תרופות סבתא

איך לטפל בנסיגת חניכיים באופן טבעי?

נסיגת חניכיים היא בעצם אובדן של רקמת חניכיים וחשיפה הדרגתית של שורש השן. מהן דרכי הטיפול הטבעי שעומדות לרשותכם הרבה לפני שאתם ניגשים לניתוחי חניכיים פולשניים ויקרים

טיפול טבעי בנסיגת חניכיים

נסיגת חניכיים מתרחשת בגילאי 40 ומעלה- אבל לעיתים גם בגיל צעיר יותר על רקע של תזונה ואורח חיים לקוי. הסיבות לנסיגת חניכיים יכולות להיות מגוונות ולכלול

 • הברשה אגרסיבית מדי של השן בקו החניכיים
 • שימוש אגרסיבי בחוט דנטלי קשה שמוריד את קו החניכיים וחושף את שורש השן
 • אצידוסיס: תזונה חומצית שמהווה כר מחיה לחיידקים בפה (הרוק בפה צריך להיות לפחות מעל 7.3 ph)

מומחה לנסיגת חניכיים לא תמיד יגלה שלכם שהרקמה יכולה להיבנות מחדש

הפתרון האוטומטי של הרבה פריודונטים יהיה לנתח ולשים קץ לבעיה. לא תמיד הם מכירים בעובדה שרקמת החניכיים יודעת לבנות את עצמה מחדש ובהדרגה, רק אם מעניקים לה תנאים אופטימליים לתהליך הריפוי הספונטי.

מה צריך לקרות כדי 'לשבור לאחור' נסיגת חניכיים?

בעיקר לסלק את החיידקים שמצטברים בכיסי החניכיים. כאשר אלו לא פועלים שם, או אז הרקמה יכולה לבנות את עצמה מחדש ולצמוח כלפי מעלה אל קו האמייל של השן. איך מכחידים מן הכיסים בחניכיים את החיידקים? יש לכך מספר דרכי טיפול טבעי:

שימוש במי חמצן לטיפול בנסיגת חניכיים

אם כי יש ללמוד היטב את המינונים והריכוזים הנכונים של טיפול במי חמצן ישנן עדויות כי תכשירי שטיפת פה עם 1% מי חמצן עושים את העבודה. הבעיה בתכשירי שטיפות פה מונחת בכך שהם נוטים לייבש את הפה – והיעדר רוק מספיק הוא הדבר האחרון שאתם רוצים במצבי דלקת חניכיים. לפיכך כדאי להכיר כמה מרשמים למשחות שיניים טבעיות שתוכלו להכין עם תכשירים מן המטבח.

משחת שיניים טבעית ביתית

קחו פפריקה חריפה (פלפל אדום חריף או אבקת צ'ילי), קינמון, ציפורן, מלח ים (מההימלאיה) וסודה לשתיה. ערבבו עם מעט מי חמצן בריכוז של 1% וצחצחו או שטפו את הפה. לקינמון יש תכונות אנטי חיידקיות ואנטי פטרייתיות מה שמקשה מאד על החיידקים בכיסי החניכיים לשרוד. אפשר לערבב עם כמה טיפות של שמן אתרי מסוג מנטה שגם הוא ניחן בתכונות אנטי וירליות ואנטי חיידקיות. שימו לב שמשחת שיניים רגילה מכילה כמעט תמיד סודיום לאוריל סולפאט – חומר מקציף ורעיל שגורם להיווצרות פטריות בפה. הימנעו ממנו בכל מחיר.

תוספי תזונה לטיפול טבעי בנסיגת חניכיים

ככל שאדם בריא וחסון יותר כך הוא זקוק פחות ופחות לתוספי תזונה ואולם במקרה של דלקת חניכיים נקודתית תוספי התזונה המומלצים ביותר הם:

 • קו אנזים קיו 10 400 מ"ג פעמיים ביום
 • ניאצין אמיד או ויטמין בי 3 250 מ"ג אחת ליומיים
 • אבץ גלוקונט 50 מ"ג אחת ליום למשך שבועיים
 • ויטמין סי 500 מ"ג פעמיים ביום למשך חודש
 • פרופוליס של דבורים טהור או דבש מנוקה הניחן בתכונות אנטי בקטריאליות
 • חלב מגנזיום כשטיפת פה.עוזרת גם לבסיסיות הרוק וכן למינרליזציה מחדש של השיניים.

שיטת טיפול מן המזרח לנסיגת חניכיים: אויל פולינג oil pulling

זוהי אחת משיטות הטיפול המעניינות שהגיעו מהודו: קחו כפית שמן חמניות, שמן קוקוס או שמן שומשום בכבישה קרה והכניסו לפה על הבוקר עוד לפני שצחצחתם שיניים. מצצו את השמן הכניסו אותו בין השיניים והעבירו אותו בכל חלל הפה למשך 10 דקות. לשמן הזה יש יכולת לספוח אליו את החיידקים והרעלנים שלהם ו"לשאוב" מכיסי החניכיים את אותם מזיקים שגורמים לנסיגתם. אם אתם משתמשים בשיטת האויל פולינג היזהרו בשני דברים:

 • לא לבלוע בטעות את השמן שנגוע כאמור בהרבה חיידקים רעילים לגוף
 • לרקוק אותו עם סיום הטיפול אל האסלה ולהדיח אותה מייד.

לסיכום על דלקת חניכיים וטיפול טבעי בנסיגת חניכיים

'אל תקנו' לעולם את הפרדיגמה שאומרת כי מחלת חניכיים היא הכרח שמגיע עם ההזדקנות ושלא ניתן 'לברוח' מן הרע ההכרחי הזה. ניתן גם ניתן בשיטות טיפול טבעיות כפי שפרטנו לעיל לעצור את התהליך של נסיגת החניכיים בהצלחה ואף יותר מכך: לבנות מחדש רקמת חניכיים בריאה ולהצמיחה מחדש במקום זו שנסוגה. כל הסיפור הוא לשלוט בחיידקים שבכיסים ולא לאפשר להם להשתולל. לגוף שלנו יש את הכוחות הללו להצמיח מחדש רקמת חניכיים בריאה- אתם רק צריכים לסייע לו להגיע לריפוי טבעי ספונטני.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

 • שנאתי, ממש תיעבתי כל רגע של אימון אבל אמרתי לעצמי "אל תעזוב. סבול עכשיו וחיה את שארית ימיך כאלוף..."

  מוחמד עלי