תרופות סבתא

סיפורי החלמה מכל העולם

אוסף של סיפורי החלמה מכל העולם של אנשים מעוררי השראה שריפאו את עצמם ממחלות כרוניות הנחשבות בלתי ניתנות לריפוי- תמצאו כאן

howtheyhealed.gufnaki.com

שיטת גרינברג לטיפול בכאבי ראש, כאבי ברכיים, עצירות, דלקת פרקים וחרדה

 שיטת גרינברג היא שיטת למידה ופיתוח מודעות עצמית המשתמשת בכלים של מגע, שיחה, תנועה, נשימה והנחיה. מהו הרציונל של השיטה הזו ומדוע היא אפקטיבית לבעיות גוף ונפש כמו כאבי ראש, כאבי ברכיים, עצירות, דלקת פרקים וחרדה ?

ניר אסתרמן M.Sc מדריך בשיטת גרינברג, רפלקסולוג בכיר שמלמד שינוי מתוך הקשבה לגוף מסביר את הרציונל של השיטה.

אסתרמן: הרציונל של השיטה הוא שחוויות, רגשות ותחושות אשר אנחנו מחזיקים או אוצרים בגוף שלנו, עוצרות אותנו מלהתקדם בחיינו. המנגנונים או הדפוסים שמביאים להחזקה הזו, הם הגורמים לבעיות פיזיות, רגשיות, מחשבתיות והתנהגותיות שונות. כשאנו לומדים להביא תשומת לב לאותם דפוסים, ולומדים להכיל ולאפשר את אותן החוויות שקודם לכן ניסינו להחזיק ולשלוט בהן, החוויות משתחררות, הדפוסים מפסיקים, ואנחנו חוזרים לבריאות פיזית ורגשית טובה.

כאב הוא מורה

בהסתכלות של שיטת גרינברג, כאב אינו בעיה, אלא מורה שמנחה אותנו להביא את תשומת הלב שלנו למקום שבו אנחנו מתנהלים לא נכון – פיזית, תנועתית, רגשית, בינאישית ומחשבתית, וכתוצאה מכך, יש כאב. כשאנחנו מפסיקים להילחץ מהכאב , כשאנו מפסיקים לעמעם אותו ולהעלים אותו, ומתחילים להבין שלכאב יש סיבה שדורשת ירידה לעומק - הכאב יפסיק ללא תרופות וכדורים, ואיכות החיים הכוללת שלנו תשתפר.

הכלת רגשות במקום התנגדות להן משחררת את הסבל

באותו אופן מסתכלים על פחד, שעמום, תסכול, כעס וכדומה, לא כעל בעיות שיש לשלוט בהן, אלא כמורים, כחוויות שאנחנו צריכים ללמוד לחוות ללא מאבק. הרי המאבק הזה הוא שיוצר את רוב הבעיות שאנחנו כל כך סובלים מהן.

כיצד נראה טיפול בשיטת גרינברג?

טיפול בשיטת גרינברג, הנקרא גם תהליך אישי, מתחיל בפגישת אבחון מעמיקה, באמצעות כפות הרגליים, שיחה, הקשבה לגוף ומגע. באמצעות טכניקות שונות של מגע, הנחיה, תיאור, תנועה ונשימה, המדריך מלמד להעלות את תשומת הלב לגוף בכלל, ולדפוסים וחוויות שאותן רוצים לשנות בפרט. רוב העבודה נעשית במגע, מגע שמיועד לגעת, להציף, להעיר תשומת לב, להעלות רמת אנרגיה, כדי להזכיר לגוף את הפוטנציאל הבריא והעוצמתי שלו. מגע והנחיה שמטלטלים את הדפוסים וההרגלים שהתקבעו, ופותחים אופציות חדשות, ואופציות ישנות שנשכחו.

כמה זמן נמשך טיפול גרינברג?

