תרופות סבתא

באלו מקרים מוגדר התקף לב כנכות עבודה?

כמה פעמים אמרתם לעצמכם שהמתח בעבודה עושה לכם 'התקף לב', והקטטות היומיומיות עם קולגות או ממונים פוגעות בבריאותכם? עכשיו מסתבר שלאמירה הזו יש בסיס מחקרי, לא רק על רקע של עומסי עבודה או הספקים בלתי אפשריים אלא גם על רקע של מתח נפשי, תסכול, או בוס לא הוגן.

הקשר בין מחלות לב למקום עבודה

מחקר פיני חדש שנערך לאורך תקופה של חמש שנים, מגלה שעובדים שחשים כי מקומות העבודה שלהם נוהגים בהם בחוסר הגינות, נוטים לסבול ממחלות לב ולחץ דם ב-30% יותר ביחס לקבוצת הביקורת.

נפגעים שעברו אירוע של אוטם שריר הלב (התקף לב) בעקבות אירוע מלחיץ או מתח מיוחד בעבודתם, מוצאים את תביעתם נדחית לעיתים קרובות על ידי המוסד לביטוח לאומי. האם ממצאי המחקר האלה סוללים דרך נוחה יותר לתביעות מצד עובדים שעברו התקף לב אותו הם מייחסים לאוירה קשה במקום עבודתם?

פרופ' צבי ורד, מנהל המערך הקרדיולוגי באסף הרופא והנשיא היוצא של איגוד הקרדיולוגים בישראל, מסביר שמדובר בנושא שנוי במחלוקת.

כשמדובר במצבי דחק פתאומיים בעבודה שבעקבותיהם אירע התקף לב", מסביר ורד, "אין ויכוח. אם העובד מצליח להראות שהאירוע (התקף הלב) התרחש זמן קצר אחרי אירוע פיזי או נפשי אקוטי בעבודה, למשל התרגזות קיצונית, על פי רוב תביעתו תתקבל. השאלה השנויה במחלוקת היא לגבי מתח כרוני מתמשך והשלכתו על תוצאות התביעה".

דום לב, אוטם שריר לב מעבודה: האם העובדים מודעים לזכויותיהם בהקשר הזה?

ורד: "בפועל, יש לא מעט תביעות בביטוח הלאומי ובמשרד הביטחון, שגם שם אני יושב בוועדות. בדרך כלל תביעות שמנסות להוכיח קשר בין מתח מצטבר כרוני בעבודה ובין אוטם שריר הלב נדחות, כיוון שבמקרה כזה קשה מאוד לכמת ולמדוד את ההשלכה, בפרט כאשר לאותם עובדים יש גורמי סיכון סטנדרטיים למחלות לב כמו למשל עישון, תורשה, תזונה או לחץ דם.

"גם הספרות הרפואית חלוקה בנושא זה. קחי למשל את פינלנד בה התקיים המחקר. פינלנד היא מדינה עם שכיחות מאוד גבוהה של מחלות לב (הרבה יותר גבוהה יחסית לישראל), כאשר מאוד קשה לטעון לגביה כי היא מקנה לתושביה אווירה של מתח כרוני. אנשים שם לא מתפוצצים באוטובוסים וברחובות. העובדה הזו למשל תומכת בעמדה השוללת את ההכרה בתביעה של עובדים לזכויות בגין אירועי לב, על רקע של מתח כרוני מצטבר בעבודה.

נכות מעבודה במקרים של מחלת לב: כמה כסף מגיע לכם?

"המשמעות הכספית של הכרה באוטם שריר הלב כנכות מעבודה היא גדולה. הגורמים המשמעותיים לגובה הפיצוי הם אחוזי הנכות שייקבעו לבסוף בוועדה הרפואית ושכרו של המבוטח. בפועל, הכרה באירוע כנכות עבודה מעבר לסף אחוזי נכות מסוים, משמעותה קצבה של אלפי שקלים לחודש לכל החיים, כאשר אותו מבוטח יכול גם להמשיך לעבוד בלא שתיפגע קצבתו".

