תרופות סבתא

סיפורי החלמה מכל העולם

אוסף של סיפורי החלמה מכל העולם של אנשים מעוררי השראה שריפאו את עצמם ממחלות כרוניות הנחשבות בלתי ניתנות לריפוי- תמצאו כאן

howtheyhealed.gufnaki.com

גיא קארו סיגל מומחה לרפואה סינית מסורתית

גיוון הוא ערובה נגד הבורות

אחד המפתחות המרכזיים להשגת אריכות ימים עם בריאות טובה הוא אורח חים שמקפיד על גיוון, וכשאני אומר 'לגוון' הכוונה היא גם לתזונה, גם לספורט ובכלל לכל פעילויות החיים. לא בכדי הצלחת הסינית מדי ארוחה מקפידה על גיוון של כל הטעמים כדי לייצר איזון מתוך הפילוסופיה הבסיסית שאיזון שקול לבריאות וסטיה מן האיזון עלולה לייצר התפתחות של מחלות ומצוקות גופניות.

הגיוון חשוב לבריאות האדם המודרני יותר מתמיד

אם בהסטוריה של ההומוספיאנס, אפילו עוד בתקופה שהיינו לקטים ציידים - השינוי והגיוון בחיי האדם היו מכורח המציאות (שינויים בתזונה לפי האקלים, נדידה בחיפוש אחר המזונות וכו) ברירת המחדל,- הרי שהיום בעולם המערבי המתועש סגנון החיים מאד הומוגני. יש לנו אמנם שפע של מזון נגיש אבל האוכל ורמת הגיוון שלו מאד דלה ומבוססת על אותם מרכיבים כמעט בבחינת more of the same (צמחונים וטבעונים לעומת זאת נוטים להתאמץ יותר עם הגיוון של המזון אולי בגלל שכל הזמן אומרים שלהם שחסרים להם רכיבים תזונתיים). הגיוון שאני מדבר בשבחו צריך להתבטא גם בסוגים שונים של פעילות גופנית הווה אומר לא רק ספורט אירובי, לא רק כח, ולא רק מתיחות והתעמלות רכה (יוגה, טאי צ' וכו) אלא שילוב של הכל. היום אגב, התובנה הזו נכנסת למיינסטרים של מכוני הכושר.

יש מי שסבור כי דווקא שגרה מסודרת נחוצה לבריאות טובה

קארו-סיגל: גם זה נכון אבל תלוי באיזו מערכת בגוף מדובר. על פי תורת האלמנטים של הרפואה הסינית: מערכת העיכול למשל מאד אוהבת שגרה סדורה (ארוחות מסודרות באותן שעות קבועות) וגם מנגנוני השינה השינה והערות שלנו מבקשים סדר ושגרה כדי לפעול במיטבם. יחד עם זאת ישנן מערכות אחרות בגוף כמו למשל המח והנפש שזקוקים לגיוון, לגירוי, ללמידה וליציאה מאיזורי הנוחות כדי להתפתח לצמוח ולשמור על בריאות תקינה. הייתי אומר שגם בין שגרה וגיוון- צריך לגוון.

אשליית הנפרדות שלנו מהסביבה החיצונית (הטבע) - עלולה לייצר מחלות

בפילוסופיית הרפואה הסינית האדם נחשב ליצור בתוך הבריאה שנמצא בין השמיים ובין הארץ. הוא חלק מן ההקשר של הבריאה כולה ולכן החוקים שעובדים בחוץ ברמת המקרוקוסמוס - הם גם אלו שעובדים בפנים בתוך המיקרוקוסמוס של גוף האדם. אם מתבוננים על הטבע בחוץ רואים כי הגיוון הוןא זה ששולט: שינויי אקלים, חום, קור, חושך, אור, לחות, יובש צבעים מגוונים בצמחיה- הכל מגוון מתחלף ומשתנה. כאמור אותו עיקרון צריך לעבוד אצלנו פנימה כדי לייצר בריאות טובה והמשכיות.

לכאורה אנו מנצחים את איתני הטבע - אבל זה רק לכאורה!

האדם המערבי המודרני סבור לעיתים בטעות שהצלחנו לגבור על איתני הטבע. למשל יש לנו חשמל ואור בלילה, אנו יושבים בסביבה ממוזגת ולא נחשפים לקור ולחום של האקלים על פי עונות שנה- אבל ההתנהלות הזו בדיוק חלק מן הבעיה. זה "שומר" עלינו בסביבה הומוגנית לא מגווונת ותחת אשליה שאנו נפרדים מן ההקשר הרחב יותר של הטבע. הייתי מרחיק לכת ואומר שמחלות מתחילות לקנן ממש בתווך הזה כאשר אנו מנתקים את עצמנו מחוקי הטבע שבחוץ ורואים את עצמנו נפרדים ממנו. לעומת זאת אדם שיסתנכרן עם החוקים שמאפיינים את הטבע ויכבד אותם (והמשמעות היא בין השאר: גיוון שינוי ותחלופה) ישמר את בריאותו הטובה לאורך ימים.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • "בריאות היא מצב של חופש ממגבלות גופניות ומהסחות דעת מנטליות. כשזה קורה השערים אל הנשמה נפתחים"

    ב.ק.ס איינגר