תרופות סבתא

סיפורי החלמה מכל העולם

אוסף של סיפורי החלמה מכל העולם של אנשים מעוררי השראה שריפאו את עצמם ממחלות כרוניות הנחשבות בלתי ניתנות לריפוי- תמצאו כאן

howtheyhealed.gufnaki.com

טיפול בתמציות פרחי באך להפרעות ובעיות שונות

פרחי באך נקשרים באסוציאציה ראשונית עם "רסקיו-רמדי", התרופה הטבעית למצבי חרדה, חוסר שקט פנימי ומתח נפשי. אולם פרחי באך היא שיטה הרבה יותר עמוקה ורחבה שיודעת לטפל בקשת רחבה של מצוקות נפשיות ופיזיות למשל כמו בבעיות של כאבי גב או כאבי ראש. מהי שיטת הטיפול בפרחי באך, מהו ייחודה? ולמה כדאי לכם להכיר אותה מקרוב?

קרן חן, מרצה ומטפלת בפרחי באך ומייסדת "המרכז הישראלי לפרחי באך" מסבירה כי שיטת הטיפול בפרחי באך משתמשת ב- 38 תמציות מן הטבע (המופקות מעצים, פרחים ושיחים) לטיפול במכלול מצבים רגשיים בנפש האדם ובינהםמצבי לחץ, דאגות, חרדות, כעסים, עייפות, מתח ועוד. "השיטה", מסבירה חן, נחלקת לשניים: חלק ראשון משלב מרכיב שיחתי-טיפולי בו המטופל מעלה את הנושאים בהם הוא היה רוצה לטפל, ובחלק השני נעשה שימוש בתמציות הפרחים עצמן.

פרחי באך: איך זה עובד, האם זה עוזר?

הטיפול בפרחי באך הינו טיפול ורבאלי שמסגרתו מתקיים דיאלוג בין המטפל למטופל. המטופל מעלה את הסיבות להגעתו לטיפול. לשיחה הזו כשלעצה יש חשיבות טיפולית גבוהה: היא מאפשרת למטופל לפרוק את אשר על ליבו, (שזה כבר חלק משמעותי בריפוי). יתר על כן, בעצם הדיבור עצמו, והתשאול של המטפל , המטופל חושב- מדבר- מקשיב לעצמו, מקבל פרספקטיבה שונה – ומתחיל אצלו כבר תהליך של למידה והתפתחות (הגברת המודעות של המטופל). עצם המודעות הזו כבר מציידת את המטופל ביכולת לשנות את התנהלותו העצמית. מן הקצה של המטפל, השיחה מעניקה לזה האחרון צוהר לעולמו הרגשי של המטופל, מסייעת לו להכיר את המנגנונים המפעילים אותו, ולבחור עבורו את התמציות המתאימות לאיזון המצב.

פרחי באך: כמה לקחת? כמה פגישות טיפוליות בממוצע נדרשות כדי להשיג אימפקט?
מספר הפגישות תלויות במצב הראשוני שבו הגיע המטופל. במדה מסוימת זה דומה ל לקילוף בצל כאשר בכל מפגש מטפלים בשכבת הבצל הנגלית כאשר השאיפה הינה להגיע לגורם (לליבת הבצל). כל שכבה היא תוצאה של השכבה שמתחתיה. ולכן הטיפול יהיה מרמת הסימפטום (התוצאה, הממצאים בשטח אל רמת הגורם (הסיבה לאותה בעיה רפואית). טיפול אחד בפרחי באך אורך כשעה כאשר הפגישות נערכות אחת לשבועיים (בממוצע). במצבים בהן נדרשת תמיכה גדולה יותר, נפגשים בתדירות של אחת לשבוע.


פרחי באך: מה זה?

מקורשיטת פרחי באך באנגליה, על שם ד"ר אדוארד באך (1886-1936) רופא בריטי, אימונולוג, בקטריולוג, הרבליסט שבשנות עבודתו כרופא, ראה איך מצבים רגשיים משפיעים על אופן התנהלות המחלה ממנה סבלו מטופליו. ברגע שהוא עלה על הקשר של גוף-נפשטען באך שחשוב להתייחס לחולה – לא לצמצם את הראיה אל המחלה בלבד.עוד טען באך כי כדי להגיע לבריאות טובהחייבים להתייחס לעולמו הרגשי של המטופל. למה הכוונה? לדוגמא, עשרות אנשים שיחלו בשפעת, ויקבלו פחות או יותר את אותן תרופות- יגיבו בצורה קצת אחרת כאשרהאופי הייחודי של כל אחד מהם הוא הוא זה שיכריע את השיפור במצבם. לכן סיסמתו של באך הייתה "טפל באדם ולא במחלה".