אורך התהליך משתנה מאוד, היו לי מטופלים שתוך כ10 מפגשים ואפילו פחות חוו ריפוי של כאבים שסבלו מהם שנים, או שחרור של חוויות רגשיות קשות שליוו אותם זמן רב. הרבה מאוד תלוי בבשלות באמת לגעת לעומק בנושא שרוצים לפתור. כשבאים ממקום של מוכנות עמוקה, שינויים משמעותיים קורים בזמן של שבועות או חודשים ספורים. כאשר תשומת הלב לגוף נמוכה, או שהנושא שרוצים לשנות אותו מאוד גדול ומאיים, התהליך הדרגתי וארוך יותר. חשוב לי לציין, שגם בתהליכים ארוכים , חווים שינוי מתמיד. כמעט בכל חלון זמן של 3 חודשים ניתן לראות שינויים משמעותיים, שמצטברים יחד לשינוי הגדול העמוק. כיוון שהתהליך עובד דרך הגדלת תשומת הלב, לעתים קרובות קורה שלמרות המיקוד בנושא מסוים, או באזור מסוים בגוף, המטופל חווה שיפור גדול בתחומים רבים בחייו, לעתים בתחומים שהוא כלל לא חשב שיש מה לעשות איתם.

המקור לשיטת גרינברג

שיטת גרינברג, או שיטת אבי גרינברג, פותחה על ידי אבי גרינברג, ישראלי לשעבר שחי כבר שנים רבות באירופה, כיום בספרד. אבי גרינברג היה מטפל שלמד שיטות וגישות רבות, ולמרות שהיה מטפל מצוין, חווה תסכול מכך שמטופלים רבים שחוו שיפור משמעותי, חזרו אליו כעבור חצי שנה או שנה, עם אותן הבעיות, או בעיות שהוא זיהה שנבעו מאותו השורש. הוא החל לחקור את הנושא לעומק והגיע לתובנה שהמרפא היחיד לאדם, הוא האדם עצמו. הוא גם הבין שתפקידו של המטפל, או המדריך הוא ללמד תשומת לב את המטופל, תשומת לב לגופו, לדפוסים שלו, לאופן שבו הוא מתהלך בעולם, ולעזור לו להפסיק את הדפוסים שיוצרים את הסבל שאנשים חווים. השיטה קיימת כבר מספר עשורים שבמהלכם השיטה ממשיכה להתפתח.

האפקטיביות של שיטת גרינברג

אני רוצה לומר משהו על האפקטיביות של שיטת גרינברג לפתרון בעיות גופניות שונות:

בהסתכלות של שיטת גרינברג, הבעיה הגופנית היא ברוב המקרים הסימפטום, כלומר האיתות של הגוף שאנחנו פועלים באופן שלא נכון לנו. המטרה אינה להעלים את הסימפטום, אלא להפסיק להתנהל בחיים שלנו באופן שאינו נכון לנו, ואנחנו נעזרים בסימפטום כדי לעשות זאת.

למה הכוונה? אסביר עם מספר בעיות נפוצות

טיפוליגרינברגלכאבי ברכיים

כאבי ברכיים רבים נובעים לאו דווקא משחיקת סחוס או נזק אחר למפרק (אם כי גם יש נזק כזה), אלא ממתח שמוחזק בברכיים. "פיק ברכיים" מתאר את האופן שבו הברכיים רועדות ומרגישות חלשות בזמן של פחד גדול ואכן, הברכיים הן אזור שבו פחדים מצטברים לעתים קרובות. בזמן של לחץ ומתח גדולים, באופן אוטומטי, אנחנו מחזיקים חזק יותר את הברכיים, כדי לייצב אותן שלא ירעדו ובכך אנחנו מביאים לכאבים או לפחות מחמירים אותם. בתהליך בשיטת גרינברג, נשתמש במגע שילמד איך לזהות את ההחזקה הזו כשהיא קורית ואיך להרפות אותה, מה שכבר יביא להקלה ניכרת. במקביל, נלמד כיצד להכיל את הפחד שקיים בגוף ולעבד אותו טוב יותר כך שה"צורך" להחזיק את הפחד יקטן ויעלם, ואיתו הכאבים.

טיפולי גרינברגלעצירות

מעבר לסיבות פיזיולוגיות של תזונה לא טובה ושתיים מים לא מספקת, סיבה מרכזיתלעצירות היא "החזקה של הבטן". בבטן אנו חווים את הרגשות שלנו. פחד והתרגשות, כעס, תסכול וזעם, רגשות אשם, עלבון ובושה נמצאים כולם בבטן. כאשר אנחנו מנסים להתגבר על רגשות אלו, במקום להתמודד איתם נכון, אנחנו מחזיקים ומכווצים את הבטן. כיוון שהעיכול הפיזי והעיכול הרגשי שלובים זה בזה, הרי שכאשר המטען הרגשי המוחזק בבטן גדול, ומוחזק לאורך זמן רב, אנחנו עלולים לפתח גם עצירות פיזית. הטיפול בגרינברג במקרה כזה של עצירות יתמקד בבטן והוא ישלב נשימה ומגע שיעלו את תשומת הלב לבטן – פיזית ורגשית. טכניקות שיציפו את הרגשות העצורים וילמדו כיצד לעכל אותם טוב יותר בהווה, וכיצד לעבד חוויות רגשיות ישנות ופחדים עמוקים. התוצאה תהיה שיפור גדול באיכות החיים מבחינה רגשית והתנהגותית. וכבונוס? גם העצירות תפסיק.

טיפולי גרינברגלכאבי ראש

הסיבות הנפוצות והפשוטות ביותר לכאב ראש הן מחסור בשינה ושתייה לא מספקת. אך כאשר מדובר בכאבי ראש תכופים, ונשללה בעיה רפואית חמורה, זה הזמן להתבונן בתפקידו של הראש כמקום משכנו של השליטה והבקרה שלנו. כמעט כל רגש, תחושה או חוויה חזקים, מתחילים במקום מסוים בגוף, ומנסים "לעלות לראש". הדבר המאיים ביותר על השליטה שלנו, היא שדברים כאלו "יעלו לראש" ואז נאבד שליטה, נבכה, נכעס, ניעלב, נרעד מפחד, ובאופן כללי, נגיב באופן שאינו בשליטה. מתוך הפחד הזה, שלא במודע, אנחנו מכווצים את הצוואר והראש כדי למנוע את ההצפה הזו. ככל שהכיווץ יותר חזק, כך ניצור לעצמנו כאב ראש מהר וחזק יותר. גם כאן, העבודה תהיה להביא תשומת לב לתהליך, ללמוד כיצד להכיל את התחושות והרגשות והחוויות מבלי לסבול מתחושת אובדן שליטה. כאשר נלמד להרפות לעומק את הצוואר ונזהה את הדפוסים הספציפיים שמביאים לכיווץ הזה, ונלמד להפסיק אותם. כאבי הראש יעברו כבמטה קסם.

לאלו עוד בעיות רפואיות מתאימה השיטה?

מתוך הניסיון שלי, לשיטת גרינברג הצלחות יפות עם כאבים שונים (כאבי גב, כאבי בטן, כאבי ראש, כאבי ברכיים וכדומה), עם דלקות גידים חוזרות, עם בעיות עיכול (עצירות, מעי רגיש), עם חולשה וחוסר חיוניות, עם עייפות ובעיות שינה ועוד. גם כאן חשוב לי לציין שהמיקוד הוא לא בטיפול בבעיה הרפואית, אלא במצב הרגשי ובדפוסים שמביאים לבסוף למצב של מחלה, בזיהוי ובשינוי שלהם. לכן שיטת גרינברג אינה באמת מתאימה למצב רפואי מסוים, אלא לאדם שסובל מהמצב הזה ומוכן לעבוד ולגעת בעומק כדי לשנות אותו.

ברמה הרגשית, שיטת גרינברג עוזרת בצורה יוצאת דופן בבעיות של לחץ, חרדה והתקפי חרדה. בעיבוד של כאב לב (כמו אחרי פרידה או אובדן), עצב ובדידות, בניתוב כעסים ותסכולים, וכן בשחרור ממעגלי האשמה והבושה.

