תרופות סבתא

נים, שמן נים

ברפואת האיורוודה משתמשים בעלים ובקליפת הגזע ש העץ נים למגוון רחב של מחלות ובעיות בריאות לרבות דלקת חניכיים, מניעת עששת, כיבים במערכת העיכול (אולקוס וכיבים במעי) וכן למגוון רחב של בעיות עור כמו אקזמה ופסוריאזיס. מהן התועלות הבריאותיות של נים   ומה צריך לדעת על שמן נים לפני שמשתשמים בו?

סגולות רפואיות של נים

בקליפת עץ הנים ובעליו יש חומרים פעילים (כמו למשל נימבין) שהופכים אותו לאנטי חיידקי, אנטי דלקתי אנטי פטרייתי, מחזק את מערכת החיסון ואנטי אלרגני.בשל כל התכונות הללו הוא משמש את ההודים גם להדברת חרקים אורגנית בחקלאות, גם בתעשיית הקוסמטיקה הרפואית (למשל לקטילה טבעית של כינים בראש) וגם לריפוי ולמניעה של מחלות רציניות יותר כמו דלקת חניכיים, אקזמה, ואולקוס.

נים יעיל לטיפול בדלקת חניכיים ולמניעת עששת

כיון שמדובר בצמח אנטי חיידקי, נים הוא צמח מרפא אידאלי לשימוש ברפואת הפה. במחקרים קליניים כבר הוכח כי מריחה של 1 גרם ממיצוי צמח הנים (בפורמט של ג'ל) על החניכיים מסירה את הרובד החיידקי הפה בצורה אפקטיביות יותר מתמיסת כלורהקסידין (שטיפות הפה התעשייתיות). אם אתם סובלים ממחלת חניכייםף או מנטיה לחניכיים מדממות, כיסים בחניכיים או נסיגת חניכיים שווה לשקול את החלופה הטבעית הזו. לא בכדי משחות שיניים משובחות מכילות גם מיצוי של נים כתכשיר אנטי חיידקי מובהק.

נים יעיל לטיפול בהליקובקטר פילורי, כיבי קיבה (אולקוס) וכיבים במעיים

מחקרים אחרים הוכיחו כי נטילת 30 מ"ג של נים ביום מורידה את החומציות בקיבה, מונעת התפתחות של אולקוס או מרפאת כיבים קיימים הן בקיבה והן בתרסריון. היעילות של נים על כיבים במערכת העיכול מתרחשת הודות לתכונותיו האנטי בקטריאליות החזקות שיודעות להילחם בהליקובקטר פילורי ולחסלו – מבלי להזדקק לאנטיביוטיקה או תרופות תעשייתיות מזיקות אחרות.

שמן נים יעיל מאד לטיפול במחלות עור כמו אטופיק דרמטיטיס ופסוריאזיס

ההודים מרבים להשתמש בשמן המופק מזרעי נים למגוון רחב של בעיות עור. בנוסף לכל תכונותיו המהוללות נגד חיידקים ופטריות הוא גם אנטי אלרגני, אנטי דלקתי, מכיל ויטמין אי וחומצות שומן שנחוצות לריפוי מחלות המאופיינות בעור יבש, אדום ומגורה כמו אקזמה ופסוריאזיס. הדרך הטובה היא לטפטף כמה טיפות של שמן נים לאמבט מים פושרים וטבול שם את עור הגוף המגורה. יש לציין כי אקזמה ופסוריאזיס הן לרוב מחלות כרוניות שמתפרצות לסירוגין. שמן הנים לא ירפא את המחלות לחלוטין אבל הוא בהחלט יקל מאד על הגירוי והאדמומיות בעור, ימשתן את התגובה האלרגית (הצמח הנפלא הזה מכיל גם אנטי היסטמינים טבעיים) וישכך כאב.

תופעות לוואי של נים (neem)

בצמח נחשב בטוח לשימוש במינונים שציינו לעיל וכל עוד לא מגזימים בשימוש איתו לתקופות זמן מאד ארוכות (שימוש ממושך עלול ךהסב נזק לכבד ולכליות). שמן נים נחשב מסוכן יותר בשל הריכוז הגבוה של החומרים הפעילים ומומלץ להרחיק אותו מילדים.

התוויות נגד לשימוש בצמח נים: למי אסור להשתמש בצמח הנים?

  • לנשים בהריון, נשים מניקות ונשים עם בעיות פוריות – כיון שהצמח הזה מונע כניסה להריון (משמש כאמצעי מניעה טבעי)
  • לאנשים שלוקחים תרופות לדיכוי מערכת החיסון (מושתלים, או חולים בזאבת, דלקת מפרקים ראומטית, טרשת נפוצה או מחלות אוטואימוניות). נים מחזק את מערכת החיסון ולכן עלול להתנגש עם תרופות המרשם.
  • לאנשים עם סוכרת שלוקחים תרופות או אינסולין. נים מוריד בעצמו את רמות הגלוקוז בדם ולכן שילוב שלו עם תרופות לסוכרת עלול לגרום להיפוגליקמיה
  • חולים שלוקחים ליתיום
אולי יעניין אותך גם