תרופות סבתא

סיפורי החלמה מכל העולם

אוסף של סיפורי החלמה מכל העולם של אנשים מעוררי השראה שריפאו את עצמם ממחלות כרוניות הנחשבות בלתי ניתנות לריפוי- תמצאו כאן

howtheyhealed.gufnaki.com

אוקסיטוצין

אוקסיטוצין הוא הורמון האהבה הלבבית החמה שיש בין בני אדם, אבל הוא גם ההורמון שמפחית חרדות ומייצר נינוחות ושלווה. כיצד ניתן להגדיל אוקסיטוצין באופן טבעי?

אוקסיטוצין הוא הורמון טבעי שהמוח מייצר ויש לו תכונות מובהקות נוגדות חרדה. יש מי שסבור כי הוא עשוי אפילו להחליף תרופות פסיכיאטריות נגד חרדה ודיכאון. ההורמון אוקסיטוצין מדכא את פעילות האמיגדלה, אותו איזור במח שאחראי על רגשות של פחד, חרדה ופאניקה. כמו כן, הוא מדכא את ייצור הקורטיזול (הורמון המתח שעלול לגרום לשורה ארוכה של בעיות החל מאלצהיימר וכלה באוסטאופורוזיס). לפיכך אוקסיטוצין נחשב במקרים רבים אופציה חלופית מעולה להורמון סרוטונין שנמצא בחסר אצל אנשים חרדתיים. גם אוקסיטוצין וגם סרוטונין משרים תחושות של שביעות רצון, נינוחות ושמחה.

מהן הדרכים הטבעיות לשפר את רמות האוקסיטוצין בגוף?אינטימיות בזוגיות מייצרת אוקסיטוצין

אוקסיטוצין הוא ההורמון המרכזי שמייצר 'אהבת-אם', אותו הורמון שמתפרץ בהריון ובלידה ומעורר תחושת חיבור חזקה בין האם לתינוק. אוקסיטוצין גם מאיץ את הלידה ואת ייצור חלב האם ובנוסף הוא משתחרר גם על ידי גברים ונשים בזמן האורגזמה. מסתבר כי סקס, בשילוב עם חיבור רגשי עמוק ( אהבה חברית / אנושית אמיתית לבן הזוג) מספקים לגוף רמות גבוהות יותר משמעותית של אוקסיטוצין לעומת החלופה של מין לשמו (מין בלי אהבה).

עיסויים/ טיפול במגע מייצרים אוקסיטוצין

מגע גופני כמו עיסוי רפואי, שיאצו, טוווינה, מסאג' תאילנדי וכו' הם דרכים בדוקות להגביר את רמות האוקסיטוצין בדם, ממש בדומה לצורות של מגע אוהב כמו חיבוק טוב בין בני זוג / חברים או בני משפחה.

חיות מחמד ואוקסיטוצין

אנשים שמגדלים חיות מחמד כמו חתולים, כלבים או חיות פרוותיות אחרות, אנשים שנוטים להתכרבל / לנשק / לחבק ולטפח כלפי חיית המחמד שלהם אהבה – מייצרים כמויות נאות של אוקסיטוצין בדמם מה גם שדרך פעולת הליטוף והטיפול בחיית המחמד הם מורידים רמות גבוהות של לחץ הדם (ראו ספר שנכתב על הנושא בשם 'המרפא הפרוותי').

צמחי מרפא מגבירים אוקסיטוצין?

אין מזון שמכיל אוקסיטוצין ויכול לספק אותו ישירות לזרם הדם אבל ישנם שני צמחי מרפא שמחקים בגוף את פעולת האוקסיטוצין. אחד מהם הוא קוהוש כחול - צמח שניתן לנשים בגיל המעבר כדי להפיג בין השאר גלי חום ויובש בריריות. הצמח אחר הוא הפרע (היפריקום פרפורטום) שמומלץ לאנשים שסובלים מדיכאון קל ולא רוצים לטפח תלות בתרופות פסיכיאטריות נוגדות דכאון. יש הסבורים כי דרך פעילות זו של חיקוי אוקסיטוצין – צמח ההיפריקום מסייע לתחושות של שלווה נינוחות ושביעות רצון בדומה לסרוטונין.

