תרופות סבתא

תסמינים של הליקובקטר פילורי

תסמינים של נוכחות הליקובקטר פילורי בגוף

תסמינים של נוכחות הליקובקטר פילורי בגוף

הסימפטומים של נוכחות הליקובקטר פילורי בקיבה או בתרסריון נחלקים לשניים: אלו שנראים לעין ואלו שסמויים מן העין. בין התסמינים הגלויים – ניתן למנות צרבת, אולקוס, בחילות, כאבי בטן , גסטריטיס וריפלוקס (החזר של מיצים מן הקיבה לוושט).

סימנים לא גלויים של הליקובקטר פילורי

לעומת זאת ישנם גם תסמינים שלכאורה נראים ממש לא קשורים לנוכחות החיידק במערכת העיכול. למשל אנשים שסובלים מחרדה, מחשבות אובססיביות, דיכאון, הפרעות שינה, בעיות עור, מצבי רוח משתנים, עייפות כרונית ורמות אנרגיה מאד נמוכות עלולים להיות קורבנות של הליקובקטר פילורי מבלי לדעת שהם נושאים את החיידק – כיון שהתסמינים הגלויים לעיל כמו צרבת בכלל לא מופיעים אצלם בהכרח.

מה הקשר בין חרדה דכאון ועייפות כרונית ובין נוכחות של הליקובקטר פילורי?

קשור מאד! נוכחות של חיידק ההליקובקטר פילורי בקיבה ובתרסריון מייצרים דלקת אשר מפריעה לספיגת המזון ויוצרת סוג של תת-תזונה גם אם אתם אוכלים מזון עשיר ומלא. במילים אחרות הדלקת התמידית הזו במערכת העיכול מפריעה לספיגה של רכיבים תזונתיים חיוניים כמו מינרלים ויטמינים וחומצות אמינו, והמחסור של אלו בגוף – תובעים מאוחר יותר את מחירם ומייצרים שורה של ליקויים – גם ליקויים פסיכולוגיים כמו עצבנות וחרדה. די למשל שחומצת האמינו טריפטופן אשר מהווה מקור לסרוטונין במח- לא תיספג מספיק- כדי לייצר מצב רוח עצבני, חרדתי ואובססיבי.

תסמינים נוספים של הליקובקטר פילורי

  • איבוד משקל
  • אובדן תיאבון
  • נפיחות
  • הקאות דמיות
  • צואה שחורה

סובלים מדיכאון וחרדה? נקו קודם כל את מערכת העיכול מהליקובקטר פילורי

התופעה המעניינת ביותר עם הליקובקטר פילורי היא שלעיתים קקובות התסמינים של המצב הרפואי הזה לא מתבטאים בכלל במערכת העיכול אלא במערכת העצבים קרי ברמת הנפש ומצב הרוח. הרבה פעמים קורה שאדם חרדתי המדווח על פחדים, עצבנות, רגיזות, דכדוך או אנרגיה נמוכה הולך לרופא וזה האחרון רושם לו פרוזק או תרופות פסיכיאטריות אחרות- כאשר הבעיה בכלל שוכנת במקום אחר: במערכת העיכול שנגועה בחיידק. ההשפעה של הליקובקטר על חרדה עוברת דרך זה שהוא מייצר מחסור חמור של ויטמינים מקבוצת בי, חומצות אמינו וחומצות שומן, ואז ללא הרכיבים התזונתיים הללו כל מיני מוליכים עצביים שקשורים למצב הרוח לא נוצרים בכמות מספקת במוח. למשל מחסור בויטמין בי 6 יגרום למחסור בדופמין (הורמון שאחראי על תנועה ומצב רוח גבוה). חוסר ספיגה של טריפטופן המהווה חומר המוצא של סרוטונין ( הורמון השלווה שאחראי על רגיעה שלווה, נינוחות ומצב רוח של שביעות רצון) עלול לייצר בעיות פסיכולוגיות קשות כמו מחשבות אובססיביות והתנהגות כפייתית, למשל דחף שהכל יהיה סימטרי, נקי ומסודר ללא רבב.
אולי יעניין אותך גם