תרופות סבתא

סיפורי החלמה מכל העולם

אוסף של סיפורי החלמה מכל העולם של אנשים מעוררי השראה שריפאו את עצמם ממחלות כרוניות הנחשבות בלתי ניתנות לריפוי- תמצאו כאן

howtheyhealed.gufnaki.com

מקלחות קרות : טיפול טבעי בחרדה

הרשת גדושה בדיווחים על אנשים חרדתיים שמשתמשים בתרופת סבתא עתיקה: מקלחות קרות לריפוי התקפי פניקה, סילוק פחדים והשריית תחושת נינוחות ורווחה נפשית בגוף.

האם מקלחות קרות באמת מסלקות חרדה ודיכאון? האם מקרלחות קרות יפות לאנשים המנוטים לעצבנות וחוסר שקט? נראה שכן. בתחילת המאה הקודמות היו נוהגים לעטוף חולי דיכאון וחרדה ביריעות קרות מאד כצורת טיפול מקובלת. אנשים שסובלים מחרדה יודעים שהתחושה הזו של דפיקות לב, הזעות ופרפרים בבטן היא תחושה לא נעימה שמזכירה מצבי דלקת (דלקת מלשון דליקה בגוף). גם המחשבות הטורדניות שמאפיינות את הפרעת החרדה משולים למצב דלקתי שמאופיין ב"חום" ולכן התרופה העממית של מקלחת קרח יכולה "לצנן" לא רק את הגוף אלא גם את הנפש.

מקלחת קרה על הקרקפת למשל

אנשים שחווים חרדה כללית, התקפי פחד או התקפי פניקה מדווחים כי מקלחת קרה, ממש קרה עד כמה שהגוף יכול לשאת את הקור – עשויה להפיג את החרדה ובלבד שהמים זורמים על הראש למשך חצי דקה לפחות. עבור רוב האנשים רק המחשבה על מ'קלחת קרה מרתיעה- אבל ניתן להתרגל יחסית מהר לרעיון וגם להרגל למשל לעבור במתינות ממים חמים, למים פושרים ואז למים קרים ממש. אנשים חרדתיים שמשתמשים במקלחות קרות כדי "לצנן לעצמם את הראש" מספרים שהיום הם נכנסים מייד למקלחת הקרה ולא עוברים את התהליך בהדרגה, פשוט כי הגוף כבר התרגל

למה מקלחת קרה יעילה נגד חרדה ודיכאון?

על פי התיאוריה המים הקרים מציתים תהליכים ביוכימיים במערכת העצבים. הם משחררים אנדורפינים וכן נוירוטרנסמיטורים כמו אדרנלין שמייצרים תגובה כימיקלית נעימה בגוף. מעבר לכך, מקלחת מים קרים יעילה מאד גם לריפוי של נדודי שינה. על פי הרפואה הסינית, חרדה נגרמת מתקיעת אנרגיה במרידיאנים ולכן גם שם משתמשים במקלחות קרות כדי לתת סוג של "שוק חשמלי" למערכת, לנער אותה ולוודא זרימה טובה יותר של צ'י. תיאוריה אחרת מדברת על כך שהשהיה במים הקרים מכריחה את האדם החרדתי בעל כורחו להיכנס לתודעה של קשיבות (מיינדפולנס)- שכן הוא נאלץ להתמקד בחוויה הגופית שהוא עובר במקום להמשיך בחפירות המוחיות כהרגלו.

מי צריך להיזהר או להימנע ממקלחות קרות כטיפול לחרדה?

אנשים עם הסטוריה של מחלת לב או שבץ מוחי. מקלחת קרה מפעילה את מערכת העצבים הסימפטטית ועל כן אנשים עם מחלת לב או לחץ דם גבוה צריכים להימנע משיטת הטיפול הזו. ישנן עדויות על אנשים שנאלצות לקפוץ מאוניה למים קרים וקיבלו התקף לב רק משינויי הטמפרטורות הקיצוניים.

טיפול במקלחות קרות: איך לעשות את זה נכון?

מרחו תחילה על הגוף שמן שקדים. התחילו במים חמים למשך 20 שניות ואז בהדרגה עברו למים קרים למשך 20 שניות נוספות- המשיכו כך לסירוגין והקפידו שהמים הקרים יבואו במגע במיוחד עם הקרקפת, הצוואר ועמוד השדרה. בסיום המקלחת וודאו שאתם יוצאים אל חדר חם. לגוף לוקח כ2-3 דקות להתחמם בחזרה ואז מגיעה גם תחושת רווחה נפשית ורגיעה.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • היכולת לדמיין היא הדבר שמבדיל בין בני האדם ובין בעלי החיים - גם ביצירת מחלות וגם בתהליך ההחלמה ממחלות. ב90 אחוז מן המקים, מחצית מן ההחלמה היא ברובד המנטלי !

    ד"ר מרטין רוסמן, רופא מומחה לחרדות, דאגון ודמיון מודרך