תרופות סבתא

יעילות שיטת פלדנקרייז על בעיות בריאות

שיטת פלדנקרייז  היא שיטת לימוד שבאמצעותה האדם לומד על עצמו דרך התנועה. בציבור היא מוכרת בשל האפקטיביות שלה לטפל בכאבי גב, כתף קפואה ושאר בעיות שלד שריר ואולם מדובר בתורה הוליסטית שבכוחה לסייע למגוון רחב של מצוקות גופניות כמו אוסטאופורוזיס, חרדה, פרקינסון וטרשת נפוצה.

פלדנקרייז: למידה אקטיבית במקום קבלת טיפול פסיבי

מיכל סולומון, מומחית לשיטת פלדנקרייז מסבירה כי המפגשים בין המורה לתלמיד (בין אם מדובר בקבוצה בין אם מדובר במפגש אישי) נקראים שיעור ולא טיפול. "בשבילי" שוטחת סולומון את משנתה, "השיעור הוא שער" כל שיעור הוא אפשרות להתנסות וללמידה חדשה גם על עצמי כתלמידה ויש בו אפשרות לגילוי של תנועה חדשה ותחושות חדשות".

שיטת פלנדקרייז מנסה לשחזר ולהזכיר לנו איך זזנו כשהיינו תינוקות רכים

סולומון: דרך הלימוד בשיטת פלדנקרייז מנסה לחקות את האופנים שבהם למדנו בינקותנו. ואיך עשינו את זה אז? דרך ניסוי של אפשרויות תנועה חדשות כשהלימוד נעשה מתוך הנאה וסקרנות. משמעות נוספת למילה 'שיעור' בעברית היא - 'מידה': ואכן בשיעורי פלדנקרייז הלמידה נעשית ברכות ותוך הקשבה לנשימה שכן בדרך כלל במאמץ אנחנו עוצרים את הנשימה.

איך פועלת שיטת פלדנקרייז על המנגנונים הפיזיולוגיים בגוף?

השיטה עובדת דרך שתי מערכות מרכזיות בגוף: השלד ומערכת העצבים המרכזית. במהלך השיעורים אנחנו לומדים להקשיב ללא שפיטה לאופן בו הגוף מתנועע. הקשבה נקיה זו מאפשרת את הרחבת של המודעות שלנו גם למגבלותינו וגם לאפשרויות הפתוחות שטמונות בתנועה ובעצם: הרחבת המודעות שלנו לעצמנו בכלל. פתיחת האפשרויות זו שופכת אור על ההרגלים האוטומטיים בתנועה שהתקבעו אצלנו ומאפשרת לבחון התנהגות אחרת ודפוסי תנועה שונים. המודעות והתנועה החדשה מאפשרים יצירת "שבילים חדשים במח" (משה פלדנקרייז מייסד השיטה תמיד טען שהמח שלנו גמיש) וכך נוצרת למידה וצמיחה ושינוי.

כיצד נראה טיפול (שיעור אחד על אחד) בפלדנקרייז?

בשיעור האישי (FI) המורה מכוון ומניע את הגוף של התלמיד/ה ע"י מגע עדין מאוד, במטרה לארגן את היחס בין האברים השונים בגוף באופן יותר יעיל וזורם. הרבה פעמים אני מתחילה עם הרחבה של התנועה בבית החזה דבר שמאפשר נשימה יותר מלאה שמשפיעה על שאר התפקודים של הגוף. כשהאדם חופשי ממחלה כרונית או מכאב אקוטי מדובר ב10 עד 20 שיעורים בממוצע שבמסגרתם ניתן לפתור בעיות של כאבי גב ופרקים, בעיות נוירולוגיות, בעיות של עקמת, בעיות התפתחות של תינוקות ועוד.

שיטת פלדנקרייז לטיפול בכאבי גב

כאבי גב נגרמים לרוב מתנועה לא נכונה לאורך זמן. במשך השנים רוב האנשים מצמצמים את מרחב התנועה שלהם ובעצם "משתמשים" ברפרטואר מאוד מצומצם של עצמם. כך למעשה נגרם עומס ונוצרת שחיקה במספר קטן של חוליות. על ידי לימוד של תנועות חדשות ובעיקר הקשרים חדשים בתנועה של אברים שונים בגוף כמו למשל הקשר בין האגן והראש (עמוד השדרה הרי מחבר בניהם) ניתן "לרכוש" סט של תנועות חדשות אשר "מפזרות את העומס" מאותן חוליות שחוקות וכואבות ומשתמשות בשאר חלקי הגוף בתבונה כדי להשיג את אותה תנועה פונקציונלית שהאדם צריך לעשות.

