תרופות סבתא

טיפול טבעי לאקנה

פצעי בגרות (אקנה) מעידים על מצב דלקתי של העור כאשר פצעים אלו  יכולים להופיע לא רק בפנים אלא גם בגב בחזה ובקרקפת. לעיתים קרובות הם מתמלאים במוגלה, מכאיבים ומורידים את הבטחון העצמי של הסובלים מהם לקרשים. האם יש טיפול טבעי באקנה ללא תרופות וללא תופעות לוואי?

הטיפול הקונבנציונלי לפצעי בגרות (אנטיביוטיקה וראקוטן) – הורס את הגוף

למרבה הצער ישנם הרבה רופאים שממהרים לרשום למי שסובל מאקנה שתי תרופות אינסטנט: אנטיביוטיקה ואקוטן. האנטיביוטיקה אכן מטפלת בזיהום החיידקי של האקנה אבל במקביל גם הורסת את החיידקים הטובים במעיים, מעלה את הסבירות להתפתחות קנדידה ובסופו של יום חותרת תחת מערכת החיסון. אקוטן היא תרופה חזקה נוספת שנועדה להפחית את הדלקת בעור אבל היא מסבה נזק חמור לכבד וכן עלולה לגרום לשורה של נזקים ודפקטים בעוברים (פצעי בגרות מאפיינים גם נשים בהריון בשל השינויים ההורמונליים).

טיפול טבעי באקנה מתבונן על פצעי הבגרות כחוסר איזון בגוף. מה עושים?

אנשי מקצוע מתחום הטיפול הטבעי (נטורופטים) רואים את פצעי הבגרות כחוסר איזון של מספר מערכות בגוף ואף מכנים את המצוקה הגופנית הזו (אקנה) כסכרת של העור. במסגרת טיפול טבעי באקנה, מתבוננים תמיד פנימה, עמוק יותר אל מערכות הגוף ואכן מגלים שהסובלים מאקנה מפטמים את גופם ברעלים: הם צורכים הרבה סוכרים ופחמימות ריקות ופצעי הבגרות מלווים לעיתים גם בגודש בכבד. מי שסובלים מפצעי בגרות סובלים גם מחוסר איזון הורמונלי, חווים בעיות של מערכת העיכול כמו למשל עצירות כרונית, והם סובלים לעיתים בלי לדעת מאלרגיה למזונות ספציפיים.

טיפול טבעי באקנה: איך מטפלים באקנה ללא תרופות?-

מתחילים בתזונה. לפני הכל עושים שינוי בתזונה: הורידו פחמימות וסוכרים מן התפריט שלכם או צמצמו אותם למינימום האפשרי. בנוסף וודאו לאלו מזונות את עשויים להיות אלרגיים. בדקו למשל רגישות ללקטוז במוצרי החלב ולגלוטן (חלבון החיטה). תתפלאו אבל בהרבה מקרים שם קבור הכלב. די בהימנעות מוחלטת מלקטוז ומגלוטן למשך 3 שבועות כדי לראות תוצאות מרשימות של היעלמות פצעי בגרות ללא תרופות.

סלניום אבץ וויטמינים כטיפול טבעי באקנה

טיפול טבעי באקנה מבוסס גם על תוספי תזונה מסוימים או לפחות על רכיבים תזונתיים ספציפים. הוסיפו לתפריט שלכם גם מזונות שגדושים באנטיאוקסידנטים כמו סלניום אבץ ויטמין סי, ויטמין אי וויטמין E (אגוזי ברזיל, זרעי דלעת, הדרים, גזר). במקרה של אקנה חריף כרוני, טלו תוסף תזונה טבעי של שמן דגים, שמן פשתה מכבישה קרה או חומצות שומן אומגה 3 - יש לדעת כי תרופות טבעיות אלו אפקטיביות להפחתת התהליך הדלקתי בכל מערכות הגוף– גם בעור, ואקנה הוא למעשה מצב של דלקת כרונית בעור.

ניקוי הכבד והמעי מהווים טיפול טבעי בפצעי בגרות

לב ליבו של הטיפול הטבעי באקנה הוא ניקוי רעלים מהגוף. למעשה דטוקסיפיקציה של הכבד ומערכת העיכול היא אבן הבניין הראשונה שמשפרת את מרקם העור ואת איכותו- בוודאי אצל אנשים שסובלים מאקנה. לניקוי הכבד והמעי- לכו על פרוטוקול צמחי מרפא מנקים ואלו כוללים בין השאר שינן (דנדליון), גדילן מצוי, ארטישוק, ליקוריץ (שוש קרח) וזרעי שומר. את מערכת העיכול בפרט את המעי יש לחזק ע"י תוספי פרוביוטיקה ואנזימי עיכון כמו פפאין. טיפול טבעי באקנה כולל גם שימוש בצמחי מרפא: שתו על בסיס יומי חליטות תה מצמחי מרפא אנטי חיידקיים כמו מרווה, אורגנו, אזוב וקורנית.

סובלים מפצעי בגרות? השתמשו במסיכת חימר כטיפול טבעי באקנה

רוב האנשים שסובלים מאקנה מובלים על ידי האינסטינקט הראשוני של טיפול חיצוני כלומר מריחת משחות ותכשירים כאלו ואחרים על פצעי הבגרות. אם אתם רוצים לטפל בפצעים מהכיוון החיצוני כדאי להכיר מסיכות טבעיות מחימר קלציום בטוניט שאותן מורחים לפני השינה. למה חימר משמש תרופה טבעית לאקנה? כיון שהחימר גדוש במינרלים אשר משפרים את זרימת הדם לעור שעליו הוא נמרח. בנוסף יש בכוחו של החימר לסלק תאים מתים ולהעלים ראשים שחורים או לבנים על העור שנוצרים עם פצעי הבגרות או לצידם. לסילוק תאי העור המתים יש חשיבות רבה כטיפול טבעי באקנה כיון שתאים מתים על העור מאפשרים הצטברות של שומנים ולכלוך שמעודדים את התפתחות האקנה.

עוד שיטות טיפול טבעי לפצעי בגרות

  • לטפטף טיפת משמן עץ התה לחיטוי הפצעונים
  • למרוח את הפצעים בג'ל אלו וורה טבעי (מהשיח לא מקופסא!)
  • לרחוץ פנים בסבון טבעי המופק מפרחי הקלנדולה (ציפורני חתול)
  • למרוח כמה טיפות של חומץ תפוחים טבעי על ראשי הפצעונים


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • "למי הבריאות- לו התקווה, ולמי התקווה לו הכל!"

    תומאס קרלייל