תרופות סבתא

תזונה להפרעות קשב וריכוז על פי הרפואה הסינית

ילדים עם הפרעות קשב וריכוז יקבלו טיפול תזונתי קצת אחר, אם הם יגיעו לרופא סיני. בשונה מרופא מערבי שילעיט אותם בפרוזק או באמפטמינים, ריטלין, קונצרטה וכיו"ב, ברפואה הסינית הם יקבלו לפני הכל הנחיות תזונה אחרות. מהי התזונה המומלצת להפרעות קשב וריכוז בעיני הרפואה הסינית?

קושי להתרכז, חוסר מנוחה, חרדה, היפראקטיביות, הפרעות שינה, תזזיתיות ונטיה לדבר בגסות כלפי דמויות סמכותיחות הם רק חלק מן התסמינים שמאפיינים ילדים עם הפרעות קשב וריכוז.

תרופות כמו ריטלין לא פותרות מן היסוד בעיה של הפרעות קשב וריכוז

פתרונות כמו ריטלין וקונצרטה אולי מקלים על התסמינים בטווח הקצר, אבל הם רק ממסכים את שורש הבעיה ולא מטפלים בה מן היסוד. הרפואה הסינית שמורכבת בין השאר מהנחיות תזונה, דיקור, צמחי מרפא וטווינה (העיסוי הסיני) – שמה דגשים על התאמות תזונה להפרעות קשב וריכוז בילדים כאשר המטרה היא לטפל בבעיה מן השורש.

תזונה להפרעות קשב וריכוז בילדים על פי הרפואה הסינית

איתי ליפינר מומחה לרפואה סינית מסביר כי על פי הרפואה הסינית המסורתית ילדים עם הפרעות קשב וריכוז נתפסים כילדים שאצלם רכיב היאנג (הרכיב הגברי שמאופיין בחום, יובש, אקטיביות) יצא מאיזון והפך דומיננטי יתר על המדה ובהתאם לכך תנסה הרפואה הסינית לבצע שינויים שיחזירו את המצב לאיזון: ימתנו את היאנג ויעלו את רכיב היין (הרכיב הנשי, הקר, הפסיבי). על פי התובנה הזו נגזרים כמה הנחיות תזונה להפרעות קשב וריכוז בילדים:

הפחתת מזונות מחממים לטיפול בהפרעת קשב וריכוז

מזונות מחממים על פי הרפואה הסינית הם מזונות חריפים, סוכרים ופחמימות פשוטות כל אלו דווקא "מעלים את היאנג" ומחריפים את חוסר האיזון. אפשר להחליף את הסוכרים הפשוטים כמו סוכריה על מקל במוצר כמו חלווה המבוסס על שומשום בשל יכולתם של זרעי השומשום לאזן "עודף חום" בגוף.

הוספת מזונות מקררים לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

כדי לאזן ילד היפראקטיבי עם תזונה הוסיפו לתפריט שלו שפע של מלפפונים אבטיחים וירקות ממשפחת הדלועיים (מחזקי יין)

הקפדה על שתיית מים והרווית הגוף להפרעות קשב וריכוז

מים הם נוזל החיים ועל פי הרפואה הסינית יש להם השפעה ממתנת על אנשים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז. יש לדעת כי גם על פי הרפואה המערבית חרדה מאופיינת לעיתים קרובות במצב של "יובש" יחסי וכיון שחרדה היא אחד הביטויים אצל הסובלים מהפרעות קשב וריכוז – יש להרבות בשתית מים טהורים (לא משקאות קלים ומסוכרים!)

שומשום, אגוזים, טחינה, עדשים שחורות: תזונה אידאלית להפרעות קשב וריכוז

ישנם על פי הרפואה הסינית מזונות שמעלים את רכיב ה"יין" ומשככים את אקטיביות היתר. מזונות אלו כוללים בין השאר פשתן, אגוזים בעיקר אגוזי מלך, שעועית שחורה, ועדשים שחורות. מומלץ גם להוסיף לתזונה פירות יער (ללא סוכר) שכן פירות יער מחזקים את הדם

אורח חיים נכון לטיפול בהפרעות קשב וריכוז- על פי הרפואה הסינית

שינה בשעות קבועות, רצוי שלא בשעות המאוחרות של הלילה מחזקת את ה"יין" ומאזנת מאד ילדים עם הפרעות קשב וריכוז . מומלץ להרבות גם בפעילות גופנית שפורקת את ה"יאנג" ומרגיעה את האש אצל ילדים היפראקטיביים כאשר ההמלצה היא על פעילות גופנית בבוקר.

תזונה להפרעת קשב ללא היפראקטיביות

לימור גלעד אף היא מומחית לרפואה סינית מסבירה כי ישנם מצבים שבהם הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים נוצרת על רקע של עודף ליחה ולחות. ילדים אלו יראו גמלוניים מסורבלים פסיביים ואיטטים בתנועה ובמחשבה. במקרה כזה ההמלצה היא לסלק מן התפריט של הילד מזונות מייצרי ליחה כמו בננות בוטנים ומוצרי חלב ולהוסיף לתזונה שלו מנקזי חום וליחה כמו לחם שיפון וגריסי פנינה. עם מזונות מאד חמים כמו פלפל חריף הייתי נזהרת (כיון שעודף לחות נוטה להיתקע ולייצר "חום" בעצמו) אבל כן הייתי מוסיפה לתפריט של ילדים כאלו תבלין מחמם קל כמו קינמון.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם