תרופות סבתא

סודות מקצועיים של ידעתם על ועדה רפואית בביטוח לאומי

ישנם המון סודות קטנים שמבוטחי הביטוח הלאומי לא יודעים ונדפקים בכל הנוגע לוועדות רפואיות.  ברור לגמרי שרופאי  הוועדות לא נמנים על אלו שידם קלה על ההדק (כי אלו שמקלים ומשחררים אחוזי נכות  לא יעבדו שם!). יש הטיה לרעת הפונים. סודות קטנים שכדאי לכם לדעת לפני שניגשים לועדה רפואית בביטוח לאומי

אם אתם תובעים אחוזי נכות על סוכרת

לפני כשנה ביטוח לאומי נתן הנחיה לרופאים שסכרת מזכה את המובטח ב-65% נכות רק אם איבר המטרה שנפגע קיבל 30% נכות. בית הדין ביטל את ההנחיה האחרונה הזו אבל עדיין נותרו אנשים שנפלו בין הכיסאות ולאלו כדאי ללכת לדיון מחודש בביטוח לאומי ולבקש דיון מחודש בפגיעתם.

תאונת עבודה פגיעה באיברים סימטריים

אם אדם נפגע בשני איברים סימטריים. למשל תחילה למשל במרפק ימין ואח"כ במרפק שמאל, יש תקנה שאומרת כי אם נפגעת באיבר סימטרי יש לחבר נכויות ולא לשקלל אותן. חיבור אחוזים טוב יותר לך המבוטח. כך למשל, קיבלת 20% על ברך אחת ו-20% על השניה החיבור יהיה 40%, השיקלול יהיה 36% (20% ממה שנותר מתוך ה-80% שהם 16. כלומר 20 פלוס 16 שווה 36%).

על פי החוק אם הפגיעה באיבר הסימטרי חלה באותו זמן הרי שאחוזי הנכות ישוקללו . אם הפגיעה קרתה בהפרשי זמן יש לערוך חיבור של אחוזי הנכות. לעיתים ביטוח לאומי מנסה במקרה האחרון להתנער ולעשות שיקלול ולא חיבור. כדאי לדעת שמהלך כזה מצידו עובד לרעתכם והוא נגד החוק.

נכות מעבודה או קיצבת זיקנה

קצבת זקנה לאחר הפרישה מגיעה היום לכ-1,800 שקל. אם מדובר אדם שנפגע בעבודה והוא מקבל קיצבה חודשית שהיא נמוכה מן הסכום הזה שווה לו עם היציאה לפנסיה לערוך היוון של הקיצבה לשלוש שנים ולעבור לקצבת זקנה כיוון שאין בביטוח הלאומי כפל קצבאות.

להכיר את הלכת מרגוליס ואת הלכת נחמיאס

אם היתה לאדם כלשהו בעית גב הוא קיבל טיפול שמרני כמו כדורים משככי כאבים מהרופא בקופ"ח והוא חזר לתפקד באופן מלא. לאחר שנה שנתיים יש לו פגיעה בעבודה ואז הוא ניגש לביטוח לאומי. המוסד לביטוח לאומי יוציא את כל המסמכים הקודמים. ייראה שהיו בעיות גב לכאורה ואז ינסה להוריד אחוזים עקב המצב הקודם. למשל, הוא יבוא ויאמר אמנם מגיע לך 20% אבל אני מוריד לך 10% על חשבון הבעיה הקודמת. כאן כדאי להכיר את הלכת מרגוליס שאומרת באלו תנאים ניתן לנכות. ההלכה קובעת כי אם ערב הפגיעה ביטוח לאומי היה קובע לי אחוזי נכות, רק אז מותר לנכות את האחוזים מהפגיעה הקודמת ואם לא- אסור על ביטוח לאומי לנכותם. כמובן, שביטוח לאומי מנצל את התמימים שהולכים עם הנושא לבד ולא מודעים לחוק. הרופאים רשומים כרופאים של ועדות במשרד הרווחה אבל בעצם הם מוזמנים על ידי הביטוח הלאומי ובאופן טבעי קיים החשש שהם ירצו לרצות את המוסד.

הלכת נחמיאס -ביטוח לאומי ועדה רפואית

על פי הלכת נחמיאס ביטוח לאומי חייב להתייחס לכל התלונות שמועלות בפניו גם אם הם לא הוכרו על ידי פקיד התביעות. קחו לדוגמא שרברב שבמשך שנים כל מה שעשה פתח וסגר ברזים. עקב פעולות ונשנות הוא סבל מכאבים בכתפיים, בשורש כף היד ובמרפקים. ביטוח לאומי הכיר רק במרפקים ורק בבסיס אגודל יד שמאל. בוועדה הרפואית טען מייצגו כי יש לו בעיות נוספות כמו למשל תסמונת התעלה הקרפלית, נמנום בידיים, בעיות בשורשי הידיים אבל באותה וועדה לא התייחסו לנושא הזה בסיכומים. השרברב נשלח לוועדת ערר ושם הרופא אמר שהוא מתייחס רק למה שהוכר על ידי פקיד התביעות של ביטוח לאומי. במקרה כזה כדאי להכתיב לפרוטוקול כי קיימת הלכת נחמיאס וכי עליו להתייחס ולבדוק כל מה שהמבוטח מעלה מעבר למה שרשום באופן רשמי במסמכי פקיד התביעות. אנשים שלא מכירים את הנושא הזה של הלכת נחמיאס אוכלים אותה ביום יום ולא שומרים על זכויותיהם. הרופא לא בהכרח מכיר את ההלכה הזו ויש להסב את תשומת ליבו לכך כדי לנצח בתביעות מסוג כזה בעתיד.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • להציב את כח הרצון של אדם חולה נגד מחלתו היא האמנות העליונה של הרפואה

    הנרי וורד ביצ'ר