תרופות סבתא

בזיליקום

תחת המושג 'הפרעות חרדה'  ישנם מספר סוגים של מצבי אי שקט בנפש לרבות הפרעת חרדה כללית, הפרעה אובססיבית כפייתית, פוביות, וחרדה פוסט טראומטית. לעתים קרובות חרדה גורמת גם לנדודי שינה- אבל החדשות הטובות הן שצמח התבלין ריחן, בזיליקום מסייע גם להפרעות שינה וגם להפרעות חרדה. כיצד?

צמח הבזיליקום לא רק במטבח – אלא גם לנפש יותר רגועה

ההודים קוראים לו טולסי ועושים בו זה אלפי שנים שימוש לטיפול במגוון מחלות.העלים של הריחן בהירים שעירים וארומטיים ומכילים טאנינים, פלבנואידים ושמנים אתריים ייחודיים (בעדות מסוימות מברכים עליו "בורא עשבי בשמים" בהבדלהׂ) ברפואה העממית פשוט שותים אותו כחליטת תה אבל במערב כבר למדו להכיר את ערכיו הבריאותיים ומפיקים ממנו כמוסות, ותמציות למגוון רחב של בעיות רפואיות.

בזיליקום מיטיב מאד עם חרדה ונדודי שינה

על פי מחקר שפורסם ב 2008 נטילת 500 מ"ג של כמוסות בזיליקום פעמיים ביום אחרי הארוחות יכולה להקטין באופן משמעותי את עוצמת ההפרעה של חרדה כללית (הפרעת חרדה מוכללת). בחרדה כללית אדם נמצא בהלך רוח מתמיד של חשיבה שלילית, ודאגנות יתר גם כשהוא יודע שאין לו באמת על מה לדאוג והוא סובל באופן קבוע כיון שאינו יכול להפסיק את הדאגנות הכרונית. הוכח כי שתיה קבועה של תה טולסי (בזיליקום) מחלישה דיכאון וחרדה, ומסייעת לאדם עם הפרעת חרדה כללית לנהל את המתח היומיומי של החיים באופן יותר נינוח.

האם יש לבזיליקום תופעות לוואי?

תופעות הלוואי של ריחן לא ממש ידועות שכן מדובר בצמח תבלין שמשמש את האנושות כבר מאות שנים גם במטבח וגם ברפואה. למרות זאת בזיליקום לא מומלץ לשימוש ארוך טווח ובמינונים גבוהים כיון שאז הוא עלול להוביל לספירת זרע מופחתת ובעיות פריון אצל גברים, וכן לחולל תגובות רעילות בכבד. עוד משהו : לתמצית בזיליקום עשויה גם אינטראקציה עם ברביטורטים תכשירים רפואיים המשמשים לעיכוב את מערכת העצבים המרכזית וניתנים למשל לחולי אפילפסיה.

למה וכיצד בזיליקום מסייע לחרדה וניהול מתח?

בגלל שריחן הוא צמח אדפטוגן: צמח מרפא המשפר יכולת הגוף להתמודד עם חרדה, מתח, טראומה ועייפות וכן מגביר את יכולת ההכלה, את הסטמינה הנפשית הפנימית : את כוח הסבל הפיזי והנפשי שלך. גם ג'ינסנג סיבירי וג'ינסנג קוריאני הם צמחים אדפטוגנים ואולם בזיליקום הוא צמח חזק יותר מהם שלא רק מרגיע את הנפש אלא אף מקל על דיכאון.

לא רק לטיפול טבעי בחרדה: תועלות בריאותיות נוספות של בזיליקום

ריחן טוב נגד כאבי פרקים

בזיליקום נוגד כאבים פיזיים לרבות כאבי ראש, הפרעות קיבה ודלקת פרקים.מחקר משנת 2005 קובע כי טולסי משמש כמעכב COX-2, כפי שעושות תרופות נוגדות דלקת מודרניות.

ריחן בריא ללב

טולסי שימש במשך מאות שנים לבעיות לב, אסטמה ברונכיט כנראה בשל היותו גדוש באנטי אוקסידנטים.היום ידוע שטולסי מקדם בריאות הלב וכלי הדם, ועשוי למנוע התקף לב, יתר לחץ דם ושבץ מוחי.

ריחן יפה לחולי סוכרת

הוכח שבזיליקום הוא חומר שמוריד את רמות הסוכר בדם ומאזן אותןלפיכך מי שסובל מסוכרת מבוגרים (סכרת סוג-2 ) יכול לעשות בריחן שימוש כדי לשלוט על רמות הגלוקוז בדמו ללא תרופות- במיוחד כשמדובר בסוכרת קלה ובשלבים הראשונים שלה

שימושים נוספים של בזיליקום באיורוודה

ברפואה ההודית העתיקה עושים בריחן שימושים רפואיים רבים ביו השאר

 • · להפחתת לחצים נפשיים
 • · לווסות רמות הכולסטרול
 • · לסילוק רעלים מהגוף
 • · להגן על הגוף מפני קרינה
 • · למניעת כיבי קיבה
 • · לשיפור העיכול
 • · לחיזוק תפקוד הלב
 • · לויסות לחץ הדם
 • · לייצוב רמת הסוכר בדם
 • · לשיפור תפקודי כבד
 • ובעיקר להפחתת חרדה עצבנות ומתח נפשי!
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

 • "טפל היטב בגופך. זהו המקום היחידי שבו אתה מוכרח לגור"

  ג'ים רוהן