תרופות סבתא

סיפורי החלמה מכל העולם

אוסף של סיפורי החלמה מכל העולם של אנשים מעוררי השראה שריפאו את עצמם ממחלות כרוניות הנחשבות בלתי ניתנות לריפוי- תמצאו כאן

howtheyhealed.gufnaki.com

שיטת אלכסנדר לטיפול בכאבי גב, פריצות דיסק וכאבי ראש על רקע צווארי

שיטת אלכסנדר מחנכת אותנו מחדש איך להתנהג נכון יותר עם הגוף ואיך להשתמש בו בצורה נכונה. כיצד שיטת אלכסנדר יכולה להקל על כאבי גב, פריצות דיסק או כאבי ראש על רקע צווארי?

רעיה לייטון, מטפלת בשיטת אלכסנדר מסבירה כי בגלל המרוץ והלחץ שאנו חיים בו סיגלנו לעצמנו התנהגות מאוד לא נכונה עם הגוף. ילדים בני שנתיים משתמשים עם הגוף כראוי עד שהם מתקלקלים בגילאי 3-4 אבל מכיתה א' ישנו שינוי עצום לרעה בגלל הישיבה הרבה בלי תנועה ובגלל סחיבת ילקוטים כבדים לבית הספר.

אז מהו בעצם הרציונל של שיטת אלכסנדר?
הרציונל הוא להתערב במערכת האוטומטית של התנועות וללמד את המטופל לא לפעול מתוך הרגל- אלא לעשות עצירה ושם להנחות אותו איך להשתמש בגוף בצורה יותר יעילה ונכונה. אפשר ללמד אותו איך ללכת, איך לקום ואיך לשבת תוך שהוא משקיע פחות מאמץ, מוותר על כיווץ ולחץ ולנוע מתוך התארכות, התרחבות וחופש בגוף. שיטת אלכסנדר גם מלמדת אותו לא להפעיל לחץ קבוע ומתמיד על איזור מסוים בשלד (בדרך כלל העומס הזה נופל על הצוואר והמותנית) אלא לחלק את המאמץ בכל הגוף באופן שווה.

למה הכוונה?

דוגמה טובה לכך היא להתבונן איך חנוך רוזן הפנטומימאי נע או על ילד שמתחיל ללכת (אלא אם יש לו בעיות מוטוריות או בעיות מנטליות ונפשיות). בעצם מטפל בשיטת אלכסנדר מעניק לתלמיד שלו מודעות איך הוא משתמש בגופו ועוזר לו להיות בקשר יותר קרוב עם גופו. בגלל זה בעצם לא קוראים למפגשים באלכסנדר "טיפול" אלא שיעור שבמסגרתו לומדים בעזרת המורה והמראות (מאחור ומלפנים) איך להשתמש בגוף באופן יעיל ואלגנטי יותר.


המפגשים בשיטת אלכסנדר

עובדים קודם על שולחן טיפולים. המטפל עובד עם ידיו על גוף המטופל במטרה לגרום לגוף להתארך ולהתרחב כשהוא מוודא שבגוף המטופל יהיה חופש ולא כיווץ. בעצם המטפל מעורר משהו שקיים ממילא בגוף אבל הולך לאיבוד בעטיו של מירוץ החיים והלחצים שבמסגרתם אנו חיים.

בחדר השיעןרים של שיטת אלכסנדר יש שתי מראות אחת מלפנים ואחת מאחור. לאחר שעובדים על השולחן עובדים על כסא ולומדים איך לשבת נכון ולקום נכון כשהמורה (המטפל) בעזרת ידיו מכוון את התלמיד (מטופל) וכל זאת כשהמורה במקביל עובד על עצמו להיות מכוונן להתארכות ולהתרחבות בגופו שלו. כדי לראות אימפקט מדובר על מינימום של עשרים שיעורים אך עלי לציין שהשינוי הוא תהליך ובדרך כלל צריך יותר שיעורים כי לשנות הרגלים שנחקקו והוטבעו במנגנוני התנועה של הגוף במשך שנים

מה המקור של שיטת אלכסנדר?

