תרופות סבתא

ויטמינים ותוספים לחולי סוכרת

ויטמינים ותוספי תזונה מומלצים לחולי סכרת

בארה"ב לבדה צפויים להיות 42 מיליון חולי סוכרת בטווח של עשור מהיום. מספר עצום ללא ספק שמעיד על אפידמיה. מחלת הסוכרת נוצרת כאשר הגוף לא מנצל כראוי את האינסולין (טייפ 2 – סוכרת מבוגרים) או כאשר האינסולין לא מופרש מן הלבלב (סוכרת נעורים, סוכרת מסוג 1). בשני המצבים הללו הגלוקוז מן המזון לא יכול לחדור לתאים, נשאר בזרם הדם ומייצר היפרגליקמיה (רמות גבוהות של סוכר בדם).

התסמינים הראשונים הם השתנה תכופה, עייפות מתמדת (אין אנרגיה לתאי הגוף), אובדן משקל, ריפוי איטי של פצעים והצהבה של קשתית העיניים. רופא חכם אחד אמר כי סוכרת כשלעצמה "אינה מחלה" ואינה מסוכנת. מה שמסוכן בה הם השלכותיה על איברי הגוף השונים, קרי הסיבוכים שהיא יכולה לגרום. בהקשר זה כדאי להתוודע אל שורה של תוספי תזונה שמומלץ ליטוך כדי להקהות את עוקצה של המחלה

מהם תוספי התזונה המומלצים לחולי סוכרת?

אלפא ליפואיק אסיד (חומצה אלפה-ליפואית)

חומר זה נמצא באופן טבעי בתאי הגוף ומסייע להם להפוך גלוקוז לאנרגיה. זהו אנטיאוקסידנט חזק יותר שניתן למניעה ולשיקום נוירופתיה (פגיעה בקצות העצבים ההיקפיים). בנוסף התכשיר הזה מסייע לייצב את רמות הסוכר בדם. חומצה אלפה ליפואית מומלצת גם לחולי סרטן, לאנשים שעברו אירועי מוחי וללוקים במחלת כבד. יתרונו על פני אנטיאוקסידנטים אחרים זה שהוא נמס גם במים וגם בשומן ועל כן השפעתו גדולה על כל רקמות הגוף. באירופה ישנם מכונים בריאות שמזריקים את התוסף הזה לוריד מתוך הנחה שצורת המתן הזו אפקטיבית יותר.

טאורין ו-L- glutamine ׁ500מ"ג

מחקרים משנת 2007 הראו כי שתי חומצות האמינו הללו היו בחסר אצל חולי סוכרת או אצל חולים שכבר פיתחו סיבוכים כמו פגיעות בעיניים בכליות או בעצבים היקפיים. מתן תוספים של טאורין וגלוטמין מסייע ביצור האינסולין ושחרורו מהלבלב. בנוסף תכשירים אלו מדכאים את התשוקה למתוק.

שום בקפסולות

רכיב האליצין בשום מסייע לייצב את רמת הסוכר בדם, מגביר את רמות האינסולין החופשי בזרם הדם- אבל יש לו גם יתרון נוסף לחולי סוכרת. הוא לוחם חזק בכולסטרול ובטריגליצרידים ומעכב את התקרשות טסיות הדם. אצל חולי סוכרת שנוטים לדם צמיג יותר (בגלל רמות גלוקוז גבוהות) – התוצאה של שום מועילה לשיפור זרימת הדם ומניעת סטגנציה.

חליטות תרמילי שעועית לניקוי הלבלב

גם ברפואה הסינית וגם ברפואה האיורוודית לתרמילי השעועית הירוקה יש ערך רב בטיפול בסוכרת כיון התרמיל הירוק מכיל חומר דמוי אינסולין. ההמלצה היא לחלוט תה מתרמילי שעועית ירוקה ולשתות אותו כל בוקר. בנוסף ינן מסורות ריפוי אחרות שממליצות לשתות חליטות תה מפולי שעועית מסוגים שונים (לימה, מש, אזוקי, לוביה ושעועית לבנה) כיון שבכוחן של חליטות תה אלו להסיר רעלנים שהצטברו בלבלב.

גלוטמין לסוכרת

חומצת האמינו אל-גלוטמין משתתפת לא רק בייצור חלבונים אלא יש לה השפעה על מנגנון ייצור האנרגיב בגוף ועל המטבוליזם של גלוקוז. מספר מחקרים שנעשו על חולי סוכרת נעורים , סוכרת טייפ 1 תלוית אינסולין הראו כי חומצת האמינו אל-גלוטמין מגבירה את ההשפעה של פעילות גופנית על הורדת רמות הגלוקוז בדם. יתר על כן גלוטמין גורם לתאי המעי לשחרר חלבון דמוי גלוקגון - שמחקה במדה מסוימת את פעולת האינסולין (תאי הלבלב של חולי סוכרת טייפ 1 לא מייצרים אינסולין או לא מייצרים מספיק אינסולין). משמע - גלוטמין היא חומצת אמינו שגם מגבירה את הרגישות לאינסולין וגם מייצרת חומר דמוי אינסולין.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • הדבר הכי גרוע היום בתרופות הוא שנטילת אחת מהן , הופכת את נטילת שניה להכרחית

    אלברט הקארד