תרופות סבתא

תרופות סבתא לאטופיק דרמטיטיס (אקזמה)

אטופיק דרמטיטיס, מצב דלקתי של העור המאפיין בעיקר תינוקות וילדים (אבל גם מבוגרים) נקרא גם בשם העממי אקזמה או "אסטמה של העור".  האם יש תרופות טבעיות לטיפול באטופיק דרמטיטיס? והאם קיימים אמצעים פשוטים ביתיים או תרופות סבתא לאטופיק דרמטיטיס?

הקהילה הרפואית נבוכה באשר למצב הרפואי הזה ועדיין לא ממש יודעת בוודאות האם לסווג אותו כאלרגיה, כמחסור בחלבון (דפנסין) שבעור מייצר אצל אנשים בריאים, כמחלה אוטואימונית או כמחלה גנטית. כך או כך, הטיפול המוצע היום ברוב המקרים לא מזהיר: באטופיק דרמטיטיס מטפלים ע"י מריחה של משחה סטרואידית (הידרוקורטיזון) על שטחי הגרד. לאורך זמן לסטרואידים גם במריחה טופיקלית יש תופעות לוואי ולכן שווה לבדוק חלופות טבעיות ותרופות סבתא לאטופיק דרמטיטיס.

התסמינים הבולטים של אטופיק דרמטיטיס

גרד, עור יבש, שלפוחיות ולעיתים גם זיהומים משניים כמו הרפס וחיידקי סטפילוקוקוס הם רק חלק מן התסמינים שמאפיינים את הלוקים באקזמה. אצל תינוקות הגרד הזה מתחיל כבר בגיל 3 חודשים והשטחים הקשקשיים האדומים מופיעים בעיקר בלחיים ובצידי הפה (איזור החיתולים נותר נקי). אצל ילדים שסובלים מאטופיק דרמטיטיס – הגרד והקשקשת יופיעו על הזרועות, הרגליים הקרסוליים ופרקי כף היד לרוב ואצל מבוגרים האקזמה נוטה להופיע בקפלי העור, בעפעפיים, בידיים וברגליים. לאטופיק דרמטיטיס יש גם אימפקט בהקשרים אחרים בעיקר אצל ילדים: איכות השינה שלהם (ושל בני משפחתם) נפגמת כתוצאה מהגירוי המתמיד על העור והדחף לגרד ובנוסף לכך עלולה להתלוות בהמשך גם בעיה רגשית - נפשית שנובעת מחוסר הביטחון שקשור למראה שלהם (עור מודלק אדום יבש וקשקשי)

תרופות סבתא לאטופיק דרמטיטיס (אקזמה): שמן נר הלילה, אוכמניות שחורות ושמן בורג

ישנה השערה כי אטופיק דרמטיטיס קשור עם כך שהסובלים ממחלה זו לא מייצרים חומצת שומן גמא לינואלית (gla ) ועל כן העור שלהם הופך מגורה וחדיר לפתוגנים לחומרים מייצרי אלרגיה. בהקשר הזה ניתן לצרוך 500 מ"ג של שמן נר הלילה (מינון למבוגרים בלבד- לילדים יש לעשות התאמה על פי משקל גופם) או שמן בורג, או שמן מזרעי אוכמניות שחורות – כולם חומרים שעתירים בחומצת השומן הזו. נסיונות קליניים עם חומצת שומן gla ואקזמה הראו כי היא הצליחה בעיקר להפחית את הגרד אבל לא למנוע את הגירוי.

שמן דגים כתרופת סבתא לאטופיק דרמטיטיס

אטופיק דרמטיטיס היא דלקת בעור ולכן ראוי לשקול שמן דגים כתוסף תזונה למיתון המחלה. שמן דגים (1800 מ"ג למבוגרים) הוא חומר אנטי דלקתי פוטנטי ביותר לטיפול באקזמה. אם לוקחים אותו ברציפות למשך 3 חודשים במינון הנ"ל – יורדת רמת הלויקוטריאן בי 4 – חומר שקשור עם יצירת אקזמה. יש לציין כי מינונים מופחתים מ1.8 גרם ליום לא יוצרים שינוי משמעותי בתסמיני המחלה. יש להתאים את המינונים בילדים על פי משקל גופם.

פרע (היפריקום פרפורטום) במשחה: טיפול טבעי באקזמה

היפריקום נקשר באופן ראשוני בתודעה כתרופת סבתא אפקטיבית לטיפול בחרדה ובדכאון, אבל משחה קרמית שמכינים מן הצמח בריכוז של 5 אחוזים מכילה חומר בשם היפרפורין שהינו בעל תכונות אנטי דלקתיות ואנטי חיידקיות. מסיבה זו הוא יהיה יעיל יותר כתרופת סבתא לאטופיק דרמטיטיס שמלווה בזיהומי סטפילוקוס על העור. יש לשים לב שפרע הוא צמח שעלול להתנגש עם תרופות מרשם מסוימות ולכן במקרה שבו אתם כבר לוקחים תרופות אחרות מומלץ לבחון את השימוש בו יחד עם רופא או איש פרמקולוגיה.

צמחי מרפא להרגעת הגרד שכרוך באטופיק דרמטיטיס

ברפואה העממית ישנם צמחי מרפא יעילים יותר לשיכוך גרד או דלקת בעור. קלנדולה (ציפורני חתול) ופרחי קמומיל מראים לעיתים אפקטיביות בהורדת הגרד כמעט בדומה לאפקטיביות של הידרוקורטיזון וללא תופעות הלוואי של תרופת המרשם. צמחי מרפא אחרים שקשורים עם הרגעת העור הם: תלתן אדום, סרספרילה, ושיבולת שועל: ניתן לחלוט או להרתיח את התכשירים הטבעיים הללו ולמרוח על הגרד כדי לקבל הטבה באיזורי העור הדלקתיים.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם