תרופות סבתא

נוירופידבק: טיפול טבעי בהפרעות נוירופסיכיאטריות כמו חרדה, אפילפסיה והפרעות קשב וריכוז.

נוירופידבק היא שיטת טיפול לא חודרנית שמטרתה: שינוי הפעילות החשמלית של המוח. השיטה בטוחה ויעילה מאד לטיפול בהפרעות נוירופסיכיאטריות שונות, כגון הפרעות קשב וריכוז וכן כטיפול טבעי באפילפסיה. ריבי סלע מומחית לטיפול בשיטת הנוירופידבק מסבירה איך השיטה עובדת:

מהי שיטת הנוירופידבק?

נוירופידבק הוא טיפול במשוב ביולוגי (ביופידבק): למעשה זהו תהליך למידה התנהגותי, המבוסס על מתן משוב למטופל על הפעילות החשמלית של מוחו. בעזרת הפידבק שמקבל המטופל הוא מצליח לשנות ולעצב את הפעילות החשמלית של מוחו. המטופל יושב מול סרט כלשהו או משחק במשחקי וידאו, כשהוא מחובר למכשיר EEG בעזרת אלקטרודה שמונחת על ראשו. הפעילות החשמלית של מוחו נמדדת.

המח שלנו פלסטי ויכול לשנות את תדריו

היה והוא מצליח לעמוד ביעד שהציב המטפל הסרט יפתח, יתבהר והקול יהיה ברור וחזק. לא יעמוד ביעד – הסרט יקטן או יימוג והקול יעלם. אם האימון נעשה בעזרת משחק וידאו כמו סוני, לא נעמוד ביעד- השלט ירעד וכפתור ה X יגיב רק לשתי לחיצות. בקיצור המוח לא יעמוד במשימה – נפריע לו. לחילופין אם הוא יעמוד במשימה המטופל יהנה מהמשחק ומהצפייה בסרט.

נוירופידבק להפרעות קשב וריכוז: המח כמחשב–על יודע ללמד את עצמו

המוח ינסה לחזור כל הזמן לטווח הפעילות בה לא מפריעים לו. הוא יחזור שוב ושוב לאותו מקום וילמד לעבוד בתדרים הרצויים. עם הזמן יתרחש שינוי בתבנית הפעילות החשמלית של המוח, שינוי שיש לשמר אותו ולפיכך יש לחזור על האימון הזה במשך מספר שבועות כדי לייצר אימפקט בר קיימא בתמהיל תדרי המח.

מי ייסד את שיטת הנוירופידבק?

נוירופידבק היא שיטת טיפול שהחלה במחקר שנעשה במעבדות של נאסא עוד בשנות ה 70 כטיפול לאפילפסיה. חוקר בשםSTREMAN מצא שחתולים שאומנו לייצר פעילות מוחית בתדר מסוים הפכו לעמידים יותר להתקפי אפילפסיה. אצל חלקם לא הופיעו ההתקפים ואצל האחרים הם הופיעו לאחר פרק זמן ארוך יותר של חשיפה לחומר. בהתבסס על תוצאות המחקר משנת 1978 והלאה מתחיל STERMAN סדרה של מחקרים בחולי אפילפסיה שלא מגיבים טוב לטיפול תרופתי ומחקריו מלמדים על שיפור מובהק ושכיחות ההתקפים יורדת. בסוף שנות ה 90 עורכת נאסא ניסוי שמטרתו להגיע לאופטימיזציה של רמת האוטומציה בטיסה. כדי לבדוק את רמת הריכוז של הטייסים, הם מוכנסים לסימולטור טיסה ומחוברים למכשיר EEG שבודק את רמת הריכוז שלהם. נאסא מגלה שככל שעולה רמת האוטומציה בטיסה, הריכוז אצל הטייסים יורד. נאסא מתכנתת את הסימולטור כך שכל פעם הריכוז אצל הטייס ירד, יוריד הסימולטור את רמת הטיסה. עם הזמן הם מגלים החוקרים שהטייסים מאמנים את מוחם שלא לאבד ריכוז.

הטיפול באפילפסיה יעיל גם לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

הסימולטור מזכיר לצוות החוקרים משחקי וידאו שחביבים על הילדים והם מחליטים לנסות את השיטה גם על ילדים עם הפרעות קשב. הם מתחילים מחקר בבית החולים לילדים והתוצאות החיוביות של המחקר מובילות אותם לפתח את הטכנולוגיה לשימוש רחב.

למה נוירופידבק יעיל לטיפול באפילפסיה?

אפילפסיה (מחלת הנפילה)היא בעיה נוירולוגית כרונית המאופיינת על ידי התקפים של פרכוסים, עויתות שרירים ואף אבדן הכרה. התקפים אלה הם סימפטומים של פעילות נוירולוגית מופרזת במוח‏. בזמן ההתקף מתקיימת פעילות חשמלית מוגברת בכל תא עצב בנפרד. פעילות זאת מתבטאת בירי ממושך של אותות חשמליים קצרים בתדר גבוה.הטיפול בנוירופידבק התפתח בשנות ה 70, כטיפול לאפילפסיה. שיטת הטיפול מלמדת את המטופל לשלוט בפעילות החשמלית של מוחו ותוך כדי כך לשלוט באותה פעילות חשמלית מוגברת שגורמת להתקפים.

לאלו בעיות רפואיות נוספות מתאימה שיטת הנוירופידבק?

כאמור נוירופידבק משמשת כשיטת טיפול לבעיות נוירופסיכיאטריות המוצאות את ביטויין בפעילות החשמלית של המח. השיטה הוכחה כיעילה לטיפול בין השאר ב:

  • אפילפסיה
  • הפרעות קשב וריכוז
  • חרדה
  • דיכאון
  • פוסט טראומה
  • פגיעות ראש
  • אוטיזם קל
  • האם נוירופידבק יעיל לטיפול בדיכאון?

  • כן. דכאון מתבטא ב EEG בפעילות אסימטרית של שתי האונות. ע"י טיפולי נוירופידבק, ניתן "לחזק" את האונה האיטית יותר ובכך להביא להקלה משמעותית בסמפטומים. עם זאת ממש לא מומלץ לנסות ולטפל בפסיכוזות ומחלות נפש שונות!

למה נוירופידבק קוסמת לך כשיטת טיפול?

בני הצעיר שאובחן ב ADHD הגיב לא טוב לתרופות. ניסינו את כל האופציות התרופתיות, כולל אלו המיובאות ביבוא אישי. הרופאה שלו ד"ר מירי כץ, החליטה לוותר על תרופות. אלטרנטיבה אפקטיבית נוספת לא הייתה. אחרי חיפושים רבים באינטרנט, נתקלנו במחקר של נאס"א. כתבנו לראש צוות המחקר והוא הפנה אותנו לרופא שעבד בצוות של נאסא. נסענו לטיפול בסן דיאגו. לאחר חודשים וחצי חזרנו עם ילד שונה לגמרי. כשהיינו בארה"ב הבטחתי לרופא שטיפל בבני שאם הטיפול יצליח אבוא אליו ללמוד ואביא את הטכנולוגיה לישראל כדי לעזור לילדים נוספים. בלחץ של בעלי (כי הבטחות צריך לקיים וגם לילדים אחרים מגיע פתרון) ובתמיכה של המלאך השומר – הד"ר מירי כץ שאיתנו לאורך כל הדרך התחלתי בתהליך הארוך של למידת הנושא אצל המובילים בתחום בעולם – בארהב , בקנדה ובשוויץ.
אולי יעניין אותך גם