תרופות סבתא

קומפרי

קומפרי המכונה בעברית גם קיוויה או סינפיטון רפואי הוא צמח מרפא שנוי במחלוקת. מצד אחד הוא מאיץ איחוי שברים, מרפא נקעים ורצועות מתוחות באופן אפקטיבי ומצד שני יצא לו שם רע כרעלן לכבד ולכליות. מה צריך לדעת על צמח הקומפרי ועל דרכי השימוש בו? מתי להשתמש בקומפרי  ומי צריך להימנע ממנו בכל מחיר?

שמות נוספים לקומפרי: קיוויה, קונסולידה, "אורג עצמות" (סינפיטון), שורש שחור

חלקים בשימוש: שורש ועלים

מהן התועלות הרפואיות של קומפרי?

  • הודות לרכיב האלנטונין שבצמח הוא מסוגל להאיץ ריפוי של פצעים ולאחות במהירות שברים מכאן גם שמו העממי "אורג עצמות". קומפרי ניתן לשימוש גם במקרה של נקעים וגם כנגד רצועות גידים או שרירים שנמתחו יתר על המדה וגורמים לדלקת ולכאב.
  • ברפואה העממית עשו בקומפרי שימוש גם לשטיפות פה ולגרגור כנגד מחלות חניכיים ונסיגת חניכיים. קומפרי ניתן גם כנגד דלקות בלוע וזיהומי סטרפטוקוקוס
  • בשימוש פנימי הצמח ניתן לגסטריטיס וכיבי קיבה (אולקוס), כאבי ראומטיזם, דלקת של קרום הריאות ונגד שלשולים. היום ממעטים לעשות בקומפרי שימושים פנימיים אם בכלל בגלל שהוא מכיל חומרים פעילים רעילים לכבד ולכליות

מינונים מומלצים של קומפרי

הצמח מגיע כקפסולות, כחליטות או כמשחה (קרם קומפרי) והשימוש העיקרי שלו הוא כמאיץ איחוי שברים בעצמות. מותר להשתמש במיצוי קומפרי של עד 5ֵ% חומר פעיל ובכל מקרה לא יותר מ4 שבועות ברציפות. אין לקחת את הצמח קומפרי דרך הפה למרות השימושים ההיסטוריים שעשו בו, כאמור בשל הפוטנציאל שלו להזיק לכבד ולכליות. גם כשלוקחים קומפרי אותו כמשחה יש להשתמש בו בזהירות, על גבי עור סגור בלבד ולא על פצעים פתוחים.

תופעות לוואי של קומפרי (סימפיטום רפואי)

ישנם מחקרים שנעשו על חיות מעבדה המראות כי בצמח הקומפרי יש חומרים פעילים אשר מזיקים לכבד ולכליות והינם בעלי השפעה סרטנית. מסיבה זו קומפרי אינו מומלץ היום בנטילה דרך הפה אלא רק בשימוש חיצוני על עור סגור ולמשך פרק זמן מוגבל בלבד. בנוסף קומפרי אסור לשימוש במקרה של אנשים עם בעיות בתפקודי כבד, אנשים ששותים אלכוהול וכן במקרה של נשים בהריון או נשים מניקות.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם