תרופות סבתא

איך להיפטר מחרדה באופן טבעי?

חרדה היא אחת המכות הנפשיות שהופכת את החיים ל living hell אנשים שסובלים מדאגנות כללית, מהתנהגות קומפולסיבית, מפוביות, מטראומות עבר שהם נושאים על גבם או ממחשבות אובססיביות שלא מרפות – מספרים שהם מרגישים רדופים ואומללים.  איך יוצאים מזה בדרכים טבעיות כמו מדיטציה?

חרדה היא אחת המכות הנפשיות שהופכת את החיים ל living hell אנשים שסובלים מדאגנות כללית, מהתנהגות קומפולסיבית, מפוביות, מטראומות עבר שהם נושאים על גבם או ממחשבות אובססיביות שלא מרפות – מספרים שהם מרגישים רדופים ואומללים. איך יוצאים מזה בדרכים טבעיות כמו מדיטציה?

טיך נאט האן הנזיר הגולה מויטאנם אומר את אחת האמיתות הגדולות ביותר על חיינו:

"אתה לא יכול להיות מאושר אם יש בתוכך קמצוץ קטן של פחד

לא תוכל לחוש שמחה מלאה אם שוכן בלבך אפילו גרגר קטן של דאגה".

מרבית האנשים בעולם המודרני לוקים בהפרעות חרדה

ועם זאת, רק שאו את עינכם והתבוננו על אנשים בעולם המודרני, גם כאלו שאתם מכירים: 95% מהם, אם לא יותר, לוקים בדרגה מסוימת של חרדה או דאגה. הם לא חייבים להיראות בהכרח 'מפוחדים' או 'מבוהלים' במובן הצר של המלה. חרדה מתבטאת באלף ואחת צורות אחרות שלפעמים אף נראות הדבר שהוא 'הכי הפוך מחרדה' כמו למשל בטחון מופרז או משמעת עצמית של ברזל.

סימפטומים של חרדה

כאמור הביטויים של חרדות נעים על ספקטרום מאד רחב ומגוון של מופעים כמו התמכרות (אפילו ל'סמים' זמינים כמו קפה או התמכרות להתעמלות אינטנסיבית), שתלטנות (פנימה והחוצה), הפרעות אכילה, דומננטיות, התנהגות פליזרית (ריצוי אנשים אחרים בסביבה), דאגנות מתמדת, פחד חזק מאוטוריטה (פחד מהבוס, פחד ממורים, פחד מרשויות המדינה וכו'), פרפקציוניזם, התכנסות והסתייגות מחברה של אחרים (רצון להיות לבד ו"שיעזבו אותי בשקט עם עצמי"), החזקה באמונות טפלות ("עושים עלי עין הרע"), דיכאון ועוד. על כל אלו עוד נדבר במאמרים שפרוסים לפניכם במדור הנוכחי באתר (טיפול טבעי בחרדה ובדיכאון).

האם יש טיפול טבעי לחרדה ?

בדאגנות ובחרדה ניתן לטפל בשלושה כלים מרכזיים: טיפול פסיכולוגי, טיפול תרופתי, והדרך השלישית היא חינוך. כן. ע"י הקניית ידע על בעיית החרדה שהאדם חווה בבחינת "דע את האויב". הרבה פעמים כאשר האדם החרדתי חוקר את התנהלות החרדה שהוא חווה ומתבונן עליה- עוצמתה יורדת באופן משמעותי. שתי הדרכים הראשונות מאד מקובלות היום בעולם המודרני. אנשי מקצוע, בהשראת תועמלני חברות התרופות, ממהרים לרשום לאדם החרדתי תרופות פסיכיאטריות ולהרגיע אותו "שהן לא ממכרות". פחות מיידעים את האדם החרדתי (וכאמור כמעט כולנו חרדתיים בדרגה זו או אחרת) על החלופה השלישית אולי כי אף אחד לא גוזר עליה קופון.

"לא לפחד כלל" : לטפל בחרדה ע"י חינוך מדיטציה ומודעות

באתר הזה תמצאו מגוון מאמרים בעברית על ביטויים שונים של חרדה, שיטות טיפול מעניינות ופחות מוכרות בחרדה וכיצד לגבור עליה בכלים טבעיים כמו למשל שיטות עבודה הנהוגות במזרח. למה הכוונה? שיטות הטיפול בחרדה בתרבויות המזרח אסייתיות לא מנסות "להכחיד את הפחד" או לברוח ממנו. להיפך! ההתמודדות עם חרדה לוקחת טקטיקות זהות מעולם אמנויות הלחימה ומהפילוסופיה שלהן. במקום לברוח מהיריב שלך אתה פועל הפוך: מנסה להתיידד איתו, לחבק אותו לאמץ אותו חזק אל חזך – כדי לשלוט בו טוב יותר להכריע אותו ולהפילו בנוק אווט. היריב במקרה שלנו הוא "יריב פנימי": מחשבות חרדתיות שלא מרפות וגם כאן הדרך מעולם האמנויות הלחימה תהיה להתיידד איתן, להכיר אותן, לחקור אותן בסקרנות למשל בכלים של מדיטציה (או קשיבות, מיינדפולנס)- ורק כך הן מאבדות מכוחן עליך. אולי מסיבה זו נזירי זן שמתרגלים את התודעה שלהם יום ולילה ומאלפים אותה בהתמדה וברציפות נראים לנו כל כך שלווים, חסרי חרדה, סטואים ומאושרים. יש ככל הנראה קשר הדוק בין תרגול מדיטציה ובין הפחתה משמעותית של רמות החרדה.

היופי במדיטציה: אפשר ורצוי לעשות את זה לבד בבית מבלי לשלם לגורו או מומחה

הרבה מדי אנשים מנסים למסחר גם את הכלי הטבעי הפשוט הזה, להקים קבוצות מדיטציה או ארגונים "רוחניים" שכדי להיות חבר בהם אתה נדרש לשלם (תשאלו את עצמכם: אם הם כאלו רוחניים, למה הכסף נמצא בראש מעייניהם?). מדיטציה היא תרגול פשוט של ריכוז התודעה ב'כאן ועכשיו'. עשו אותה בעצמכם לבד בבית אפילו לכמה דקות בכל יום. לא חייבים לשבת ברגליים מסוכלות ולפלוט מנטרות הודיות לשם כך. מדיטציה אפשר לעשות גם כשמדיחים כלים (למשל התבוננו בבועת הסבון, הרגישו את מרקם המים, שמעו את צליל הכלים והיו מודעים לגירויים שעוברים החושים שלכם באותו רגע ממש). עד כמה שזה נשמע פשוט ונגיש – זהו אחד התרגולים הקשים ביותר שעשיתם, יותר קשה מ30 שכיבת סמיכה או משיעור קיקבוקסינג פשוט כי התודעה שלנו (בעידן של אינספור גירויים והצפה באינפורמציה) לא מאומנת להיות בפוקוס. אולי מסיבה זו רמות החרדה בעולם המערבי בנסיקה בעשורים האחרונים.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם