תרופות סבתא

מהו הקסם בשיטת ספלטר ואיך היא מסייעת לסובלים מהפרעות קשב וריכוז, עצירות, כאבי גב וחרדה?

שיטת ספלטר היא שיטת טיפול הוליסטית שמתייחסת לכל הרבדים באדם: הפיזי המנטלי הרגשי והרוחני כאשר הריפוי נעשה דרך שיחרור מדפוסים ישנים שהתקבעו בגוף. כיצד  השיטה מטפלת ביעילות בבעיות בריאות כמו עצירות כרונית, חרדה, או הפרעות קשב וריכוז?

שיטת ספלטר היא שיטת טיפול היוצאת מנקודת הנחה שכל דבר שעובר עלינו (כמו חוויות, מחשבות, רגשות), עובר ומתבטא בצורה מסוימת בגוף. לדוגמא: הסיבה שאנחנו לא מתבלבלים בין תחושת כעס לעצב, היא כי כל אחד מהרגשות האלו מגיע עם "מפרט טכני" של תחושות פיזיות איתו. אם נלמד לזהות את התגובות הגופניות שלנו למצבים שונים, נוכל לשנות את התייחסותנו, התנהגותנו ואולי אף נשיג שליטה מסוימת על מצבים בהם אנחנו בלעדיה. כמטפלת, אנסה ללמד את המטופל כיצד הוא מייצר את אי הנוחות שבחייו, בין אם מדובר באי נוחות פיזית, מצב נפשי ו/או מנטאלי.

כיצד נראה טיפול בשיטת ספלטר?

פגישת טיפול בשיטת ספלטר מחולקת בד"כ לכמה חלקים: אבחון דרך כפות רגליים ושיחה, עבודת גוף בטכניקות מגע שונות מכף רגל ועד ראש לפי הצורך, מנוחה, שיחת סיכום ושיעורי בית. בכל פגישה ארצה ללמוד משהו על המטופל וללמד אותו שיעור חשוב עבורו דרך הגוף (כמו נשימה, יוזמה, פאסיביות, עזיבה, שקט וכד'). מספר הפגישות משתנה לפי הפוקוס עליו עובדים וצרכי המטופל. היו לי תהליכים ארוכים ועמוקים שנמשכו שנתיים, כאלו בהם היינו ממוקדים על פוקוס ספציפי שארכו כ- 8 פגישות, ויש כמובן קליינטים ותיקים של השיטה שמגיעים פעם בכמה זמן לטיפול תקופתי.

ספלטר: שיטת טיפול עם שיעורי בית

חליפת הטיפול נתפרת למידותיו של המטופל. חשוב לציין שלעבודת בית (כמו למשל פעילות גופנית, תזונה, תרגילי נשימה, יוגה, תרגילי כתיבה וקשיבות) יש תפקיד חשוב בהתקדמות התהליך, ההתמודדות האמתית עם האתגרים מתחילה ברגע שהאדם יוצא מחדר הקליניקה ושב לחייו. את השיטה פיתחה מורתי האהובה ד"ר מרגלית ספלטר שרכשה לאורך השנים ידע ונסיון במדוון רחב של התמחויות: הדרכת חינוך גופני, פלדנקרייז, טיפול בתנועה ואומנויות, טיפול בטראומות בעזרת מגע ותנועה, שיטת גרינברג, ותזונה.

שיטת ספלטר כטיפול טבעי בחרדה

לפני זמן לא רב, הגיעה אלי אישה צעירה בתחילת שנות השלושים לחייה עם סימני התקף חרדה מתמשך. ההתקף החל לאחר שעישנה ג'ויינט. בעברה חוותה דבר דומה, אך לא בצורה חזקה כל כך. במשך שבועיים, כל יום, הדופק שלה היה עולה, נשימתה הייתה מתקצרת, רעד היה מתפשט בגוף, היה לחץ בחזה, שרירי הירכיים היו נתפסים, ומצוקה הייתה עולה (מחשבות על כך שהיא מאבדת את שפיותה, שלעולם לא תתייצב וכד'). באבחון לא היה ספק כי מדובר בהתקף חרדה, ובכך שיש פחד גדול בגוף. תחילה לימדתי אותה לנשום באופן מודע, ארוך ועמוק דרך האף, בקצב אחיד. לאחר מכן עזרתי לה לאפשר לרעד לקרות (רעד הוא מנגנון פריקת אנרגיה חשוב, אין צורך לנסות ולרסנו במקרים כאלו). עבודת הבית שקיבלה, היה לנשום כפי שתרגלנו, במשך 3 דק' רצוף בכל יום, לשים לב למחשבות המחלישות שלה ולנסות לפקפק בהן, ולהתחיל לצעוד 20 דק' לפחות, ע"מ לחזק את הקשר לאדמה, לחבר אותה לגוף ולהתחיל להעלות את רמת האנרגיה. לשמחתי הרבה, המטופלת עשתה את שיעורי הבית בצורה נפלאה, וכשתופעות החרדה חזרו בבית, היא אפשרה לעצמה לרעוד, וזכרה לנשום עמוק ולאט דרך האף וניסתה לשחרר כתפיים. לאחר 5 טיפולים, דיווחה המטופלת שהיא חזרה לעצמה, אינה חווה עוד את החרדה, חזרה ללמוד, לעבוד ולחיות את חייה.

שיטת ספלטר יעילה גם לכאבי גב וסיאטיקה

סיאטיקה (או סכיאטיקה) היא כאב מקרין לרגל, בדרך כלל לצידי הירך או בצידה האחורי. לרוב, התופעה נגרמת בעקבות לחץ מהחוליות המותניות על העצב הסיאטי. לאחר שנאבחן את המטופל, ונראה מאין מגיע הכאב ולאן הוא מקרין (צידי הירך, אחוריה, עד היכן הכאב מוקרן), אתשאל את המטופל האם הכאב הנ"ל מופיע בשעות ספציפיות במהלך היום, ואבדוק כיצד האדם חי ומתמודד עם הכאב. ייתכן שנראה שכדי להימנע מהכאב, האדם "מכין" עצמו מראש, ומכווץ חזק את בטנו, ישבנו וירכו. בכך, לא רק שהוא לא מונע את הכאב, הוא אפילו מזמין ומגביר אותו. באמצעות עבודת גוף על האזורים הרלוונטיים (גב מותני, תחתון, ירכיים ורגליים), אלמד את המטופל לשנות את גישתו לכאב (לקבל ולעזוב את המתח), להרפות את ההחזקות המיותרות באזור הבטן והגב, ולא לפחד לדרוך על הרגל הכואבת.

שיטת ספלטר יעילה כטיפול טבעי בעצירות כרונית

לעצירות יכולות להיות סיבות מגוונות. לעיתים אפשר לפתור את הבעיה עם שינוי תזונתי והגברת פעילות גופנית אירובית. אך כאשר מדובר בעצירות חוזרת או כרונית, יש לבדוק איך האדם מייצר אותה. בהכללה, אנשים אשר מתקשים להיפטר מהפסולת שלהם, מתקשים לעכל מצבים בחייהם ("אני לא מאמין שזה קרה לי", "אני לא יודעת איך להתמודד עם זה"), לעיתים אלו אנשים שנאחזים בסיפורי העבר שלהם, מרגישים שאלו מגדירים אותם ואת התנהגותם גם היום. מעבר לבדיקת הרגלי תזונה ופעילות גופנית, בשיטת ספלטר נשלב אבחון דרך כפות רגליים, שיחה ועבודת גוף שתתמקד באזור הבטן, האגן והירכיים ועבודה ייעודית דרך כפות רגליים. השיעורים החשובים בתהליך מעין זה, יהיו עזיבה, שחרור, נשימה ומתן אמון.

שיטת ספלטר כטיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז

באבחון הפרעות קשב וריכוז נסתכל על אצבעות כפות הרגליים, נבדוק האם אותן הפרעות נובעות מבעיה פיזית באיברי החישה (עיניים, אוזניים), האם מדובר בהיפראקטיביות וחוסר שקט, נסתכל מה קורה עם האינפורמציה שנקלטת (האם יש עיבוד והפנמה). בתהליך נעבוד על הארכת והעמקת הנשימה, נלמד שקט דרך הגוף באמצעות טכניקות מגע "כבדות", איטיות ושקטות וניתן תרגולי נשימה וריכוז לעבודת בית (לדוגמא: מיקוד העיניים בנקודה מסוימת).

לאלו עוד בעיות רפואיות מתאימה שיטת ספלטר?

העבודה בספלטר מתאימה לכל מחוש ואי נוחות כרונית או קבועה, כגון: כאבי ראש/מיגרנות, צוואר תפוס, דלקות חוזרות בגרון, אסטמה, כאבי בטן, בעיות עיכול מגוונות, כאבי גב עליון ותחתון, כאבי ברכיים ומפרקים. כמו כן ניתן לעבוד ולשפר מצבים כמו פיברומיאלגיה, בעיות שינה וריכוז, חוסר אנרגיה, דיכאון, חרדות, והתמודדות עם טראומות עבר (קרוב ורחוק).

הקסם של שיטת ספלטר

חיפשתי שיטה שאוכל לעזור לקרובים אלי, כלי שיהיה לי לתת ממנו. שנים לא מצאתי משהו שהתחברתי אליו לגמרי כאשר יום אחד נתקלתי אצל חברתי בגלויה של מכללת ספלטר, עם המשפט "לגעת בחיים של אנשים", ונשביתי. השילוב בין המימד הפיזי, לזה המנטלי והרגשי, היה התמהיל המדויק שחיפשתי ולא ידעתי להגדיר. ימים ספורים אח"כ כבר ישבתי באבחון אצל ד"ר מרגלית ספלטר והתאהבתי באופן סופי. ידעתי שיש לי כל כך הרבה מה ללמוד מהאדם רב המרץ והחיוניות שלפני. לשמחתי, לאחר שסיימתי את לימודי, הצטרפתי כאסיסטנטית למורתי וליוויתי כיתה במשך שנתיים. עם השנים והניסיון, אין לי ספק שאני בתחום הנכון לי, הוספתי לי ככלי טיפולי את הדרכת היוגה ואני ממשיכה ללמוד ולהתפתח כל הזמן, בעיקר בזכות המטופלים המעניינים שמגיעים אלי ומאתגרים אותי.

האם יש מקרים שבהם לא מטפלים בשיטת ספלטר?

השיטה אינה מתאימה לכולם. אנחנו לא נוהגים לטפל בנשים בהיריון (אלא בצורה עדינה בלבד), אנו מאמינים כי הריון הוא לא זמן מתאים לשינויים מרחיקי לכת או עמוקים, מעבר לשינוי הטבעי שקורה בגוף. כמו כן, לרוב, לא נעבוד עם חולי סרטן פעיל, נשמח לעבוד עם מחלימים שגופם משוחרר מהסרטן כבר למעלה מחצי שנה. השיטה אינה מומלצת לאנשים עם לחץ דם גבוה מאוד, אוסטיאופורזיס מתקדם או אנשים במצב של חום.

ליצירת קשר עם מיכל סאס 050-6509552
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • אלהים מכניס אותנו לעיתים לתוך צרות, מחלות, ומים סוערים- לא כדי להטביע אותנו - אלא כדי לנקותנו

    אנונימי