קולות מראות וריחות נעימים מגדילים את רמות האוקסיטוצין בדם

צלילים וריחות שמביאים לך שמחה (מוסיקה טובה, ריחות מאכלים אהובים, נופים יפים שאתם אוהבים) הן חוויות חושיות שמעודדות את המח להפריש כמויות נאות של אוקסיטוצין. מחקר אחד הראה כי קולות של גלי הים או קולות אחרים של הטבע כמו ציוצי ציפורים ומשבי רוח עשויים להגביר את רמות האוקסיטוצין בדם.

גישה רוחנית להתמודדות עם קשיי החיים

תפילה, התבוננות, קשיבות (מיינדפולנס) ומדיטציה עשויים גם להגדיל את רמות האוקסיטוצין שהמח מפריש לזרם הדם ולהשרות תחושת רגיעה. רבים מאיתנו, במיוחד אנשים חרדתיים, יסכימו על סמך ניסיון אישי שפעולות אלו מעוררות בהם רגשות חיוביים ומשככים את חרדתם ולו במדה מסוימת.

תתחילו לחלום ולדמיין: חלומות בהקיץ מגבירים שחרור אוקסיטוצין

זוכרים את הדמיונות שלנו כילדים? אותם חלומות בהקיץ שהביאו לנו אושר גדול שיצרנו ע"י כח הדמיון ממריצים את שחרור רמות ההורמון אוקסיטוצין מהמח. עכשיו מסתבר שהטקטיקה הזו עובדת גם על מבוגרים שממשיכים לדמיין ולחלום בהקיץ. לדוגמא, מחקר שנערך באוניברסיטת צפון קרוליינה גילה כי נשים נשואות באושר משחררות מנות גבוהות של אוקסיטוצין כאשר מבקשים מהן לחשוב ולהרהר על בני זוגן במהלך היום.

פעילות גופנית משחררת אוקסיטוצין

פעילות גופנית כמו הליכה, שחייה (רצוי במים חמים), ריקוד, ופעילות אירובית מתונה אחרת מגבירה את רמות האוקסיטוצין בדם.

חיבוק אנושי חם משחרר אוקסיטוצין - כאשר הוא נמשך מעל 20 שניות ברציפות!

הדרך המהירה ביותר לגרום למח שלכם לשחרר אוקסיטוצין לזרם הדם היא לחבק אדם אהוב בין אם זה חבר טוב, קרוב משפחה אהוב, שכן שאתם אוהבים וכו' (גם חיבוק אנושי בין בני זוג אבל בדגש על חיבוק של אחווה אנושית ולא על חיבוק רומנטי-מיני). מה שצריך לדעת על חיבוקים אנושיים חמים כמפתח לשחרור הורמון האוקסיטוצין הוא: שההורמון הזה מופרש בגוף רק לאחר 20 שניות של חיבוק מתמשך. עשו לכם הרגל להאריך את החיבוק ולהתענג עליו למשך פרק זמן זה. ברמה גבוהה יותר- אנשים שמרגישים איניטימיות עם יצורים חיים אחרים בטבע כמו למשל עצים או חיות מחמד - יכולים לצורך העניין לחבק עצים (למשך פרק זמן של 20 שניות) ולחוש את האנרגיה הטובה הזו של ההתאחדות וחוסר הנפרדות שלנו מן הטבע ומיצורים חיים אחרים שבו.

אחוות לוחמים, מצוקה אנושית, אסונות טבע, ואסונות בכלל משחררים אוקסיטוצין

שלא נדע מצרות אבל אנשים שחוו משבר גדול בחייהם ועברו אסונות כמו רעידות אדמה, שבי, משבר פיננסי גדול, או מחלה קשה מרגישים מאוד קשורים זה לזה. שהייה בקבוצת תמיכה כזו, כלומר חיבור עם אנשים דרך הפצע הפתוח והכואב שלהם – גם היא מגבירה את רמות האוקסיטוצין בזרם הדם.

האם ניתן לרכוש אוקסיטוצין כתוסף תזונה?

אוקסיטוצין נמכר כ- סינטוצינון (Syntocinon) - תרסיס לאף המכיל את ההורמון אוקסיטוצין לייצור וזרימת חלב אם. הוא גם משרה תחושה של אמון ובטחון באנשים אחרים. בנוסף לכך אוקסיטוצין עשוי להפחית אכילת יתר על בסיס רגשי (כאשר האוכל נקשר עם אהבה) ולתרום להרזיה אצל אנשים שמנים.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • דעת קנית- מה חסרת? דעת חסרת- מה קנית?

    שלמה המלך