תרופות סבתא

מהי שיטת הקרניוסקרל וכיצד היא מטפלת במכאובי גוף שונים?

תרפיית קרניוסקרל מאד נפוצה ומקובלת כשיטת טיפול באירופה במיוחד במדינות כמו  אנגליה, צרפת, גרמניה, אם כי היא פחות נפוצה בארה"ב. אנו הישראלים נוטים לחקות את האמריקנים ולכן ייתכן ומסיבה זו  פחות יודעים בארץ על שיטת הקרניוסקרל ופחות מטפלים בה יחסית לשיטות טיפול אחרות כמו רפלקסולוגיה ודיקור.

"בפועל, שיטה זו מאד אפקטיבית למגוון רחב של מצוקות גוף כמו כאבי ברכיים, כאבי גב, כאבי ראש ועוד" אומרת אן פיזנטה מומחית לתרפיית קרניוסקרל, והיא מוסיפה:

ציר הגולגות עמוד השדרה הוא המפתח לבריאות אופטימלית

"טיפול קרניו-סקרל עובד על מערכת פיזיולוגית המורכבת מהמוח, עמוד השדרה ומערכת העצבים בגוף. המערכת הקרניוסקרלית כוללת בנוסף גם את עצמות הגולגולת, הסקרום (עצם העצה), קרומי המוח (הדורה-מאטר) וכן את נוזלי המוח והשדרה. הרעיון המרכזי של השיטה היא שציר הגולגולת/עמוד שידרה המתפקד בעובר כציר מארגן, ממשיך בכל מהלך החיים למלא תפקיד דומה של שמירה על בריאות אופטימלית. שינויים וסטיות לאורך ציר זה או תפקוד לקוי שלו מתבטאים כבעיות רפואיות: הן בציר עצמו (בעיות גב, בעיות נוירולוגיות) או בכל איבר אחר בגוף.

המערכת הקרניוסקרלית מארגנת את הגוף כולו

על מנת לשפר את חווית הwell-being , ההרגשה הטובה, והבריאות שלנו, יש לשמור על המערכת הקרניוסקרלית ולטפל בה . בגלל תפקידה המרכזי של מערכת הקרניוסקרל כמארגן הגוף, טיפול קרניוסקרל גם יעיל מאוד כטיפול תומך ומזרז תהליכי החלמה במקרים של פציעות או ניתוחים.

כיצד נראה טיפול בקרניו-סקרל?

הטיפול מתרחש על מיטת טיפולים בלבוש מלא וכולל נגיעה קלה בגוף המטופל ובראשו. הטיפול משרה הרפייה עמוקה ובד"כ ישנה הקלה על כאבים בזמן הטיפול כאשר הקלה זו נשמרת גם לפרק זמן מסוים לאחר הטיפול. טיפול בודד נמשך בין שעה לשעה וחצי ואם המטופל מגיע עם בעייה רפואית שצצה אצלו לאחרונה (ללא היסטוריה רפואית ארוכה), ניתן להגיע לריפויתוך 3-5 טיפולים.

כיצד משפיעה תרפיית קרניוסקרל על מחלות כרוניות?

לבעיות כרוניות שקיימות מספר חודשים או שנים תידרש סידרת טיפולים ממושכת יותר, בתדירות של טיפול אחד לשבוע או טיפול אחד מדי שבועיים.

מה מקור שיטת הקרניוסקרל?

שיטת הטיפול הזו פותחה ע"י דר סאתרלנד, אוסטיאופת אמריקאי, בתחילת המאה שעברה.ע"פ עקרון האוסטיאופתי, גם בקרניוסקרל מייחסים חשיבות גדולה לקשר נסיבתי בין מבנה הגוף (צורה מיקום ומנח של עצמות/גידים) לבין תיפקודו.סאתרלנד עבד על פיתוח והעמקה של השיטה במהלך כל חייו ולכן קיימות היום גישות שונות של קרניוסקרל, המשקפות שלבים שונים של התפתחות השיטה ע"י סאתרלנד. הזרם ה"ביודינמי" בשיטת הקרניוסקרל פותח בשלב מאוחר יותר והוא אוצר את כל התובנות שסאתרלנד גילה במהלך השנים.

קרניו-סקרל יעיל לטיפול בכאבי ברכיים

ברכיים הם מפרקים מורכבים מאוד הנושאים על עצמם עומס מאוד גדול (כל הגוף). בשל כך תופעות של שחיקה בברכיים מאד נפוצה. מבחינה הוליסטית, ברכיים גם מושפעות מפחדים שלנו ומהתלבטויות קיומיות. טיפול קרניוסקרל פועל לשחרור העומס מהברכיים, הוא מאט את השחיקה בסחוס ומחזיר להן תפקוד משופר. ברכיים גם לרוב נפגעות מתאונות (רצועות קרועות וכו') או פציעות ספורט. במקרה שכזה, קרניוסקרל יתגלה כטיפול מאוד אפקטיבי המשקם ומזרז את ריפוי הפציעות.

