תרופות סבתא

שיטת בואן לטיפול בכאבים ומתחים של הגוף

 "בואן" - Bowen היא תרפיית מגע הוליסטית, עדינה, מדוייקת ומינימליסטית, עם אפקט עומק משמעותי ולאורך זמן שגם מלמדת אותנו את העיקרון הדאוסטי ש"פחות- זה יותר". השיטה יעילה מאוד במצבי כאב ומתח של רקמות הגוף ולמגוון רחב של מצוקות פיסיות.

מנח הגוף ויציבתו משפיעים על תפקודו

איריס אבטבי מומחית ותיקה לטיפול בשיטת בואן מתרגשת ממנה ומן היעילות שלה כל פעם מחדש גם אחרי 10 שנים כמטפלת בתחום. אבטבי מסבירה כי הרציונל העומד מאחורי השיטה הוא ש"מבנה משפיע על תפקוד" ובמילים אחרות: מנח הגוף ויציבתו משפיעים על התפקוד הגופני והנפשי שלנו.

רקמת החיבור של הגוף כמפתח לבריאות

"העבודה בבואן" מסבירה אבטבי, "מכוונת לרקמת החיבור (הפאשיה) של הגוף. מדובר ברקמה דקיקה העוטפת את כל האיברים בגופנו, גידים, שרירים וכן איברים פנימיים. מתח ברקמה זו, היכול להיווצר כתוצאה מפציעות, טראומות (פיזיות ונפשיות), יובש (מחסור בנוזלים), ומנח לקוי של הגוף, גורם לרגישות וכאבים מקומיים ומקרינים.

לשחרר את רקמת החיבור באמצעות מגע עדין

אבטבי: המטרה בבואן היא לשחרר ולרכך את רקמת החיבור, וזה נעשה בעזרת מגע בצורת פריטה, במספר נקודות מפתח בגוף, שאני ממשילה אותן לשערים אל הגוף שהמפתח המתאים יפתח אותם. הגישה בבואן היא על "הצעה לגוף", להבדיל מכפיה המנסה לאלץ אותו "לשחרר" ולהרפות. יתר על כן, ככל שמצבו הגופני של האדם מורכב יותר, כואב יותר, כך הטיפול יהיה יותר מינימליסטי ויותר עדין. למה? כיון ש ככל שהאדם כואב יותר (כתוצאה מרקמה מתוחה/פצועה/מודלקת) הרי שכל תוספת של מגע מכאיב, או אינטנסיבי מדי תכביד עליו ותעכב את החלמתו.

שיטת בואן נותנת כבוד לגוף ולתבונתו הפנימית

אבטבי: התנועות בשיטת בואן נותנות רמז לגוף והוא ממשיך עם עבודת הריפוי לבדו. למעשה, לגוף יש יכולות שיקום נפלאות וכשפונים אליו בכבוד ובהתחשבות בקצב האישי שלו- הוא מסוגל לשקם את עצמו. בעיני זה נפלא.

איך נראה טיפול בשיטת בואן?

בחדר שקט, על מיטת טיפולים ובלבוש קל ואלסטי של המטופל/ת. הטיפול עצמו כולל סדרת פריטות בנקודות ספציפיות בגוף והפסקה בת 2-5 דקות בין כל סדרת פריטות. המטפל ממש יוצא מהחדר בהפסקות הללו ויש להן חשיבות גדולה לצורך מנוחה והתארגנות מחדש של הגוף ועל מנת שהמטפל לא יפריע בתהליך העדין והחשוב הזה. בסדרת הפריטות הבאה אני מתרגשת תמיד לגלות שהרקמות משוחררות יותר והאדם שקוע במנוחה ורגיעה עמוקה. שם למעשה חל הריפוי. חשוב לציין שככל שמצבו הבריאותי של האדם מורכב יותר, כך אעשה פחות! אני מאוד קשובה לדו שיח השקט המתנהל בין אצבעותי לבין גוף המטופל שמעביר לי מסרים ומנחה אותי כיצד להמשיך בטיפול.

כמה פגישות נדרשות בטיפולי בואן כדי לראות ריפוי?

כל מקרה לגופו. מספר הפגישות בבואן יכול לנוע בין 3-6 טיפולים כשביניהם חלה הפסקה של שבוע ולעיתים אף יותר על מנת לתת לגוף אפשרות להמשיך ולהתארגן בהתאם למסרים החדשים שקיבל. בנוסף ניתנות הנחיות להקפיד על שתית מים, על מנת שרקמות הגוף תהיינה רוויות מה שתורם להצלחת הטיפול.

האם ניתן לשלב את שיטת בואן עם טיפולי מגע אחרים?