פלדנקרייז כטיפול טבעי לפרקינסון

משה פלדנקרייז נהג להגיד: "כשאתה מודע למה שאתה עושה, אתה יכול לעשות את מה שאתה רוצה" כלומר כשאתה מודע לרעידות שקשורות למחלת הפרקינסון (או לנוקשות השרירים במחלה) ישנה אפשרות לנסות לשלוט ברעידות. חולי פרקינסון שמתרגלים פלדנקרייז יחושו הקלה משמעותית בנוקשות של הגוף וכיון שמדובר במחלה המתבטאת בליקויי תנועה – אין ספק ששיטת פלדנקרייז מסייעת לחולים אלו לזוז יותר באלגנטיות, יותר בקלות – כשהכל נעשה ברכות ותוך הקשבה לגוף ולמגבלותיו.

פלדנקרייז כטיפול טבעי בטרשת נפוצה

אחת מתופעות הלוואי של מחלת הטרשת הנפוצה היא נוקשות של הגוף ואיבוד שיווי משקל,.בשיעורי פלדנקרייז (גם אישיים וגם קבוצתיים) נרכשים הרגלי תנועה חדשים המאפשרים יותר גמישות ויציבות וכך למעשה ישנה הקלה משמעותית לסובלים מטרשת נפוצה. באחד המקרים, תלמידה שלי חולת טרשת נפוצה שעבדה כרוקחת ונאלצה לעמוד שעות ארוכות במסגרת עבודתה גילתה כי השיעורים ם עזרו לה לשנות את יציבתה ולהקל עליה במשך שעות העמידה הארוכות, ואפילו להצליח לטפס על סולם - דבר שנמנע ממנה עקב מחלתה קודם לכן.

למה השיטה מתאימה לבריחת סידן ולסובלים מאוסטאופורוזיס?

בגלל שהשיטה עובדת על מערכת השלד. במהלך תרגול שעורי פלדנקרייז נוצר ארגון מחדש של תנועת הכוח בתוך הגוף ומערכת השלד מופעלת בצורה יעילה יותר. רותי אלון (אחת ממשיכות דרכו של משה פלדנקרייז) חקרה ופיתחה סידרה של תרגילים מיוחדים שמעודדים בניית עצם ומחזקים את צפיפותה על בסיס השיטה.

שיטת פלדנקרייז מתאימה גם לסובלים מחרדה, פריצת דיסק ועוד

שיעורי פלדנקרייז מתאימים לקשת רחבה של בעיות כמו חרדה, מתח נפשי, לסת נעולה, בעיות ביציבה, בעיות ברכיים ופרקים, חוליי משרד קרי עבודה עם מחשב. כמו כן מדובר בשיטה משלךימה מעולה לספורטאים או רקדנים שרוצים לשפר את איכות התנועה שלהם כדי להגיע לתוצאות כמו קלילות מהירות וכח. השיטה מתאימה מאד גם לסובלים מפריצת דיסק. היתה לי תלמידה שהגיעה אלי במצב של פריצת דיסק חמורה וכבר נקבע לה תאריך לניתוח בגב. כבר לאחר מספר שיעורים מועט היא חשה הקלה משמעותית בכאבים ושיפור בתפקוד היומיומי, התלמידה ביטלה את הניתוח ולאחר סדרה של שיעורים חזרה לתפקוד מלא ואף חזרה לתחביביה כמו טיולים וריקודי עם. אני מכירה הרבה אנשים שבעקבות פלדנקרייז ם החיוך חזר אל פניהם: המבט בעיניהם השתנה והם חזרו לחוות קלילות שמחה וצחוק כשהם פשוט הצליחו להתגלגל מצד לצד. הצלחות כאלו גורמות לאנשים לחוות תחושת בריאות פשוטה וטובה מחדש.

למה מלכתחילה שיטת פלדנקרייז שבתה את ליבך?

לראשונה פגשתי את השיטה כשהייתי בת 13. באותן שנים כמו ילדה טובה מהכרמל בחיפה למדתי בלט קלאסי, המורה המיתולוגית ליאורה בינג-היידיקר, הייתה מידי פעם מעבירה לנו שיעורי פלדנקרייז שהיו הקלה משמעותית במסכת האימונים הנוקשים והמפרכים של הבלט. לאחר שהתבגרתי מעט ומרדתי (גם בה) התחלתי ללכת לשיעורים קבוצתיים בשיטה ( אני וחבורת הזקנים היקים של מרכז הכרמל של תחילת שנות ה80). האווירה בחדר והשקט שבו נוהל השיעור פשוט חוללו אצלי שקט פנימי בתוך נפש צעירה וסוערת. מצאתי את עצמי מחכה לשיעור ביום ד' בשעה 4 אחה"צ כל השבוע בכיליון עיניים! למידע נוסף: מיכל סלומון 0546678485
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • תזונה היא נשק. אם אתה שולט על איכות המזון שאתה נותן לאנשים - אתה שולט בכל האוכלוסיה

    הנרי קיסינג'ר

    (התייחסות לפוליטיקה שכרוכה במזון המערבי המתועש שמוכתב לנו בהשראת הקשר בין יצרני המזון והשלטון)