תמצית פרחי באך למחשבות טורדניות, לחרדות, לדיכאון

מצבי חרדה הינן תופעות שכיחות בחיי האדם המודרני. הן קשורות לאופן בו אנו תופסים את המציאות שלנו (האם היא מאיימת או בטוחה). אדם שתפיסת המציאות שלו היא 'סכנה'- יתאפיין בנטייה לחרדות. אם מקור החרדה הוא רגשי, ותלוי בפרשנות של האדם למציאות בה הוא נמצא הרי שניתן בטיפול המשלב שיחה ותמציות מפרחי באך לאזן את מצבו הנפשי. ד"ר באך מצא מספר תמציות שמאזנות חרדות מסוגים שונים (חרדה של האדם על עצמו, חרדה על משפחתו, חרדה ממצבים חברתיים וכו'). על ידי תשאול מדויק ושימוש בתמציות הפרחים המדויקות ניתן להקל באופן משמעותי ואף לפתור לחלוטין חלק מחרדות אלו. יחד עם זאת חשוב להדגיש כי אם החרדה היא על רקע אורגני (חוסר בנוירוטרנסמיטר במוח כמו סרוטונין) יש מצבים בהן הטיפול בפרחי באך ישולב עם טיפול תרופתי, עם תוספי תזונה או עם צמחי מרפא.

תמציות פרחי באך להפרעות קשב וריכוז

טרדנות מחשבתית יכולה להתאפיין במצב בו הרובד המנטאלי עסוק במחשבות ולאדם הסובל מכך אין מנוחה. מחשבות טורדניות יכולות להפריע בריכוז (הפרעות קשב וריכוז הן אחד המאפיינים של טרדות מסוג זה), הן עלולות לגרום לשכחה, לקשיי הירדמות, לנדודי שינה, לחוסר בהירות, לקושי בקבלת החלטות, ול"היתקעות" על סיטואציות ותרחישים שקרו בעבר. ברגע שהרובד המנטאלי "עסוק" וטרוד ללא הפסקה גם הגוף מותש מאחר והמוח שלנו צורך רמות גבוהות של אנרגיה ולא בכדי אומרים שעבודה מנטאלית מתישה יותר מעבודה פיסית. גם כאן לפרחי באך עשוי להיות מענה: יש מגוון תמציות שנותנות מנוחה לרובד המנטלי ובכך משפרות תהליכי מחשבה, מיקוד, בהירות וזיכרון.

תמציות פרחי באך להפרעות שינה

מסאחד הדברים שחשוב לבדוק לפני שמתחילים "לקלף" פנימה ולטפל בתהליכים נפשיים עמוקים, היא איכות השינה של המטופל: האם נרדם בקלות, האם סובל מנדודי שינה, האם השינה רצופה, והאם בבוקר הוא מתעורר ערני וחיוני לקראת היום שלפניו. השינה הכרחית לקיום הפיזי ולבריאות הנפשית שלנו ומטפל בפרחי באך יבדוק את 'הצידה לדרך' (שינה ותזונה שהם הדלק של הגוף) לפני התחלת הטיפול. חוסר בשינה גורם למגוון עצום של בעיות פיזיות ורגשיות: ברובד המנטאלי – חוסר שינה גורם לקושי בריכוז, לשיבושים בזיכרון, לחשיבה מעורפלת ולבעיות קוגניטביות אחרות. ברובד רגשי מחסור השינה מקטין את הקיבולת שלנו להכיל סיטואציות יומיומיות מה שיתבטא לפעמים בהתפרצויות של כעס, עצבנות, רגישות גבוה, בכי ועוד. למעשה, מנעד אינסופי של רגשות לא מאוזנים יכולים להיות קשורים לעייפות ומחסור בשינה טובה. גם ברובד הפיזי כמובן היעדר שינה הוא כר מחיה אידאלי להתפתחות מכלול בעיות פיזיולוגיות, מכאובים ומחלות.