קרניו-סקרל לכאבי גב

הגיעה אלי בחורה צעירה שסבלה מכאבי גב שהקשו עליה ללכת במשך קרוב לשנה, למרות שהיא עברה טיפולי פיזיותרפיה והשתמשה במשככי כאבים. לאחר 3 טיפוליקרניוסקרל בלבד- כל כאביה נעלמו. כיון שקרניוסקרל עובד ישירות על עמוד השדרה, הוא נחשב לטיפול מועדף כנגד כאבי גב. הטיפול מתיייחס לעמוד השידרה כולו ולכן הוא מביא לתפקוד מאוזן של הגב, תוך הקלה על עומס מקומי, שחרור איזורים לחוצים, והקלה משמעותית עד הסרת הכאבים. במקרה של כאב חריף ייתכן ויהיה צורך בטיפולים בתדירות של 2-3 בשבוע כדי להגיע להקלה משמעותית בכאב. עבור בעיות גב כרוניות עם כאב מוחלש יחסית- יספיק טיפול של פעם בשבוע אך עדיין תידרש התמדה בטיפולים כדי להגיע לשיפור אמיתי בר קיימא בבריאות הגב.

קרניו-סקרל כטיפול בכאבי ראש

כאבי ראש ובכלל זה מיגרנות מושפעים מתת-תיפקוד של המערכת הקרניוסקרלית (עצמות הגולגולת, קרומי המוח, והמוח עצמו). לרוב, מספר קטן של טיפולים מאפשרים חזרה של המערכת לתפקוד מלא, תוך שחרור איזורים לחוצים בין עצמות הגולגולת. מניסיוני, קרניוסקרל היא שיטה נהדרת לטיפול בכאבי ראש ללא תרופות אם כי מהירות הריפוי תהיה ביחס הפוך למשך קיום הבעיה: מי שסבל עשרות שנים ממיגרנה יצטרך בד"כ להתמיד בטיפולים לאורך זמן כדי להגיע לפתרון מושלם ולהסיר את כאבי הראש לחלוטין.

לאלו עוד בעיות רפואיות מתאימה שיטת הקרניוסקרל ?

קרניוסקרל עובד גם מערכת העצבים ובעיקר על תפקודה, ולכן עשוי לעזור לטפל בבעיות של מערכת העצבים לרבות אפילפסיה, הפרעות שינה, דיכאון או בעיות קשב וריכוז. באמצכות קרניוסקרל ניתן גם להאט התפתחות של מחלות ניווניות של מערכת העצבים כגון פרקינסון או טרשת נפוצה.

קרניוסקרל לתינוקות ולבעיות נשים

מערכת העצבים קשורה קשר הדוק עם המערכת ההורמונלית ולכן איזון שלה דרך טיפולי קרניוסקרל משפר בעיות אנדוקרינולוגיות כמו בעיות נשים למיניהן, פוריות, סוכרת ועוד. בנוסף לקרניוסקרל יש מקום מועדף לטיפול בתינוקות מיומם הראשון: הטיפול עדין מאוד, לא פולשני ועוזר לתינוק להתאושש מתהליך הלידה. הוא גם מומלץ מאד לבעיות יניקה, קוליק, טורטיקוליס (צוואר שנוטה לצד אצל תינוקות), היפראקטיביות, טונוס שרירים נמוך או גבוה, בכי בלתי מוסבר ועוד. לנשים אחרי לידה קרניוסקרל מזרז חזרה לתיפקוד ולשגרה: הוא משפר את ייצור חלב, ומאד מומלץ במקרה של דיכאון אחרי לידה.

קרניוסקרל: טיפול שמשלב עדינות ועוצמה

פיזנטה מתלהבת מאד מהאימפקט הריפויי של שיטת הקרניוסקרל. "במהלך שנים רבות התנסתי בטיפולים שונים וגם למדתי שיטות הילינג מגוונות. כשנתקלתי בשיטת הקרניוסקרל מאוד אהבתי גם את הגישה הטיפולית וגם את החוויה כמטופלת. היה לי ברור שזו השיטה שאני רוצה ללמוד ולטפל בה. ככל שלמדתי יותר וטיפלתי ביותר אנשים – בירכתי על הבחירה שלי. יש בקרניוסקרל שילוב מנצח של עדינות ועוצמה, השינויים לפעמים מאוד מהירים ויחד עם זאת בלתי מורגשים לכאורה. עבורי זה תמיד מעניין להפגיש אדם חדש עם השיטה". אן פיזנטה, טלפון 02-5619011
אולי יעניין אותך גם