תרופות סבתא

איך לרפא לב שבור מאהבה נכזבת ?

תסמונת הלב השבור לאחר אובדן של אדם אהוב , פרידה או נטישה לא הוכרה כמחלה עד 1990  אבל היום יודעים כי מדובר בתופעה רפואית ופסיכולוגית שכוללת  סימפטומים של קוצר נשימה,  כאבים בחזה ודיכאון. איך מרפאים את הכאב והאובססיה שכרוכים באהבה נכזבת ע"י דרכים טבעיות?

כולנו היינו שם עם שברון לב לאחר עזיבת אדם שאהבנו. ההרגשה היא שהלב שלך מרוסק, שאתה לא יכול לנשום, שהחיים שלך נגמרו ואתה חושב 'לעולם לא אתאהב שוב', 'לעולם לא אוכל לצחוק שוב' , 'לעולם לא אאמין יותר באהבה'. המופעים הפיזיולוגים/ גופניים של תסמונת הלב השבור מגוונים והסימנים הפיזיולוגיים נעים על מנעד רחב- החל מקוצר נשימה וכלה באובדן תאבון מוחלט

לא סתם קוראים לזה "לב שבור"

תסמונת הלב השבור מתאפיינת כדלקת זמנית שעלולה להשפיע על שריר הלב ועל זרימת הדם. כאשר אדם נמצא תחת לחץ נפשי כזה הגוף משחרר רמות גבוהות של אדרנלין דופמין ונוראפינפרין. הורמונים אלו שמייצרים תגובת "הילחם או ברח" לאורך זמן ובעוצמות גבוהות מחלישים את שריר הלב, מתישים את בלוטות יותרת הכליה , גורמות ללב לפעום באי סדירות, ואף מייצרות שינויים במבנה הלב.

הסימפטומים הגופניים יכולים לכלול:

* כאב בחזה ולחץ
* קוצר נשימה
* הפרעות קצב
* כאב בטן, בחילות ו / או חוסר תיאבון
* עייפות
* נדודי שינה


ומכאן שמבחינה תזונתית עליכם להימנע בכל מחיר מקפאין המצויה בתה, קפה, קקאו או קולה וללכת על חליטות שמרגיעות את מערכת העצבים כמו תה רויבוש, תה לואיזה, תה מליסה, טיליה, קמומיל ושורש ולריאן

ההשפעות הפסיכולוגיות של תסמונת הלב השבור יכול לכלול:

  • דיכאון
  • בכי בלתי פוסק
  • מחשבות אובדניות
  • תחושת ריק קיומי
  • מבט בוהה שמשדר ניתוק מהמציאות.


איך לרפא לב שבור מאהבה בדרכים טבעיות?

קבלה ושהיה עם הרגשות הכואבים

קבלו את עובדת הפרידה מן הזוג האהוב כיון שעצם המאבק במציאות וההתנגדות אליה רק מחריפה את התסמינים הפסיכולוגיים של חרדה ודיכאון. קבלו גם את הבלבול, המבוכה, השריטות לאגו, והאובססיות – והעיקר שהו במצבים הנפשיים הללו (במקום להדחיקם או לברוח מהם) כדי שהם יאבדו מכוחם ויתפוגגו. במילים אחרות כדי לתת מכה ניצחת לכאב הזה – עליכם "ללכת אליו" מיוזמתכם – ללכת אל המקומות הפנימיים שהכי מפחידים אתכם – לחוות אותם ולחקור אותם כדי שלא יהיה לאלו כח עליכם. התובנה הזו היא הא' ב' של טיפול אפקטיבי בר קיימא בחרדה ובדיכאון. בנוסף, יש להתאזר בסבלנות ולאפשר הזמן ליישב את כל הרגשות הלא פתורים. זכרו את הפצתגם העממי: "ויתור לא תמיד אומר שאתה חלש, לפעמים זה אומר שאתה חזק מספיק כדי להרפות." או כמאמר אמני הלחימה הסינים: "לעיתים גם נסיגה היא ניצחון"

דאגה בלב איש ישיחנה: לדבר על הלב הפצוע שלכם

שתפו חברים, בני משפחה או איש מקצוע כמו פסיכולוג בחווית הלב השבור שלכם. דברו על כל הרגשות : כאב, תסכול, כעס, צער, אכזבה חרטה והחמצה אבל השיח צריך להיות עובדתי ולא יללני - קוטראי. אין טעם לקטר בלי סוף או לבוסס בזכרונות העבר אלא יש לשוחח ממקום בונה תוך שאתם מקפידים לנסות ולהבין את תפקידכם במערכת היחסים וללמוד כיצד ליצור מערכת יחסים טובה יותר בפעם הבאה.

ריפוי מלב שבור : מלאו את הואקום וצאו לרדוף אחרי משהו חדש בחיים

אחרי אובדן של בן זוג או אכזבה רומנטית, הואקום עלול להשתלט על החיים וכאן מומלץ לקבל החלטה להתחיל פרק חדש בחיים החברתיים המקצועיים האישיים או הרוחניים. חפשו תחביבים חדשים ויותר מכך – התנדבו! אין דרך נהדרת יותר לרפא לב שבור ומדוכא מאשר התנדבות: רדו אל הנזקקים בעם והתחככו עם כאב של אחרים – עצם הנתינה היא מפיגת חרדה מצוינת, תרופה עוצמתית יותר מפרוזק ואפילו יותר מפסיכולוג

אם כבר אובססיה- אזי התמקדו בשאלה: מה הרגיז אותי אצל האהוב שעזב?

זכרו גם את החלקים הרעים של מערכת היחסים. אם איבדתם מישהו שאהבתם עד כלות אל תשכחו את הפגמים שלו ! אם תנסו לשחזר מה שהרגיז אתכם אצלו- יקל עליכם לחזור לקרקע , למציאות ולרציונל של הפרידה. אם כבר מחשבות אובססיביות- אזי לפחות בשלב הראשון של האכזבה התמקדו בצדדים השליליים של האדם שאבד מחייכם כדי להקטין את תחושת ההחמצה והחרדה שבאה בעקבותיה.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם