תרופות סבתא

בריחת שתן וחולשת רצפת אגן? נסו טיפולי בואן

בריחת שתן נפוצה הרבה יותר משנדמה לנו, במיוחד אצל נשים, וברוב המקרים ניתן בהחלט לעזור. למרות זאת, המודעות לתופעה ולאפשרויות הטיפוליות היא מועטה, הן בקרב הנשים עצמן והן בקרב המערכת הרפואית. נשים רבות ממעטות לדבר על בעיה זו אפילו כשהן מגיעות לרופא וכמובן שנמנעות לציין זאת בפני חברות. מדוע שיטת בואן יכולה לסייע לדליפת שתן לא רצונית וכיצד?

"כל הנאמר כאן נכון גם לגברים כמובן" מסביר אבי שריד פיזיותרפיסט, מטפל ברפואה משלימה ומוסמך בשיטת בואן, "אך הוא קריטי במיוחד לנשים. למעשה תופעת בריחת שתן היא רק אחת מתופעות רבות הקשורות לחולשת שרירי רצפת אגן, היכולות להופיע יחד או כל אחת בפני עצמה, וביניהן פריצות דיסק, כאבי גב תחתון, יציבה לקויה, אי-סדירות ביציאות, כאבי מחזור מוגברים, תפקוד מיני ירוד, חשק מיני מופחת, עייפות, תבנית נשימה לקויה, שיווי משקל ירוד, בקע סרעפתי, בקע מפשעתי, ועוד".

מדוע חלה חולשה בשרירי רצפת האגן מלכתחילה?

שרירי רצפת האגן ורקמות החיבור שלהם תומכים באגן ובתכולתו ובעת ביצוע תנועה המצריכה ייצוב של הגוף הם הראשונים לתמוך בו. אם קיימת חולשה בשרירי רצפת האגן מופעל לחץ על שלפוחית השתן (או על המעיים). לחץ זה עלול לגרום לבריחת שתן במצבים של הגברה בלחץ התוך-בטני כגון: שיעול, עיטוש, צחוק, בהלה, נסיעה ארוכה ברכבת או אוטובוס (שבהן צריך להתאפק לאורך זמן), אימון גופני, מאמץ פיזי מוגבר כמו הרמה או דחיפה, ועוד.

גורמים חיצוניים לחולשת שרירי רצפת אגן

חולשת שרירי רצפת האגן יכולה להיגרם הן מגורמים "חיצוניים" כגון מחלות, פציעות, תאונות ובעיות נוירולוגיות; והן מגורמים "פנימיים" כגון לחץ, מצבים רגשיים ויציבה לקויה. מעבר לכך עשויה להיגרם היחלשות של רצפת האגן כתוצאה מלידות. אפילו פעילות גופנית, שלכאורה אמורה לחזק את הגוף, יכולה להחריף את חולשת שרירי האגן ואף לגרום לה אם אינה מבוצעת כראוי. זכור לי במיוחד מקרה של מטופלת בשנות ה-50 לחייה, שהגיעה לטיפולי פיזיותרפיה עקב כאבים בברך לאחר הליך ניתוחי. תוך כדי שיחה ציינה מעט בביישנות, שהיא סובלת גם מבריחת שתן. היא אמרה לי "אחרי ניתוח בברך שכלל הרדמה אפידוראלית סבלתי מבריחת שתן. להפתעתי הרבה לאחר טיפול אחד (בשיטת בואן) הבעיה של בריחת השתן נפתרה..."

מה הקשר בין זריקת אפידורל לבריחת שתן בהמשך החיים?

התברר שהיתה לה חולשה כרונית ברצפת האגן, אולם לאחר הניתוח, שבוצע בהרדמה ספינאלית, החלה בריחת שתן. ההרדמה החלישה עוד יותר את שרירי רצפת האגן, שנשארו "רדומים" לתחושתה. החדשות הטובות הן שטיפול ממוקד בשיטת "בואן" עזר לשרירים "להתעורר מחדש", ובריחת השתן פסקה לאחר טיפול אחד בלבד!!

מהי שיטת "בואן " וכיצד היא יכולה לעזור לבריחת שתן?

"בואן" – BOWEN - היא שיטת טיפול שפותחה באוסטרליה לפני למעלה מ- 60 שנה ומופצת במדינות רבות ברחבי העולם מאז שנות ה- 90 של המאה ה- 20. טיפול בשיטת "בואן" מזרז החלמה ומאפשר לגוף לעשות מעין "אתחול מחדש". הטיפול מתבצע בלחיצות עדינות ומדויקות בנקודות מפתח בגוף, המעודדות את הגוף "לתקן" את עצמו. במהלך הטיפול משולבות הפסקות (באורך של כ- 2-10 דקות), המאפשרות את התגובה העצבית הרצויה. כך למעשה מתחיל תהליך ההחלמה. גישת הטיפול היא מינימליסטית וברוח – "LESS IS MORE" .שכן הגוף שלנו מתוכנת לטפל בעצמו. שיטת בואן מזכירה לו את זה. הטיפול משפיע הן ברמה הגופנית והן ברמה הרגשית, ומטפל בשורש הבעיה בצורה הוליסטית.

שיטת בואן : לעזור לגוף להבריא במינימום התערבות

טיפול בשיטת "בואן" מתאים לטיפול במגוון רחב מאוד של בעיות בריאות, מכל הסוגים, ולכל הגילאים – מגיל לידה, דרך גיל הילדות והבגרות ועד גיל הזהב. ייחודיות נוספת של השיטה היא באפשרותה לסייע לנשים בהיריון, במהלך לידה ולאחריה. טיפול בשיטת "בואן" מצוין הן למצבים אקוטיים והן לבעיות כרוניות ועקשניות, אפילו במצבים שכבר ניסיתם הכל ואין שיפור. ליצירת קשר עם אבי שריד 050-7579185


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • אם אתה לא מוצא זמן להתעמל, תצטרך למצוא זמן למחלות

    אדואר סטנלי מדינאי אנגלי