחילופין שמיטתה כלפי מטה

הגוף יודע לפצות

מייסברגר: כאן הבעיה המרכזית: לפי האורתופדיה הקלאסית הבדלי אורך בין רגליים של עד 2.5 ס"מ אינם פתולוגיים כי הגוף מפצה עליהם באופן טבעי. בשיטת דורן סבורים כי פיצוי שנדרש מהגוף הוא הוא התהליך הפתולוגי: ככל שהוא נמשך, נוצרות תזוזות זעירות ודיסלוקסציות לא רק באגן אלא גם גם בחוליות עמוד השדרה.

מה עושה המטפל בשיטת דורן?

הוא מזהה את השינויים, ומשיב את החוליות למקומן על ידי עיסוי זהיר ואיטי של שרירי הגוף הרלוונטיים. בעצם שיטת דורן היא 'הסחת דעת' לשריר: מזיזים אותו בעדינות אל כיוונים אחרים על מנת שלא יפריע לחוליות ולעצמות לשוב למקומן.

גם אוסטיאופתיה וכירופרקטיקה הן שיטות טיפול שעושות מניפולציה על השלד: מה ההבדל של אלו משיטת דורן?

הכירופרקט עובד בתנועות מהירות אפילו אגרסיביות על הגוף. בשיטת דורן התנועות איטיות זעירות ועדינות כך שהן לא "מאיימות" על הגוף. בכירופרקטיקה, הפציינט פסיבי, התנועות חדות, מהירות ומותחות איברים. על פי שיטת דורן המניפולציות מותאמות עם הנשימה והמטופל מקבל טכניקות לתרגל בבית

בגרמניה ובשוויץ שיטת דורן מהווה טיפול משלים שכיח לריפוי כאבי גב, צוואר ופרקים. למה שיטת דורן לא מוכרת בארץ?

מפתחי השיטה הגיעו מאורח חיים פשוט, כפרי, מסרבים ל"מסחר" וליחצן אותה ועל כן שיטת דורן לא הופצה דיה בעולם המערבי המודרני. כמו כן, בדומה לשיטת אלכסנדר הצלחת הטיפול נשענת על תרגול של הפציינט בביתו. הרבה יותר קל למכור עיסוי שבו המטופל פסיבי לחלוטין, טיפול שלא מחייב משמעת עצמית או עבודה עצמית.

שיטת דורן מניבה תוצאות מדהימות אבל ההצלחה מבוססת על נכונות המטופל לתרגל מספר פעמים ביום סדרות תרגילים שמחזירים את העצמות למקומן המקורי.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • מי שרוצה לחוס על חייו, צריך להרחיק עצמו מאד מן הדוקטורים והרופאים- כי הם מועדים לקלקל, ומזיקים מאד.

    רבי נחמן מברסלב (מתוך שיחות הר"ן)