סיפורי הצלחה עם טיפול בשיטת גרינברג

זו שאלה מאתגרת באיזה סיפור לבחור. אני יכול לספר על אישה אינטליגנטית מאוד, בת 60 שחזרה לישון לילות רצופים אחרי 5 שנים שבהם התעוררה מכאבים בשורש כף היד וכבר הייתה לפני ניתוח. והיא עשתה את השינוי הזה ב10 מפגשים, שבהם למדה לומר את ה"לא שלה" באופן ברור, אחרי שהחזיקה אותו יותר מ50 שנה בכתף. אני יכול לספר על בחורה מקסימה שלא הצליחה להגיע לזוגיות כי כל הזמן חשבה על החבר לשעבר וערב אחד יום אחד בלבד לאחר טיפול שבו הביאה תשומת לב לאופן שבו החזיקה את האקס שלה, בתוך הבטן שלה,. כשהיא נגעה בעומק של התחושה, ושחררה אותו היא פגשה את מי שהיום הוא בעלה. אני יכול לספר על 2 נשים שהתאלמנו ובעקבות התהליך פשוט חזרו לחיים, הצבע חזר ללחיים שלהן והן חזרו לחיים מלאים ועשירים. אני יכול לספר על ילד בן 5 שהיה מפחד שגנב יפרוץ ויהרוג אותו, ולאחר מספר טיפולים הפסיק לפחד אפילו מהחושך, או על ילד בן 10, שבמשך שנים היה מאוד סגור. הילד הזה התהלך בתחושה תמידית שנעשה לו עוול, וחווה הרבה חוסר ביטחון, שתוך מספר חודשים חזר לחייך הרבה, ולהתרפק על ההורים שלו, ולהרגיש בטוח בעצמו ובבחירות שלו.

הקסם של שיטת גרינברג

איך הגעת לשיטת גרינברג ? למה בחרתלעסוק בה?

הגעתי לשיטה כשהבנתי שיש לי דפוס בזוגיות, שאני מצליח לקיים קשר לחודש חודשיים ואז מסיים אותו, או ש"איכשהו" הוא מסתיים. זיהיתי שיש כאן דפוס חוזר ושאין לי את הכלים להתמודד איתו ואפילו את ההבנה של מה באמת קורה. כמישהו שדווקא הגיע מהאקדמיה, מהתחום המדעי, חיפשתי טיפול שהמלל והחשיבה אינם העיקר, אלא דווקא המגע הישיר, שנוגע ישירות בשורש הבעיה, במסלול שהוא קצת "עוקף מוח". רציתי גם שהטיפול ייתן לי כלים אפקטיביים להתמודד עם נושאים שונים בחיים שלי גם מעבר לטיפול.

מהרגע שהמדריך הראשון שלי הניח עליי את היד שלו, צחקתי קצת במבוכה, והוצפתי בתחושה שהגעתי הביתה. תוך חודשיים כבר נרשמתי ללימודים. תוך כדי התהליך, גיליתי שלעובדה שמספר שנים לפני כן חליתי בסרטן, יש חלק במצב. גיליתי שרגשות של פחד ותחושות של מחלה נשארו עצורות בגופי ולא אפשרו לי להתקדם בחיי בין השאר במישור הזוגי רומנטי. בהדרגה ניקיתי את המטענים האלו ועוד הרבה מטענים שכלל לא הייתי מודע בהתחלה לקיומם. השתחררתי מסוגים שונים של כאבים, מצבי רוח והגעתי למקום שיש בו הרבה שקט ונוכחות, פגשתי את אשתי והקמתי משפחה.

מה בדיוק קוסם לך בשיטת גרינברג?

שיטת גרינברג קוסמת לי מכיוונים רבים. קודם כל לעסוק בה באופן קבוע מעמת אותי שוב ושוב עם הדפוסים שלי ומשאיר אותי בהתפתחות אישית מתמדת, וזו מתנה גדולה. זו אחת השיטות העוצמתיות ביותר שזכיתי להכיר שכן היא חודרת לעומקם של רגשות, מצבים וחוויות מהעבר. אני זוכה לעבוד עם אנשים על המקומות הכי רגישים בחייהם, באופן שלעתים משנה את חייהם מקצה לקצה. זוהי זכות גדולה.

האם יש מקרים שבהם לא מטפלים בשיטת גרינברג?

שיטת גרינברג היא שיטת התפתחות אישית יותר משהיא שיטת טיפול, לכן היא לא מתאימה למצבים בריאותיים ונפשיים קיצוניים. לניר אסתרמן אפשר לפנות בטל052-8551454
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • אנשים אוכלים בשר וחושבים שכתוצאה מכך יהיו "בריאים כמו שור".

    בדרך הם שוכחים שהשור אוכל... עשב! 

    פינו קרוזו שחקן איטלקי צמחוני