תרופות סבתא

צמחי מרפא לחרדה

חרדה היא הפרעה  פסיכולוגית ששכיחותה הולכת ועולה בעולם המערבי. היא עשויה להתבטא בהססנות כרונית,  בדאגנות, בפוביה חברתית או במחשבות אובססיבות והפרעות אכילה. ההיבטים הפיזיולוגיים  של חרדה עלולים להתבטא בקלקולי קיבה,  מיגרנות, דפיקות לב, הזעה ודפיקות לב וסימני חרדה אחרים. חרדה יכולה להיגרם ממספר סיבות כמו למשל רמת סוכר נמוכה בדם, אלרגיות, תת תזונה בחומרים חיוניים כמו חומצות שומן וויטמינים או מחוסר איזון בבלוטת המגן.

החדשות הטובות הן שצמחי מרפא רבים מסייעים לטיפול בחרדה ממש כמו תרופות פסיכיאטריות שרופאים ממהרים לרשום לפציינטים שלהם (תרופות ממשפחת הפרוזק). יותר מכך. צמחי מרפא עובדים על המוח באופן עדין יותר ומבלי לגרום להתמכרות!

איך להתמודד עם חרדה באמצעות צמחי מרפא?

פרג

הגרגרים השחורים של הפרג שנצאים במאפים שהשונים לא רק טעמים ומעשירים את הלחם – הם גם עתירי סידן. בכוחם להקל על מתח, למנוע נדודי שינה, להקל על מיגרנה ולרפות שרירים מתוחים. אם כי מאותו צמח מפיקים גם אופיאטיים- הוא נחשב בטוח לשימוש. אזהרה אחת: יש לגרגרים הללו נטיה להתחמצן לכן שמרו אותם בשקית במקפיא.


תה קמומיל

פרחי הקמומיל מרפים שרירים ומפחיתים תחושה של לחץ. זהו צמח אנטי = ספסטי מובהק (מונע עוויתות) שמאד עוזר גם למערכת העיכול ולמניעת התכווצויות של מחזור כואב. לא רק שהוא מונע חרדה הוא גם מקדם שינה רגועה יותר ולכן מומלץ לשתות אותו לפני השינה

כישות

צמח שמקל מאד על הרגעת עצבים, על חרדה, על אי שקט ומתח. ברוסיה משתמשים בו לחולי פרקינסון כדי להפסיק את הרעד והנוקשות בשרירים. חלטו תה מעלי הכישות ושתו אותו במהלך היום. צמח זה התגלה כמעולה לאנשים הסובלים מכאבי ראש על רקע של מתח.

מליסה

צמח מרפא עשיר בויטמין E - נחשב למפחית חרדה עצבנות ודיכאון. צמח זה נחשב מעולה למי שסובל מהתקפי פניקה המלווים בפלפיטציות, זיעה קרה וכן לבלוטת תריס שעובדת ביתר (היפרתירואידיזם). גדולתו של הצמח מתבטאת בהיותו אנטי דיכאוני. טוב בשילוב סינרגיסטי עם עשבי תיבול אחרים.
טיליה

חליטה של עלים מעץ הטיליה תורמת להפחתת מתח ויצירת רגיעה. צמח זה מומלץ מאד להורדת חום, דופק גבוה (אופייני להתקפי חרדה) ויש לו גם אפקטים קלים בהרמת מצב רוח מדוכדך (אנטי דכאוני קל)

פסיפלורה

הפרי הטרופי הטעים הזה ידוע בתכונותיו המרגיעות. חליטת תה מעליו משחררת חרדות, מפחית מתח, מרפה עוויתות, והיא מקדמת שינה טובה יותר. פעילותו המרגיעה עדינה ויש אומרים כי תה זה מצוין גם לחיזוק כח הגברא.

לואיזה

זהו אוי תה הצמחים הטעים ביותר. יש לו ניחוח לימוני אבל מעבר לכך הוא גם מעולה לחרדות של גיל המעבר ולמתח נפשי הנלווה לתסמונת קדם ווסתית. אם לחרדה נלווית הסטריה- זוהי אינדיקציה טובה לשתות מתה זה שנקרא לעיתים גם: וורבנה.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם