תרופות סבתא

הלבנת שיניים בלייזר: מהן תופעות הלוואי ולמי הטיפול לא מומלץ?

שיניים לבנות משדרות נעורים, כח, עוצמה ובטחון בשעה ששיניים צהובות משדרות לסביבה חולשה והיעדר בריאות. מסיבה זו נתקפים היום גם צעירים מתחת לגיל 35 בדחף להלבין את שיניהם גם אם תהליך ההצהבה בשיניים קל טבעי וכמעט בלתי מורגש. האם הטיפול הזה מיותר ועל מי הוא אסור?

למה השיניים מצהיבות?

קיימים שני סוגים של הכתמת שיניים: הכתמה חיצונית ממזונות משקאות או תרופות (תה, קפה, אנטיביוטיקה ניקוטין, יין) והכתמה פנימית עמוקה יותר שמגיעה עם הגיל כתוצאה מתהליך עיבוי רקמת הדנטין (נוטה להיות עם פיגמט צהבהב חום) הנמצאת מתחת לזגוגית השן. עבור המקרה השני הומצאו טיפולי הלבנת השיניים שנשענים למעשה על מי חמצן בגירסה הסמיכה שלו (קרבמיד פרוקסיד).

רשמו לפניכם: לייזר ותאורת לד לא מלבינים את השיניים

זוהי טעות רווחת נפוצה מאד בציבור. אנשים חושבים בטעות כי מכשיר הלייזראו נורת הלד במרפאת הקוסמטיקה הדנטלית הם אלו שמלבינים את השן. לא נכון! החומר שאחראי על הלבנת השיניים הוא אותה נגזרת של מי חמצן (חומר חזק שמחמצן רכיבים בדנטין ומלבין את השן כפי שהוא מלבין משטחים סניטריים לצורך העניין).המכשירים הטכנולוגיים כמו לייזר ונורת לד אחראיים רק על החדרת החומר לרקמת השן ומריתו עליה בצורה אחידה.

הלבנת שיניים בלייזר -האם היא עדיפה על נורת לד?

הלבנת שיניים בלייזר עלולה לחמם את העצב ולגרום לדלקת בשורש השן שלא לדבר על כאבים שעשויים להיגרם למטופל לכן היום הטכנולוגיה הזו של הלבנת שיניים בלייזר נזנחת מאחרו ומחליפה אותה הטכנולוגיה הקרה של שימוש בנורת לד. בשני המקרים החומר המוחדר הוא אותו חומר קרבמיד פרוקסיד בריכוז של כ37%.

למה בעצם לא לשטוף את הפה עם מי חמצן בבית?

כיון שמי חמצן עלולים לבוא במגע עם הרקמות הרכות של חלל הפה כמו שפתיים וחניכיים ולגרום שם לכוויות ונזקים. באתר זה תמצאו הרבה מאמרים על טיפול במי חמצן למדווים וחוליים שונים – אבל במקרה הזה של הסרת כתמים משיניים עדיף להתרחק ממי חמצן (ולו בריכוזים נמוכים) ולא לקחת סיכון מיותר.

האם לטיפול הלבנת שיניים במרפאה יש תופעות לוואי?

רופאי שיניים שעוסקים בהלבנה עושים הכל כדי למנוע מגע של הרקמות הרכות בפה עם חומר ההלבנה ומקפידים שאותה נגזרת סמיכה של מי חמצן תבוא במגע אך ורק עם רקמת השן – אבל יחד עם זאת הטיפול אינו נטול תופעות לוואי והבולטת מהן היא הופעת רגישות בשן לחום ולקור למשל. למה? כיון שאותו קרבמיד פרוקסיד חודר אל רקמת הדנטין, עושה שם אמנם את עבודת ההלבנה שלו אבל במקביל עלול לגרום לגירוי בעצב השן, לרגישות ולהפרעה בתפקוד השיניים. הרגישויות הללו חולפות עם הזמן.

מחירי הלבנת שיניים: כמה עולה הלבנת לייזר במרפאה?

כאן התחרות עושה טוב לכיס שלכם. מרפאות להלבנת שיניים צצות כמו פטריות אחר הגשם ולכן אם פעם הטיפול הזה היה לעשירים בלבד- הרי שהיום הוא זמין כמעט לכל אחד. הטיפול לכל הפה נע בין 1000 שקל ועד 2000 שקל בממוצע. יחד עם זאת טיפול ההלבנה אינו מחזיק מעמד לנצח ואם אתם חפצים בשיניים בוהקות לבנות – תצטרכו לחזור עליו כל מספר שנים.

למי טיפול הלבנת שיניים לא מתאים ?

ככלל אצבע ועל פי העיקרון שמנחה את רוח האתר הזה עדיף להיצמד תחילה לתרופות ביתיות ולמניעה. זכרו שפונקציונליות של מערכות הגוף חשובה יותר מן האסטטיקה וכי לעיתים הטיפול הטוב ביותר הוא "לא לגעת!" כפי היטיב לנסח זאת אחד מרופאי השיניים המובילים בארץ (sometimes no treatment is the best treatment). בנוסף לכך הטיפול ממש לא מומלץ לאנשים שסובלים מדלקת חניכיים כרונית או לנשים בהריון שסובלות מג'ינגיביטיס על רקע של שינוי במאזן ההורמונלי שלהן. הלבנת שיניים כזו גם לא מתאימה לאנשים שכתמי השן שלהם הם על רקע של טיפול שורש בעבר (טיפול שורש תמיד נוטה להשחיר את השן). במקרה כזה מוטב ללכת על כתר המצפה את השן המשחירה.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • למח שקט, כל  היקום נכנע

    לאו צו