את השיטה יצר מתיאוס פרידריך אלכסנדר. הוא נולד באוסטרליה ובגיל שמונה עשרה עבר ללונדון ללמוד משחק. בשיא הקרירה שלו כמדקלם מחזות שקספיריים, הוא איבד את קולו. כמו באגדה טובה, אף רופא לא עזר לו והוא החליט שהוא מרפא את עצמו. הוא התבונן שעות מול מראות וגילה שכל השימוש שלו בגוף לא נכון. למשל כשהוא רוצה לדבר, דבר ראשון הוא זורק את הראש אחורנית מה שחוסם את הקול ומכביד על הצוואר. הוא גם גילה שבכל פעולה שהוא עושה הוא משקיע יותר מדי מאמץ, , הרבה מעבר להכרחי. למשל הוא מכווץ את אצבעות כפות רגליו כאשר הוא מדקלם במקום לפרוש את כל כף הרגל. גם אנחנו מפעילים מאמץ עצום במותנית: דוחפים את המותן קדימה בכל פעולה שאנחנו עושים במקום להשאיר את הגב אחורה.

שיטת אלכסנדר יעילה כטיפול טבעי בפריצות דיסק. למה היא עובדת כל כך ביעילות על הבעיה הרפואית הזו?
בין חוליה לחוליה יש דיסק שזו מעין כרית מפרידה שמגנה מפני חיכוך של חוליה בחוליה. פריצת דיסק (בדרך כלל זה קורה או בצוואר או במותן) מתרחשת לרוב אחרי גיל שלושים וחמש עד ארבעים כי הדיסקים מתנוונים עם הבלאי הטבעי של הגוף. בשיטת אלכסנדר אנחנו מלמדים איך "לחיות בשלום עם פריצת הדיסק" ולחלק את המאמץ בכל הגוף כך שהמטופל לומד לא להפעיל לחץ במקום של פריצת הדיסק (כי אם עושים שם מאמץ מיותר החוליות יכולות ללחוץ על העצבים מה שיכול לגרום לנימול, שיתוק וכאבי גב עזים). מניסיוני בעבודה ראיתי איך השינויים שעושים בשימוש עם הגוף (הלמידה לא לכווץ שרירים באיזור פריצת הדיסק עובדים ומשחררים את המטופל מכאבים.

האם שיטת אלכסנדר יעילה לכאבי ראש?

השיטה עובדת נפלא על כאבי ראש שמקורם בלחץ על הצוואר. תגלית נוספת של אלכסנדר היתה בחינת היחסים בין הצוואר הראש והגוף. כשאנחנו מאפשרים לצוואר להיות חופשי ולראש להוביל קדימה ולמעלה (כמו שילדים עושים) חל שינוי ואנשים שסובלים מכאבי ראש מן הסוג הזה משתחררים מהם

לאלו עוד בעיות בריאותיות שיטת אלכסנדר יעילה?

השיטה עוזרת לבניית יציבה נכונה, לצרידות, פריצות דיסק, עקמת, קיפוזיס בעיות בפרקי הירך, כאבי גב, ותפיסות בגוף. השיטה מאוד עוזרת לנגנים, רקדנים שחקנים שבשל עיסוקם נוטים להפעיל ביתר קבוצת שרירים מסוימת בגוף באופן חוזר ונשנה.

סיפור הצלחה בעקמת קשה עם שיטת אלכסנדר
הגיעו אלי שתי בנות תאומות בגיל הנעורים עם עקמת. הרופאים רצו לתת להן מכשיר תמיכה בכל הגוף (מעין שריון) שיוצר בעיות מבחינה נפשית ופיזית. בהמלצתי הן לא לקחו אותו והתחילו ללמוד להשתמש בגוף בשיטת אלכסנדר. כל הכאבים שלהן עברו, והעקמת השתפרה – ממצא שנראה גם הצילומים ואושש ע"י האורתופד (מעלות העקמת פחתו).


האם שיטת אלכסנדר מתאימה להריון?

בשיטת אלכסנדר עובדים מאוד בעדינות והיא לא מזיקה לכלום אם עובדים איתה נכון. היא מאוד מומלצת להריון כדי ללמוד לא ללחוץ במותן ושהבטן לא תסחוב את הגב קדימה אלא שהגב יתמוך בבטן ויישאר באמת מאחור ( לא סתם קיים הביטוי "יש לו גב"). שיטת אלכסנדר מתאימה מאד גם להנקה: באמצעותה לומדים איך לשבת נכון בזמן ההנקה, לא ליפול ולדאוג תמיד למשענת נכונה שתתמוך בגב. מידע נוסף ניתן לקבל אצל רעיה לייטון 0505922179
אולי יעניין אותך גם