עו"ד אריק רז, מומחה לוועדות רפואיות בביטוח הלאומי ובמשרד הביטחון, מסביר כי אירוע של אוטם שריר הלב אינו חייב בהכרח להתרחש בזמן העבודה ובמקום העבודה על מנת שיוכר כתאונת עבודה.

האם מיקום האירוע משפיע על זכותכם לנכות מעבודה?

"העובדה שהתקף הלב התרחש מחוץ למקום העבודה", אומר רז, "אין בה כדי לשלול את האפשרות שהאירוע יוכר כתאונת עבודה. הבעיה היא שנפגעים רבים שלקו באוטם שריר הלב אינם ערים לנושא הזה, וסבורים בטעות שמיקום האירוע בעבודה או מחוצה לה הוא הקובע את הזכאות לנכות עבודה".

הכרה באוטם שריר הלב כבתאונת עבודה, מצריכה אירוע חריג, יחיד או מתמשך

" בפועל, קיים קושי להוכיח ולקשור אחד לאחד את גורם המתח בעבודה עם האירוע. מה יקבע את גורל התביעה?

רז: "אחת הטעויות הנפוצות היא של מבוטחים שמנסים להוכיח למוסד לביטוח לאומי כי מקורו של אוטם שריר הלב נעוץ בקיומו של מתח מתמשך במקום העבודה, או באופי העבודה שיוצר מתחים. הכרה באוטם שריר הלב כבתאונת עבודה, מצריכה אירוע חריג, יחיד או מתמשך, שבגינו אירע אוטם שריר הלב. מעבר למבחן האירוע החריג בעבודה - המוסד לביטוח לאומי בוחן בין השאר את התיק הרפואי ובודק אירועים דומים בעבר, תורשה, עישון סיגריות, לחץ דם וכו'. בהתאם לכל השקלולים ייקבע 'גורלה' של התביעה".

אטופ שריר הלב כנכות עבודה: מהו "אירוע חריג"?

רז: "היה לי מקרה של איש תחזוקה שעבד במקום עבודה מסודר וגדול במשך כ-20 שנים. יום אחד הטיל עליו הממונה פרויקט בסדר גודל רחב הרבה יותר יחסית לפרויקטים מן העבר ובנוסף נרמז לו שהצלחת הפרויקט תשפיע על עתידו במקום העבודה. באותו יום ממש, בשעות הערב המאוחרות, חש אותו עובד בליבו בביתו, הובהל לבית החולים ואובחן כסובל מאוטם שריר הלב. הטלת הפרויקט ההוא, באותו הקשר ועם אותן רמיזות, היא דוגמה לאירוע חריג בעבודה שהשפיע על הכרה בו כנכה עבודה. אילו אותו עובד היה נתון למתח מתמשך במקום עבודתו עם פרויקטים באותו סדר גודל לאורך כל השנים - אזי האירוע שתואר לא היה נחשב כחריג והסיכויים להצליח בתביעה מול הביטוח הלאומי היו נמוכים".

" האם יש מצבים בהם מתח כרוני מצטבר בעבודה והקשר שלו עם מחלות לב יוכרו כעילה לאישור תביעת נכות מעבודה?

ורד: "אם למשל מגיע אדם צעיר בן 40 ללא גורמי סיכון אחרים (לא מעשן, ללא שומנים בדם, ללא תורשה של מחלות לב וכו') ויצליח להראות את הקשר בין האירוע והמתח הכרוני, יהיה אולי מקום לקבל את הגורם החיצוני שסייע להתפתחות המחלה. יחד עם זאת אני מדגיש כי נכון להיום, בוועדות לא נוטים לאשר מצבי דחק שאינם מצבים קיצוניים פתאומיים. לאדם הסובל ממתח מתמשך בעבודה הייתי ממליץ לחפש את הפתרון במקום אחר: להחליף עבודה. לא מומלץ שאדם יחיה בתסכול יומיומי - ולא רק בגלל התקפי לב". "


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • במאה ה19 איבד האדם את יראתו מאלהים והתחיל לטפח את הפחד מחיידקים

    אנונימי