מאוד מומלץ לא לשלב טיפולי מגע נוספים בתקופה שמקבלים טיפולי בואן. ההנחה ש'פחות הוא יותר' באה לידי ביטוי גם כאן: איננו רוצים לגרות את הרקמות יותר מדי ואנו מעוניינים לתת להן את קצב הריפוי שלהן. בתקופה שבין טיפול לטיפול הגוף ממשיך לעשות עבודה ולהתארגן מחדש: רקמת החיבור הופכת להיות אלסטית יותר וכך האיברים שאותם היא עוטפת יכולים לשבת בנינוחות ולתפקד טוב יותר.

מי פיתח את שיטת בואן? מהו מקורה של השיטה?

שיטת בואן פותחה ע"י תרפיסט אוסטרלי בשם תום אמברוז בואן. הוא נולד ב-1916 ונפטר בגיל 66. כך שהשיטה יחסית צעירה. תום היה אדם צנוע ופשוט והתחיל את הקריירה הטיפולית שלו כמעסה במועדון כדורגל של נערים.

הוא ניהל מועדון ספורט בגילונג שבאוסטרליה, אימן נערים ובעצמו היה ספורטאי נלהב. דרך עבודתו כמעסה הוא פיתח את הרגישות לתחושה שבידיו. הוא גילה סקרנות רבה והתלהבות לגבי עבודת גוף וגם גילה עניין רב באוסטיאופתיה. הוא נהג להיפגש עם חבורה של מטפלים לעבודה משותפת והחלפת דעות, ובמסגרת זו רכש את הידע האנטומי וההבנות שלו לגבי הפיזיולוגיה של הגוף. כשנשאל כיצד הוא יודע איך להפעיל את הגוף, הוא אמר שיש לו יכולת לזהות בתחושה את המוליכות העצבית בשרירים. מה שהוא כנראה באמת הרגיש זה יותר את ההתנגדות של העור (התנגדות להזזה). התנגדות גבוהה יותר של העור יכולה להיות תוצאה של פעילות-יתר במערכת העצבים הסימפתטית.

שיטת בואן החלה כטיפול להקלה על כאבי גב

תום אמברוז בואן מייסד השיטה עזר לאנשים עם כאבי גב והוא היה מסוגל לשחרר את כאבי הגב של חבריו בטיפול אחד. תחת עידודה של אישתו וחבריו הוא החל לטפל בקהל הרחב. הוא התייחס לעבודתו כאל "תרפיית רקמות רכות", התנסה ופיתח בהתמדה את עבודתו עד למותו.הוא הסכים להכשיר 6 מטפלים שלמדו אצלו בכל מיני שלבים במהלך עבודתו. אוזי ראנץ היה מראשוני תלמידיו וליווה אותו לאורך כל הדרך, מאוחר יותר הצטרפה אליו גם איליין, אשתו של אוזי, שתום עצמו טיפל בה והציל אותה מכאבי תופת מהם סבלה במשך שנים בעקבות תאונה שעברה בצעירותה. אוזי ואיליין שעבדו בצמוד לתום בואן וקיבלו את רשותו להמשיך את דרכו, יצרו לאחר מותו, משנה מסודרת ופתחו את האקדמיה האוסטרלית לשיטת בואן, במסגרתה הם מכשירים תלמידים ומורים ברחבי העולם. רוב התלמידים מגיעים מהעולם הטיפולי, ונדרשים גם לתעודה בקורס אנטומיה ופיזיולוגיה.

אלו מצוקות גופניות או מחלות מקבלות מענה בשיטת בואן?

אבטבי: אני מוצאת שבראש וראשונה החוזקות של השיטה הן בהקלה משמעותית מאוד על כאבים, והקלה במצבי מתח נפשי. השיטה עוזרת מאוד לכאבי גב, פריצות דיסק, בלט, שחיקת חוליות, כתף קפואה, טניס אלבו, צליפת שוט, אישיאס, דורבן, התכווצויות בשוקיים, דלקות מפרקים, פיברומיאלגיה , תסמונת התשישות הכרונית, כאבי ראש הנובעים מבעיות צוואריות, כאבים הנובעים ממפרק הלסת, טיניטוס (צלילת אזניים), והרשימה עוד ארוכה.

