תרופות סבתא

מוליבדנום

מינרל הקורט מוליבדנום נחוץ לגוף במינונים קטנים ממש  של  75 מיקרוגרם ליום בלבד, אבל  מחסר במוליבדנום עלול לגרום לבריאות מאותגרת ולמגוון הפרעות בתפקוד כמו : אסטמה, אנמיה, אין-אונות (אימפוטנציה בגברים), ותהליכי הזדקנות  מואצים. מה אתם צריכים לדעת על המינרל הזה כתכשיר טיפול טבעי למצוקות גופניות והאם מולבידנום מונע סרטן?

מוליבדנום כטיפול טבעי לאסטמה

יש לדייק ולומר שהיום חוקרים את ההשפעה המיטיבה של מוליבדנום על חולי אסטמה מסוימים שמקבלים את התקפי הקצרת שלהם מסולפיטים. סולפיטים הם חומרים שנמצאים במזונות כמו יין (כחומר שימור) וצריכה שלהם עלולה לגרום להתקפי אסטמה או להחריף אותם בשל תגובה אלרגית. כאן למוליבדנום יש תפקיד חשוב כיון שהוא מינרל שמנטרל סולפיטים בגוף, לא מאפשר החשיפה האלרגית אליהם וכך מונע את התקפי קוצר הנשימה אצל אסטמטיים.

מוליבדנום לטיפול באנמיה

מוליבדנום הוא לעיתים המינרל שחסר אצל מי שלוקה באנמיה. למה? כיון שהוא משתתף בהסעת הברזל מן הכבד והפצתו לרקמות הגוף הזקוקות לברזל ולחמצן שהוא מביא איתו. מסיבה זו אם אתם לוקים באנמיה שווה לפני הכל לבדוק האם אתם לא סובלים ממחסור במולבידנום ואם כן לקבל אותו כתוסף תזונה או להרבות לאכול מזונות עתירי מולבידנום (ראו בהמשך)..

האם מוליבדנום מהווה טיפול טבעי בסרטן?

נתחיל בשורה התחתונה: אין לכך תשובה חותכת אם כי יש ממצאים על כך שהוא מונע את סרטן הקיבה וסרטן הוושט. עובדה זו התגלתה בחבל ארץ בסין שם האדמה לא הכילה את המינרל מוליבדנום ותושבי אותו איזור לקו בסרטן בשכיחות גבוהה. בנוסף לכך גם הצמחיה באותו חלב ארץ סיני לקתה בסוג מסוים של מחלת סרטן האופיינית לגידולים מן הצומח. לא רק ממצא זה להעיד על קשר אפשרי בין מחסור במוליבדנום ובין התפתחות סרטן, הרי שיש גם ממצא אחר שפורסם במחקר משנת 2003: חלק מחולי סרטן כליות במצב מתקדם שקיבלו תוסף של מוליבדנום גילו כי הגידול הסרטני נעצר למשך 6 חודשים. יחד עם זאת, המוליבדנום לא ריפא את הסרטן אבל עצר את גדילתו

מוליבדנום מרפא את מחלת ווילסון

מחלת ווילסון דומה לפרקינסון אבלך היא נגרמת ע"י ליקוי במטבוליזם של נחושת והצטברותה ברקמת המח. כיון שמוליבדנום מתחרה עם המינרל נחושת בתהליך הספיגה – הרי שתוספת שלו לתזונה תעכב את ספיגת הנחושת ותשפר את מצבם של חולי ווילסון הסובלים מעודפי נחושת בגוף.

מינונים מומלצים של מוליבדנום

כאמור המנה היומית המומלצת עומדת על 75 מיקרוגרם. כתכשיר טיפולי למשל באסטמה או במחלת וילסון ניתן לקחת עד 500 מיקרוגרם ליום של מולבידנום. הרעילות מן התוסף הזה נדירה למדי אבל יש לשים לב לתופעות לוואי ולהתוויות נגד אבל לפי הידוע מולבידנום מן התזונה לא מזיק לנשים הרות או מניקות.

תופעות לוואי של מוליבדנום

במצבים של צריכת יתר מן המינרל מוליבדנום עלולות להיווצר מספר תופעות לוואי כמו

  • סחרחורת
  • עייפות
  • ספירה נמוכה של תאי דם לבנים
  • מחסור בנחושת

מקורות מזון למוליבדנום

שעועית שחורה, קטניות, נבט חיטה, שעורה, כוסמת, גרעיני חמניות, שעועית לימה ודגנים מלאים עשירים יחסית במוליבדנום – אבל יחד עם זאת כאמור בשל התיעוש בעולם המערבי ישנם חבלי ארץ שהאדם שם התקרונה ממינרלים - נעשתה דלה גם במולבידנום ואז, המזונות הצמחיים הנ"ל יהיו גם הם עניים במינרל ולא יועילו. במקרים אלו שווה לשקול את קבלת המולבידנום כתוסף
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • אנשים מוכנים לאבד  את בריאותם כדי לצבור עוד כסף. מאוחר יותר הם נאלצים להשתמש בכסף זה כדי להציל את בריאותם. בשל מחשבותיהם על העתיד הם שוכחים את ההווה ובאופן הזה הם מחמיצים את ההווה וגם את העתיד. והכי גרוע?- בשעה שהם חיים באשליה כאילו הם לא ימותו לעולם, הם מתים כאילו מעולם לא חיו.

    קונפוציוס