תרופות סבתא

איך לטפל בדלקת המעי הגס (קוליטיס כיבי)?

קוליטיס כיבי (UC) היא מחלה דלקתית כרונית של המעי הגס שתסמיניה דומים לתסמונת המעי הרגיז אולם מדובר במצבים רפואיים שונים שדורשים אבחנה מגסטרואנטרולוג. מהו הטיפול הטבעי לדלקת כיבית במעי הגס?

מהם התסמינים של דלקת מעי כיבית ?

UC הוא מצב רפואי המאופיין בכאבי בטן, נפיחות, ושלשול דמי. תסמינים אחרים עשויים לכלול עייפות, אובדן משקל, חוסר תיאבון ובחילות. למעשה תאי הדלקת תוקפים את רירית המעי ומייצרים שם כיבים המתבטאים בדימום. אין להזניח את המצב הרפואי הזה כיון שהוא עלול להסתיים בסרטן המעי הגס.

שינויים תזונתיים שעשויים להועיל לדלקת המעי

מספר מחקרים הראו שצריכת סוכר גבוהה קשורה עם עלייה בסיכון להתפתחות דלקת כיבית במעי (אולצרטיב קוליטיס) ולכן מומלץ לאנשים עם מחלות מעי דלקתיות להגביל את צריכת סוכר שלהם גם אם מדובר ממקור של פירות או מיצי פירות. בנוסף לכך, גם צריכה גבוהה של שומן מן החי מגבירה את הסיכון לפתח דלקת במעי הגס אבל לםני הכל בדקו אלרגיות למזון כיון שלאלו יש תפקיד חשוב במקרים מסוימים קוליטיס כיבי במעי הגס. זכרו ש מוצרי חלב וגלוטן (חלבון שנמצא בשעורה חיטה שיפון) מככבים בראש הרשימה של מזונות המייצרים אלרגיה במעיים.

סובלים מקוליטיס כיבי? קחו חומצה פולית

דלקת מתמשכת במעי הגס עלולה להוביל לסרטן המעי הגס ולכן יש לתת את הדעת על מניעה באמצעות תוספי תזונה וצמחי מרפא. מחקרים מצאו כי אנשים עם UC שנוטלים חומצה פולית או שיש להם רמות גבוהות של חומצה פולית היו בסיכון מופחת לפתח סרטן המעי גס בהשוואה לאנשים בעלי רמות חומצה פולית נמוכות בדם. חומצה פולית נמצאת בירקות עלים ירוקים ובתפוזים אבל תוספי חומצה פולית במינונים סדוקיעם וגבוהים עשויים להיות חשובים לאנשים עם קוליטיס כיבי. בהקשר זה זכרו כי צריכת אלכוהול מקדמת מחסור בחומצה פולית בגוף מה גם שהיא עצמה מגבירה סיכון לסרטן המעי גס. לפיכך אם אתם סובלים מקוליטיס כיבי, התנזרו מאלכוהול לחלוטין או לפחות הגבילו מאד את הצריכה.

תוספי שמן דגים מפחיתים דלקת במעי הגס

תוספי שמן דגים מפחיתים דלקת ומפחיתים את הצורך בתרופות מרשם נוגדות דלקת וכך מסייעים לאנשים שסובלים מקוליטיס כיבי. הקפידו לקחת מדי יום 3.2 גרם של EPA ו -2.2 גרם של DHA ליום (אלו הן שתי חומצות השומן החשובות המופיעות בשמן דגים).

חוקני בוטיראט לדלקת המעי הגס

חומצת שומן בשם בוטיראט מסונתזת ע"י חיידקי מעיים ומזינה את התאים המרפדים את המעי. ניתן היום להשיג בוטיראט אבל נטילת התכשיר הזה דרך הפה לא תעשה את העבודה כיון שבמסלול הזה החומצה לא מגיעה כפי שצריך למעי הגס. אחת משיטות הטיפול היא חוקן בוטיראט, טיפול שהוכח כמסייע למעיים לבנות את הרירית הפנימית שלהם ולהתחדש.

צמחי מרפא לדלקת כיבית: בוסווליה, עשב חיטה, קמומיל וכורכום

אנשים שלקחו 550 מ"ג של צמח המרפא בוסווליה (( Boswellia שלוש פעמים ביום במשך שישה שבועות חוו שיפור בתסמינים של הקוליטיס הכיבי וירידה בחומרת המחלה שלהם. גם מיץ עשב חיטה שנלקח במשך חודש הוביל לשיפור. טיפ חשוב נוסף הוא לשתות חליטות מצמח הקמומיל [בבונג] לפחות 3 פעמים ביום ולהקפיד על נטילת כורכום לאורך היום שכורכומין הנמצא בכורכום הינו נוגד דלקת וחזק המאפשר את ריפוי הרירית הנגועה במעי הגס.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • "בריאות היא הרכוש הטוב ביותר שלך, שביעות רצון הוא האוצר הגדול ביותר שלך, בטחון עצמי הוא החבר הכי טוב שלך"

    לאו צו