שיטת בואן לטיפול בפיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה היא מחלה התוקפת בעיקר נשים, ובאה לידי ביטוי בכאבים בגוף, בעייפות גדולה בדרגות חומרה שונות, ובעוד שלל תסמינים המשתנה מאדם לאדם. אחד הדברים שצריכים להזהר בו עם פיברומיאלגיה, הוא לא להציף את הגוף הטיפולים, כיוון שחולי פיברומיאלגיה מגיבים ממילא ביתר רגישות. מסיבה זו להרבה חולי פיברומיאלגיה יש קושי ממשי לקבל טיפולי מגע המשתמשים בלחץ חזק ומכאיב ומגע מניפולטיבי. שיטת בואן היא שיטה שבאופן מובהק מתאימה לחולי פיברומיאלגיה בדיוק בגלל העדינות והמינימאליזם שלה. היתה לי מטופלת שסבלה שנים מהמחלה, ולאחר סדרת טיפולים חלה הטבה משמעותית ברמת הכאבים והעייפות הכרונית שהיא חוותה. חשוב לדעת שבפיברומיאלגיה יש תקופות של התלקחות ויש תקופות של רגיעה שיכולים להמשך זמן ארוך מאוד. טיפול בואן יכול לקדם את הרגיעה הזאת ולעזור לחולה בפיברומיאלגיה להחזיק מעמד לאורך זמן (שנים).

טיפול בואן לפריצת דיסק, כאבי גב תחתון ואישיאס

מטופל כבן 50 אשר סבל משתי פריצות דיסק פעילות, עם כאבים מאוד חזקים והגבלה בתנועה ניסה טיפולים בשיטת בואן העדינה. כבר אחרי שני מפגשים (!) חלה הטבה גדולה במצבו, ואחרי סיום כל סדרת המפגשים הוא שוחרר מהכאבים. מטופל צעיר אחר שעבר שירות קרבי עם אימונים מפרכים שהשאירו את אותותיהם, הגיע אלי כשגופו מוטה לצד אחד וכשהוא מתקשה ליישר את גבו ולשבת. הוא חווה כאב מקרין חזק לרגל עם תחושת הרדמות. הוא נטל כדורים נוגדי כאבים חזקים, קיבל זריקות והתרוצץ בין רופאים. לאחר שני טיפולים(!) על רקמת הפאשיה (רקמת החיבור של הגוף) עוצמת הכאבים ירדה באופן משמעותי ביותר והוא הצליח לעמוד זקוף. בתום סדרת הטיפולים הוא כבר הרגיש נהדר פיזית ונפשית.

טיפולי בואן לדיכאון

מטופלת שסבלה מדיכאון, אי שקט בגוף, כאבי ראש, בכי תכוף, טופלה בכדורים נוגדי דיכאון שטרם הראו את השפעתם. לאחר שמונה מפגשים של טיפולי בואן היא גילתה שמצבה הלך והשתפר ואת סדרת הטיפולים היא סיימה כשהיא רגועה נפשית, עם הרגשת חיות ואנרגיה. גם בהיבט הנפשי הגוף יותר לרפא את עצמו. כשמאותתים לו ברמיזה (דרך סדרת הפריטות של שיטת בואן) מתניעים למעשה תהליך ריפוי שהגוף יודע לעשות בעצמו ובאופן טבעי, ללא תלות ברופאים או תרופות.

למה את כל כך מתחברת לשיטת בואן?

הגעתי לשיטה בעקבות ראיון טלוויזיוני שנערך בשעתו עם המורה שלי - ארנינה קשתן (מורה מוסמכת מטעם האקדמיה האוסטרלית לבואן) ומיד הרגשתי חיבור עז לסיפור שלה על בואן. אינטואיטיבית הרגשתי ש'הגעתי הביתה' ואחרי טיפול אחד שעברתי בבואן כבר ידעתי ש'הגעתי הביתה'. בהמשך אני ובעלי הלכנו אל ארנינה יחד לסדרת טיפולים בשל כאבי גב וההצלחה היתה כה מרשימה כך שתוך כדי הטיפולים כבר הצטרפתי לכיתת לימודים חדשה שהיא פתחה, ולמדתי את כל השלבים עד להסמכה מטעם האקדמיה. אני אוהבת מאוד את השיטה גם כמטפלת וגם כמטופלת, היא תמיד מצליחה להרים אותי על הרגליים.

על הפילוסופיה הרחבה יותר של שיטת בואן

אבטבי: יש הרבה מה ללמוד מבואן גם כתפיסת חיים: אנחנו תמיד רוצים יותר, יותר חזק, יותר כסף, יותר כוח, יותר רהיטים, יותר בגדים, והנה באה לה שיטה עדינה וצנועה שמראה לנו ההיפך, שדוקא הפחות זה ה'יותר'. כמו בחיים, אם נדבר קצר וברור יקשיבו ויבינו אותנו, אם נהיה ברורים ומדוייקים בעשייה שלנו נוכל להשיג יותר וללא מאמץ. באותו אופן ממש גם הגוף מתנהג: כשמדברים אליו בשקט, ברוך ובהתחשבות, הוא פנוי להקשבה ולריפוי מלא!

תוכלו ליצור קשר עם איריס בטלפון 054.4941993
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • "ששת הרופאים הטובים בעולם הם שמש , מים , אויר, שינה, התעמלות ותזונה. הם גם לא יגבו ממך אף פרוטה."

    ויין פילדס