כשהנפש נוגעת בבשר:טיפול בתמציות פרחי באך למיגרנות

שיטת הטיפול בפרחי באך אינה מטפלת באופן ישיר בבעיות פיזיות ספציפיות, אך מאחר שהיא מבוססת על התובנה שמצבים פיזיים הם תולדה של מצבים רגשיים לא מאוזנים, הרי שבשיחה הטיפולית בשיטת פרחי באך תמיד נדבר על הרובד הרגשי ודרכו נטפל בגוף הפיזי. אין לי תמצית פרחים שמטפלת ישירות במיגרנה כרונית של מטופלת אך יש תמציות שיעזרו למטופלת להפחית את הלחץ בעבודה, את המחשבות על העבודה שאינן עוזבות אותה גם בסיום יום העבודה, את העומס בו היא נמצאת (כל אלו עשויים לגרוםלמיגרנה). הטיפול בפרחי באך יעלה בשיחה את מה שקורה לה במציאות היומיומית והתמציות יעזרו לה לאזן את עצמה. ברגע שהיא תהיה מאוזנת, רגועה, קשובה לגוף שלה, המיגרנות בעצם מטופלות באופן עקיף.

ומה לגבי בעיות של כאבי גב? תמציות פרחי באך לכאבי גב?

גם כאן הטיפול יהיה עקיף ויגיע דרך הרגש שהרי יש קשר הדוק בין כאבי גב ומתח נפשי ומצבי עקה. השיח הטיפולי יבחן מה המצב הרגשי שכרגע מאפיין את עולמו של המטופל. מטופל שסובל מהגב ומדווח שיש עליו עומסי אחריות, שהוא לא נח, שכל המשפחה והפרנסה תלויים על כתפיו יקבל בטיפול בפרחי באך מענה למצב הרגשי שהביא אותו לסבול גם מכאבי גב. ברגע שהעומס יופחת (למשל כשהוא ילמד להאציל סמכויות / לבקש עזרה / לנוח ) כך גם כאבי הגב יתפוגגו בהדרגה.

טיפול בתמציות פרחי באך: סיפורי הצלחה, פרחי באך להפרעת אכילה

היה לי מקרה של מטופלת שסבלה מהפרעות אכילה (בולימיה). בתהליך הטיפול עלו מכלול הקשיים הרגשיים מהם היא סבלה: דימוי גוף נמוך, שנאה עצמית, תחושת אפסיות (ערך עצמי נמוך), מה שגרם לה לפנות לאכילה לא מבוקרת וחסרת שליטה. הטיפול שילב שיחה ושימוש בתמציות הפרחים בהתאמה. המטופלת התחילה לקבל את גופה, תפיסת העצמי שלה השתנתה, היא התחילה 'לדבר החוצה את קשייה' במקום לפרוק אותם באכילה לא מבוקרת. דרך תהליך רגשי עמוק המשלב תמציות פרחי באך היא פתרה את בעיית הבולימיה.

מה לגביפרחי באך לנשים בהריון, פרחי באך לתינוקות- האם מותר?

למעשה, שיטת הטיפול בפרחי באך בטוחה לשימוש מגיל ינקות ועד זקנה. עם זאת חשוב לדעת על טיפולים אחרים לרבות טיפולים תרופתיים אחרים שבהם המטופל נמצא כדי שנועל לשלב את הטיפול בפרחי באך בהתאמה (טיפוסי פרחי באך). מטופלים שכבר נוטלים תרופות פסיכיאטריות יכולים לשלב את הטיפול בפרחי באך במקביל לטיפול התרופתי. לעולם לא אייעץ למטופל כזה להפסיק את טיפול תרופתי ללא המלצת הרופא המטפל! לקבלת מידע נוסף על שיטת פרחי באך ניתן לפנות לקרן חן בטלפון 050-2506206, או באימייל .
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • תן לאדם בריאות טובה ומטרה לרוץ אחריה - והוא לעולם לא יעצור להרהר בשאלה האם הוא מאושר או לא.

    ג'ורש ברנרד שו, מחזאי בריטי