תרופות סבתא

מהן התרופות הטבעיות המומלצות לכאבי גב בשיטת האיורוודה?

כאבי גב יכולים לנבוע מקשת רחבה של מצבים אפשריים  החל מבעיות שלד-שריר, עבור בכאבי מחזור, מתח נפשי, בעיות בכליות וכלה בהרגלי ישיבה יציבה או תנועה לא נכונים. אלו תרופות טבעיות לכאבי גב מומלצות על פי הרפואה ההודית?

עמי ריין, מומחה לאיורוודה מסביר כי הרפואה ההודית (שיטת האיורוודה) רואה בכאב סוג של הפרעה בדושת הואטה (דושת האויר) ובהתאם לתובנה הזו נגזרים גם המניעה וגם הטיפול בכאבי הגב.

תזונה חמה ושומנית לכאבי גב

על פי האיורוודה דושת הואטה מאופיינת בקור וביובש ועל כן אנשים שסובלים מכאבי גב- צריכים לאזן את עצמם באמצעות תזונה חמה ושומנית כמו למשל דייסה חמה על הבוקר, או למשל באמצעות תוספת של כף שמן זית למזונות מבושלים וחמים (כף שמן על צלחת האורז למשל). במקביל עליהם להתרחק ממזונות קרים ומקררים כמו סלט קר. אשר לירקות, לכו דווקא על ירקות רכים ומבושלים והרבה פחות על ירקות קשים "שעושים רעש בפה" כמו גזר, סלרי חסה וכיוצא באלו.

סובלים מכאבי גב? הפחיתו את צריכת הקטניות

גם קטניות נחשבות למזון יבש על פי האיורוודה ולכן במצבים של כאבי גב כרוניים או אקוטיים מוטב למתן את צריכתם או לכל הפחות לאכול אותן חמות בתוספת כף שמן זית.

כאבי גב כתוצאה של הרגלי תנועה לא נכונים

ואטה בתרגומה המילולי היא "תנועה" והדושה הזו מתחילה להיות בלתי מאוזנת כאשר האדם נמצא בעודף תנועה (התעמלות נמרצת שמתישה את הגוף) או במצב סטטי של היעדר תנועה (ישיבה קפואה כמעט ללא תזוזה מול מסך מחשב). האדם המודרני נוטה ממש ליפול במוקש הזה: מצד אחד הוא הולך לחדר כושר וקורע את עצמו 3 פעמים בשבוע, ומצד שני הוא יושב עם ראש, צוואר וגב נעולים/קפואים שעות ארוכות מול מחשב במשרד. שתי הפעולות הללו גם יחד מזיקות לאיזון של דושת הואטה כל אחת מן הכיוון שלה - ולכן לא פלא שתופעת כאבי הגב כל כך נפוצה ושכיחה בעולם המערבי המודרני.

איזו התעמלות מומלצת לכאבי גב על פי שיטת האיורוודה?

בהתאם למה שנאמר לעיל ההמלצה היא על התעמלות מתונה שמפעילה את כל חלקי הגוף ולא רק איזורים ספציפיים בגוף כמו הרמת משקולות. לצורך העניין פעילויות אידאליות לסובלים מכאבי גב הן בין השאר שחיה, טאי צ'י, צי' קונג, או פלדנקרייז, כולן שיטות שמפעילות ביחד את כל איברי הגוף בצורה מאוזנת, מאזנות היטב את דושת הואטה ומטפלות בכאבי הגב

סובלים מכאבי גב? הקשיבו לצרכי הגוף בהפרשות

ריין מציין כי דושת הואטה קשורה גם עם תנועה וגם עם הפרשה. הרבה מדי אנשים מחזיקים בפנים את הפרשות הגוף כאשר זה האחרון נדרש לשחרר אותן. הכוונה היא גם להפרשה של אברי הגוף התחתונים (צואה , שתן, גזים) אבל גם להפרשות אחרות כמו בכי, הזעה, צחוק ועוד. הפרשות תקועות כתוצאה מחוסר קשב של האדם לאיתותים של הגוף עלולות לייצר כאבי גב או להחריף כאבי גב קיימים גם בגלל העומסים המצטברים באיזור האגן שמקרינים על השלד והשרירים כלפי מעלה.

שמן שומשום ושמן קיק לטיפול בכאבי גב

דושת הואטה על פי תורת האיורוודה קשורה גם עם חוש מגע. הוסיפו לכך את ההבנה של תורת האיורוודה שכאבי גב נובעים מחשיפה לקור וליובש והנה מכאן נגזרת גם שיטת טיפול איורוודית לעסות את האיזורים הכואבים בגב בשמן שומשום אן עם שמן קיק חמים. מטרת העיסוי הינה להחדיר את השמן החם פנימה אל הגב כדי לקבל הקלה בכאבי הגב.

צמח מרפא לכאבי גב: זנגביל

זנגביל (ג'ינגר) בפורמט של אבקה יבשה הוא 'צמח המרפא שלכם' כאשר אתם סובלים מכאבי גב. הטיפול בזנגביל הוא גם חיצוני וגם פנימי. באופן חיצוני: ערבבו אבקת זנגביל יבשה יחד עם שמן שומשום או שמן קיק כשאלו מחוממים באופן עקיף (לעולם לא חימום ישיר אלא חימום בעקיפין למשל ע"י טבילת בקבוק השמן בקערת מים רותחים) ועסו את האיזור הכואב. לחילופין על פי האיורוודה מומלץ לשתות תה מזנגביל (מעורבב עם פלחי לימון ומעט דבש) בשל האפקט האנטי דלקתי של צמח זה.למידע נוסף ניתן לפנות לעמי ריין


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • אנשים מוכנים לאבד  את בריאותם כדי לצבור עוד כסף. מאוחר יותר הם נאלצים להשתמש בכסף זה כדי להציל את בריאותם. בשל מחשבותיהם על העתיד הם שוכחים את ההווה ובאופן הזה הם מחמיצים את ההווה וגם את העתיד. והכי גרוע?- בשעה שהם חיים באשליה כאילו הם לא ימותו לעולם, הם מתים כאילו מעולם לא חיו.

    קונפוציוס